Safer ayı ibadetlerimiz için tıklayınız.

HER HİCRÎ AY BAŞINDA RUTİN OLARAK “MUTLAKA YAP”  LİSTESİ ve HER HİCRÎ AY BAŞINDA “MUTLAKA YAP” RUTİN LİSTEYE EK OLARAK YAPILACAKLAR. (VAKTİ OLUP, FAZLADAN SEVAP İSTEYENLERE-HİÇ OLMAZSA ARADA SIRADA)

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-rutin-olarak-mutlaka-yap-listesi-her-hicri-ay-basinda-mutlaka-yap-rutin-listeye-ek-olarak-yapilacaklar-vakti-olup-fazladan-sevap-isteyenlere-hic-olmazsa-arada-s-2/?preview=true

▪️▪️▪️

(DİĞER GÜN METİNLERİ)

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-rutin-olarak-mutlaka-yap-listesi-her-hicri-ay-basinda-mutlaka-yap-rutin-listeye-ek-olarak-yapilacaklar-vakti-olup-fazladan-sevap-isteyenlere-hic-olmazsa-arada-s/

▪️▪️▪️

HER HİCRÎ AY BAŞINDA İLK PAZAR, İLK ÇARŞAMBA, İLK PERŞEMBE, İLK CUMA, İLK CUMARTESİ, SON ÇARŞAMBA, SON GÜN NE YAPALIM?

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-ilk-pazar-ilk-carsamba-ilk-persembe-ilk-cuma-ilk-cumartesi-son-carsamba-son-gun-ne-yapalim/

SAFER AYI(Hicrî 2. ay)

****************************************************************

https://mektebun.wordpress.com/2021/09/05/iltica-ve-siginma-vesilesi-safer-ayi-2/

https://mektebun.wordpress.com/2021/09/08/safer-ayi-2/

Mektebundan: AŞAĞIDA HER HİCRİ AYDA YAPILMASINI TAVSİYE ETTİĞİMİZ NAFİLE İBADETLER KONULMUŞTUR. KAZASI OLANLAR KESİNLİKLE KAZALARINA YÖNELMELİ VE İNŞAALLAH O MÜBAREK ZAMANLARIN MÜKAFATLARINA DA NAİL OLURLAR BİİZNİLLAH. HEPSİNİ YAPABİLMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR. BU TAKDİRDE HERKES KENDİ MEŞGULİYETLERİNE VE DURUMUNA UYGUN BİR LİSTE YAPABİLİR. ÇABA BİZDEN TAKDİR RABBİMİZDEN.

Not:Bunların hiçbiri bile yapılamasa bile son çarşamba kılınacak namaz ihmal edilmemeli. Safer ayının son çarşambasının,her hicri yılın en zor günü olduğu, kazayı belayı yaratan Rabbimiz siperleri de yaratmıştır, tedbirimizi alalım, Rabbimize sığınalım.

Safer ayında yapılacakları (ilk gece-gün/ilk çarşamba gecesi-günü/son çarşamba gecesi-günü/hergün) aşağıdaki başlıklara tıklayarak kolayca uygulayabilirsiniz (kısa yoldan).

Niyet ederken: İster Allah (c.c) Rızası için, ister Hacet Namazı niyetiyle niyetleniriz.

https://mektebun.wordpress.com/2020/09/10/safer-ayinda-yapilmasi-tavsiye-olunan-dua-ve-ibadetler/

SAFER AYI İLK GECE-İLK GÜNÜ YAPILACAKLAR (buraya tıklayarak yapılacakları kolayca uygulayabilirsiniz (Detaylı).

Safer ayı ilk gece-ilk gün madde madde yapılacaklar listesi-sırayla uygulama

***

Hiçbir belânın isabet etmemesi için yedi peygamberin selâm ayeti okunmalıdır.——————————————Safer ayında selâm ayetleri okunmaya devam edilir. İslâm büyükleri buyuruyor ki: “Kim selâm ayetlerini okumaya devam ederse, selâmette olur.”

https://mektebun.wordpress.com/2022/08/28/rivayet-olunduguna-gore-her-kim-asagida-zikredilecek-duayi-safer-ayinin-her-gunu-okursa-allah-u-teala-onu-bir-dahaki-safer-ayina-kadar-o-sene-olacak-butun-bela-ve-musibetlerden-korur-o-sene-ona-asla/
SAFER AYI HERGÜN YAPILACAKLAR (buraya tıklayarak yapılacakları kolayca uygulayabilirsiniz (Detaylı).

Safer ayı her gece-gündüzü madde madde yapılacaklar listesi-sırayla uygulama

SAFER AYINDA YAPILMASI GEREKENLER:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

▪️Bu ayda hergün 100 defa

“La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” denilmelidir.

Günde 100 defa okuyandan, en hafifi fakirlik olmak üzere 70 çeşit belâ inşaAllah kaldırılır.

▪️Safer ayı boyunca her gün aşağıdaki dua en az bir kere okunmalıdır.

“Allâhümme bâriklenâ fî şehrissafer. Vahtim lenâ bisse-âdeti vezzafer” (veya 11 kere ya da istenilen kadar)

▪️Yine Korunmaya vesile olması için;

Evden çıkarken ve eve girerken

Ayet-el Kûrsi okunmalıdır.

▪️Evden çıkarken üç kere:

“Bismillâhi Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azîm” söylenmelidir.

▪️100 kere Şu Salavat-ı Şerif’e okunur

“Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi efdâle salevâtike ve adede me’lumâtike ve bârik ve sellim”

Anlamı :  

Allah’ım! Sence malum olan şeyler sayısınca, Efendimiz (Hz Muhammed’e) aline ve ashabına, tüm ümmetine rahmetlerin en üstünü ile rahmet eyle, bereket ve selam ihsan eyle.

▪️100 Kere Tevhid “Lâ İlâhe İllallâh”

▪️100 kere Muhafaza duası okunur

*بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ*

”Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”

▪️3 Kere Kelime-i Şehâdet okunur

اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

“Eşhedü ellâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûluh”

▪️300 kere “Estağfirullâh”

SAFER AYI TESBİHATLARI

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

İlk Gün Okunacak Dua(En Az 3 kere);

Allahümme bârik lenâ fi şehris-safer. Vahtim lenâ bis-sa’adeti vez-zafer.

▪️

Her Gün 100 kere; “YA DÂFİA’L-BELÂYÂ, İDFÂ ANNA’L-BELÂYÂ, FALLÂHÜ HAYRUN HÂFİZAN VE HÜVE ERHÂMÜ’R-RÂHİMİN, İNNEKE ALÂ KÜLLİ ŞEY’İN KADİR”

▪️

Her Gün Mutlaka 100 kere:

“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm”

▪️

Her Gün Mutlaka 100 kere;

“ALLAHÜMME SALLİ ÂLA SEYYİDİNÂ MUHAMMEDİN VE VE ÂLA ÂLİHİ VE SAHBİHİ EFDALE SALEVÂTİKE VE ADEDE ME’LUMÂTİKE VE BÂRİK VE SELLİM”

▪️

Sabah Güneş Doğmadan ve Akşam Güneş Battıktan Hemen Sonra 3 kere;

Besmele ile “BİSMİLLÂHİLLEZİ LÂ YEDURRU MEÂS MİHİ ŞEY-ÜN FİL-ERDI VE LÂ FİSSEMÂİ VE HÜVES SEMİ’UL ÂLİYM”

***

https://mektebun.wordpress.com/2020/09/07/safer-ayinda-kendinizi-ve-ailenizi-kaza-ve-belalardan-korumak-icin-sadaka-vermek/

SAFER AYI İLK ÇARŞAMBA GECESİ-GÜNÜ YAPILACAKLAR (buraya tıklayarak yapılacakları kolayca uygulayabilirsiniz (Detaylı).

Safer ayı ilk çarşamba gece-gündüzü madde madde yapılacaklar listesi-sırayla uygulama

***

SAFER AYI SON ÇARŞAMBA GECESİ-GÜNÜ YAPILACAKLAR (buraya tıklayarak yapılacakları kolayca uygulayabilirsiniz (Detaylı).

Safer ayı son çarşamba gece-gündüzü madde madde yapılacaklar listesi-sırayla uygulama

Ayet’el-Kürsi’nin SIRRI DUASI (Her Arabi ayın son çarşamba günü yada gecesi okunması makbuldür. )

************************************************************

Aile efradınıza ve çevrenize de tavsiye ediniz. Bu namazları kılanların bir dahaki sene aynı güne kadar (üzerine kat’i yazılmış yani ALLAH Teâlâ ‘nın C.C. senin üzerinde gerçekleşmesine kesin hüküm verdiği kazalar müstesna) kazalardan korunacağı rivayeti vardır.

image

Safer ayında Levhi Mahfuz’dan birinci kat semaya 320.000 bela inmektedir. Bu belalar ve kazalar sene içine yayılmaktadır. Bir dahaki safer ayına kadar bu 320.000 beladan birinin size isabet etmesinden korunmak isterseniz, aşağıda tarif edilen namazları kılınız, tesbihatları yapınız. Aile efradınıza ve çevrenize de tavsiye ediniz. Bu namazları kılanların, bir dahaki sene aynı güne kadar (üzerine kat’i yazılmış yani ALLAH’ın Teâlâ’nın C.C., senin üzerinde gerçekleşmesine kesin hüküm verdiği kazalar müstesna) kazalardan korunacağı rivayeti vardır.

Safer Ayında bela iner mi?
Safer ayı geçmişte bazı felaketlerin gerçekleştiği bir zaman dilimi olarak ta bilinir. Bu ayın bela ve musibet ayı olarak bilinmesinin sebebi şöyle olmalı. Hz Allah Ad kavmini şiddetli bir kasırga ile Safer ayının son çarşamba günü sekiz gün süren bir musibet göndererek cezalandırmış ve hepsini helak etmiştir. Ad kavmi ise kendilerinin helak olmasına sebep olan günahlar işlemiş ve cezayı hak etmişlerdir. Hz Allah’ta onlara Safer ayında azap gönderdi ve cezalandırmış oldu. Bu ve benzeri cezalandırma olayları Safer ayında gerçekleşmiştir. Hz Allah (c.c) buyuruyor ki: “Gerçekten biz uğursuzluğu süre gelen bir günde onlar üzerine şiddetli bir kasırga yolladık.”(Kamer 19 ayet) Başka bir ayette ise Allah’ımız ” Bundan dolayı biz de onlara dünya hayatında zillet azabını tattırmak için o uğursuz günlerde soğuk bir rüzgar gönderdik. Ahiret azabı elbette daha çok rüsvay edicidir. Onlara yardım da edilmez.”(Fussilet 16 ayet)
Efendimize safer ayının son çarşambasından sorulunca buyurdular ki: “Mevla Teala Firavun ve kavmini o gün cezalandırmıştır. ve suda boğmuştur. Ad ve Semud kavmini de yine o gün helak etmiştir.” diye buyurdu. İbni Abbasın rivayetine göre: Hangi bir millete azap gelirse mutlaka çarşamba günü gelmiştir. Ve dağlar yaratıldığı için çok ağırlık konmuştur. Yalnız senenin içinde bir çarşamba vardır o da senenin bütün günlerinin içinde en çetin en sıkıntılı geçen günü Safer ayının son çarşamba günüdür. Ferududdin-i Nakşibendi hz. buyuruyor ki: Gökten” üçyüz yirmi bin” senelik bela Safer ayının son çarşamba gecesi yağıyor.
HAKKINDA:”Safer, hicri aylar içinde, müslümanların en fazla sıkıntıya uğradığı bir aydır. Tarih boyu çok acı örnekleri yaşanmıştır. Bu yüzden büyükler bu ayın şerrinden Allaha sığınmışlar, enza zararla atlatabilmek için manevi reçeteler aramışlardır. Saferin ilk ve son çarşamba günleri me’sur olan aşağıdaki duayı okumak, aşağıdaki namazları kılmak, aşağıdaki duayı 100 kere okumak da bunlardan birisidir.” alıntı
**********************YAPILACAKLAR************************

Safer ayının normal aylardan olduğunu tespit ettikten sonra; her ne kadar güvenilir kaynaklarla teyit edilmese de, burada, Safer ayında yapılması uygun bulunan şu duâyı zikredebiliriz:

“Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dînimi, dünyamı, âhiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum. Bütün Muhammed (asm) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emânet ediyorum! Muhakkak Sen, emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın!”

“Yâ Ahkeme’l-Hâkimîn ve yâ Esrae’l-Hâsibîn ve yâ Ekrame me’mûlin ve ecvede mes’ûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’llâhu alâ hayr-i halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma’în! Âmin!”

ş

imageimageimage

image

image

image
SAFER AYINDA KILINACAK NAMAZLAR SAFER AYININ İLK GECE NAMAZI

Safer ayının ilk gecesinde yatsıdan sonra vitirden önce 4 rekat namaz kılınıp
1. rekatta Fâtihâ’dan sonra 11 kere Kâfirûn Sûresi,
2. rekatta 11 kere İhlâs Sûresi,
3. rekatta 11 kere Felak Sûresi,
4. rekatta 11 kere Nâs Sûresi okunur, selamdan sonra 70 kere:

Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber ve La Havle Vela Kuvvete İlla Billlahil’Aliyyil’Azıym.”

“Allâh-u Te alâ noksan sıfatlardan münezzehtir. Bütün hamdler Allâh-u Te alâ’ya mahsustur. Allâh-u Te alâ’dan başka hiçbir ilâh yoktur ve Allâh-u Te alâ en büyüktür. Allâh’ın yardımı olma­dan hiçbir günahtan dönüş, hiçbir ibâdete de kuvvet yoktur” tesbihi okunur,

peşine de 70 kere :(fatiha suresi, 5. ayet-iyyâke nağbudi ve iyyâke nesteîn)

“Ancak Sana ibadet (ve kulluk) ederiz ve yalnız Senden yardım dileriz!” âyet-i kerîmesi oku­nur.

(Muhammed ibni Hatîrüddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:50-52; İbrâhîm el-Ensârî, Rava’z-zam’ânfifedâili’l-eşhuri ve’l-ey- yâm, sh:4; Muhammed Âbidîn, Tenbîhu’l-kulûbi’n-naime ale’l-evrâdi’d-dâime, sh:71-72; Mahmud Sâmî, el-Ed‘iye ve’l-ezkâr)
*********************

image

image

SAFER AYININ İLK ÇARŞAMBA GECESİ KILINACAK NAMAZ

Safer ayının ilk çarşamba gecesi gece yarısından sonra yeryüzüne nâzil olacak (inecek) belalardan Allâh-u Te alâ ’nın izniyle muhafaza olmak isteyen sabah namazından (imsaktan) evvel 4 rekat na­file namaz kılar, şöyle ki her rekatta Fâtihâ’dan sonra 17 kere Kevser Sûresi, 5 kere İhlâs-ı Şerif, 1 Felâk Sûresi, 1 de Nas Sûresi okuyup selam verir ve dua eder. (Şeyh Mahmud Sâmî, el-Ed’iye ve’l-ezkâr, 123-127)
Not: Aşağıdaki gibide kılınabilir.
****************************

image
Safer ayının İLK VE SON ÇARŞAMBA GECESİNDE, Bu belalardan korunmak için:

Safer ayının son çarşamba gecesi (Salı’yı çarşambaya bağlayan gece) okunacaklar
1: On iki “Fatiha suresi”
2: Yüz “Besmele korunma duası” <bu lınkte yazıyor>
3: Yüz “La havle vela guvvete”
4: Yirmi yedi “Kadir suresi”
5: Yüz ” Esteğfirullah”
6: Kur’an-ı Kerimde bulunan Selam ayetleri okunur. <en altta vereceğiz>
7: “Allahümme Barik lena Fi Şehrissaferi Vehtim lena Bisseadeti Vezzaferi” veya aşağıda buna benzeri var. Bu dua Safer ayı boyunca okunur.
Salı gününü çarşambaya bağlayan gece kılınacak namazdır; İmsaktan evvel kılmak daha iyidir yani teheccüt vaktinde. Ama teheccüt vakti kılınamayacaksa yatsı namazından sonra kılınabilir. (İSLÂM’da gece günden önce gelir. Yani Cuma günü, Perşembe Günü akşam ezanı okunduğunda giriyor, yani Cuma gecesi; perşembe gününü cuma gününe bağlayan gece oluyor)
NAMAZ:1 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 17 Kevser Sûresi
2 Rekât : Fatiha’dan Sonda; 5 İhlâs Sûresi
3 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1 Felâk Sûresi
4 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1 Nâs Sûresi
Not:Son çarşamba gecesi bu namaz yerine alttaki namazda kılınabilir. Ama bu namaz kılınırsa çok iyi olur.
DUA:Namaz bitip selam verdikten sonra dua edilir. Bu duada; Allahü Teala’nın kendimizi, aile efradımızı, bütün müminleri yer-gök afetlerden, bütün belalardan koruması için yalvarılır.
İSTİĞFAR:Enaz 7 veya 11kere istiğfar edelim.
SALAVAT:11 kere Salât-ı Münciye (yani salaten tüncina salavatı)“Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli velâfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a’led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba’del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni’melvekîl, ni’melmevlâ ve ni’mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr amin ya mucibi da’vât velhamdulillahi rabbil alemin.” Okunduktan sonra: İnneke alâ külli şey’in kadîr. denir.

SALATEN TÜNCİNA’NIN ANLAMI: ALLAH’IM! EFENDİMİZ MUHAMMED’E (SAV) VE ONUN EHLİ BEYTİNE SALAT ET. BU SALAVAT O DERECE DEĞERLİ OLSUN Kİ: ONUN HÜRMETİNE BİZİ BÜTÜN KORKU VE BELALARDAN KURTARSIN. BİZİM İHTİYAÇLARIMIZI O SALAVAT HÜRMETİNE YERİNE GETİRSİN, BİZİ BÜTÜN GÜNAHLARDAN BU SALAVAT HÜRMETİNE TEMİZLERSİN, O SALAVAT HÜRMETİNE BİZİ DERECELERİN EN ÜSTÜNE YÜCELTİRSİN, O SALAVAT HÜRMETİNE HAYATTA VE ÖLDÜKTEN SONRA DÜŞÜNÜLEBİLECEK BÜTÜN HAYIRLAR KONUSUNDA GAYELERİN EN SONUNA KADAR ULAŞTIRSIN. EY MERHAMETLİLERİN MERHAMETLİSİ BİZE BUNLARI MERHAMETİNLE NASİP ET. ALLA TEALÂ BİZE KÂFİDİR VE NE İYİ BİR DOST, NE İYİ BİR VEKİLDİR. EY RABBİMİZ, SENİN MAĞFİRETİNİ DİLERİZ, DÖNÜŞ YALNIZ SANADIR.
******

image

***

Safer ayının son çarşamba gecesi veya gündüzü iki rek’at namaz kılınıp, birinci rek’atta Fâtiha’dan sonra 7 “Kadir” , ikinci rek’atta Fâtiha’dan sonra 5 “Kevser” okunacaktır.

***

Bu günün şefaatine nail olmak için safer ayının son çarşambasının 4 rekatlık bir namazı vardır. Bu namaz öğle ve ikindi arasında iki rekatta bir selam verilerek kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra en az 3 veya 10 ihlas-ı şerif okunması tavsiye edilir. Bu namaz evliyaların namazıdır..

image
Safer ayının İLK VE SON ÇARŞAMBA GÜNÜ,
öğlen ve ikindi namazı arasında kılınacak namazdır;
NAMAZ:1 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 11 İhlâs Sûresi
2 Rekât : Fatiha’dan Sonda; 11 İhlâs Sûresi

Safer ayı son çarşamba günü namazından sonra bu ayetler okunur (selam ayetleri) 

Selam Ayetleri;

Selamun aleyküm ketebe rabbüküm ala nefsihir rahmeti
Ayetlerimize inananlar sana geldiğinde onlara de ki: Selam size! Rabbiniz merhamet etmeyi kendisine yazdı. Gerçek şu ki: Sizden kim bilmeyerek bir kötülük yapar sonra ardından tevbe edip de kendini ıslah ederse bilsin ki Allah çok bağışlayan çok esirgeyendir.(En’am/54)

Selamun aleyküm bima sabertum fenıme ukbed dari
Melekler Sabrettiğinize karşılık size selam olsun! Dünya yurdunun sonu (cennet) ne güzeldir! (derler).(Ra’d/24)

Selamun aleykümud hulul cennete bima kuntum ta’melune
(Onlar) meleklerin “Size selam olsun. Yapmış olduğunuz (iyi) işlere karşılık cennete girin” diyerek tertemiz olarak canlarını aldıkları kimselerdir.(Nahl/32)

ve selamun aleyhi yevme vulide ve yevme yemutu ve yevme yubasü hayya
Doğduğu gün öleceği gün ve diri olarak kabirden kaldırılacağı gün ona selam olsun!(Meryem/15)

ves selamu aleyye yevme vulidtu ve yevme emutu ve yevme ubasü hayya
Doğduğum gün öleceğim gün ve diri olarak kabirden kaldırılacağım gün esenlik banadır.(Meryem/33)

Selamun aleyke seestağfiru leke rabbi innehu kane bi hafiyya
İbrahim: Selam sana (esen kal) dedi Rabbimden senin için mağfiret dileyeceğim. Çünkü O bana karşı çok lütufkardır.(Meryem/47)

Ves selamu ala menit tebeal huda
Haydi ona gidin de deyin ki: Biz senin Rabbinin elçileriyiz. İsrailoğullarını hemen bizimle birlikte gönder; onlara eziyet etme! Biz senin Rabbinden bir ayet getirdik. Kurtuluş hidayete uyanlarındır.(Taha/47)

Ve selamun ala ibadihillezinastafa
Resulüm!) De ki: Hamd olsun Allah’a selam olsun seçkin kıldığı kullarına. Allah mı daha hayırlı yoksa O’na koştukları ortaklar mı?(Neml/59)

Selamun aleyküm la nebteğil cahiline
Onlar boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: Bizim işlerimiz bize sizin işleriniz size. Size selam olsun. Biz kendini bilmezleri (arkadaş edinmek) istemeyiz derler.(Kasas/55)

Selamun kavlen min rabbir rahimin
Onlara merhametli Rabb’in söylediği selam vardır.(Yasin/58)

Selamun ala nuhin fil alemine inna kezalike neczil muhsinine innehu min ıbadinel mu’minine
Bütün alemlerden Nuh’a selam olsun!İşte biz iyileri böyle mükafatlandırırız. Zira o bizim inanmış kullarımızdan idi.(Saffat/79-80-81)

Selamun ala ibrahime inna kezalike neczil muhsinine innehu min ıbadinel muminine
İbrahim’e selam! dedik. Biz iyileri böyle mükafatlandırırız.Çünkü o bizim mümin kullarımızdandır.(Saffat/110-111)

Selamun ala musa ve harune inna kezalike neczil muhsinine innehuma min ibadinel mu’minine”
Musa ve Harun’a selam olsun.Doğrusu biz iyileri böylece mükafatlandırırız. Şüphesiz ikisi de mümin kullarımızdandı.(Saffat/120-121-122)

Selamun ala ilyasine inna kezalike neczil muhsinine innehu min ibadinel mu’minine”
İlyas’a selam! dedik. Şüphesiz biz iyileri işte böyle mükafatlandırırız. Çünkü o bizim mümin kullarımızdandı.(Saffat/130-131-132)

Ve selamun alel murseline
Gönderilen bütün peygamberlere selam olsun!(Saffat/181)

Selamun aleykum tıbtum fedhuluha halidine
Rablerine karşı gelmekten sakınanlar ise bölük bölük cennete sevk edilir oraya varıp da kapıları açıldığında bekçileri onlara: Selam size! Tertemiz geldiniz. Artık ebedi kalmak üzere girin buraya derler.(Zümer/73)

Selamun hiye hatta metleıl fecri
O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.(Kadir/5)

ZİKİR:Bu namazdan sonra 100 kere “Yâ dâfia’l-belâyâ, idfâ anna’l-belâyâ, fallâhü hayrun hâfizan ve hüve Erhâmü’r-Râhimin, inneke alâ külli şey’in kadir” okunmalı ve dua edilmelidir. Anlamı: Ey belaları def ‘eden Allah’ım! Belaları bizden uzaklaştır.
Allah muhafaza edicilerin en hayırlısıdır ve O merhamet edicilerin en merhametlisidir.
Muhakkak ki senin Kudretin her şeye yeter. (Amin)

Eğer son çarşamba günü namazı kılındıktan sonra selam ayetleri okunduktan sonra İSTİĞFAR:Enaz 7 veya 11kere istiğfar edelim.
SALAVAT:11 kere Salât-ı Münciye (yani salaten tüncina salavatı)”Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli velâfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a’led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba’del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni’melvekîl, ni’melmevlâ ve ni’mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr amin ya mucibi da’vât velhamdulillahi rabbil alemin.”

Okunduktan sonra:

İnneke alâ külli şey’in kadîr. denir.

SALATEN TÜNCİNA’NIN ANLAMI: ALLAH’IM! EFENDİMİZ MUHAMMED’E (SAV) VE ONUN EHLİ BEYTİNE SALAT ET. BU SALAVAT O DERECE DEĞERLİ OLSUN Kİ: ONUN HÜRMETİNE BİZİ BÜTÜN KORKU VE BELALARDAN KURTARSIN. BİZİM İHTİYAÇLARIMIZI O SALAVAT HÜRMETİNE YERİNE GETİRSİN, BİZİ BÜTÜN GÜNAHLARDAN BU SALAVAT HÜRMETİNE TEMİZLERSİN, O SALAVAT HÜRMETİNE BİZİ DERECELERİN EN ÜSTÜNE YÜCELTİRSİN, O SALAVAT HÜRMETİNE HAYATTA VE ÖLDÜKTEN SONRA DÜŞÜNÜLEBİLECEK BÜTÜN HAYIRLAR KONUSUNDA GAYELERİN EN SONUNA KADAR ULAŞTIRSIN. EY MERHAMETLİLERİN MERHAMETLİSİ BİZE BUNLARI MERHAMETİNLE NASİP ET. ALLA TEALÂ BİZE KÂFİDİR VE NE İYİ BİR DOST, NE İYİ BİR VEKİLDİR. EY RABBİMİZ, SENİN MAĞFİRETİNİ DİLERİZ, DÖNÜŞ YALNIZ SANADIR.
*************************************************************

AYRICA:

image
*Safer ayı ilk gün oruçlu olmak güzel olur.

***

*Safer ayının son çarşambasında hayır yapmak , oruç tutmak çok eftaldir.

***

*Ayrıca yine safer ayında (ve her zaman) her gün mutlaka günde 100 kere salâvat getirmek lazımdır. salâvat çok bela ve musibetleri çevirir, dünya ve Ahirette kurtuluşuna sebep olur. En EFDÂL Salâvat’ı Şerife: “ELLAHÜMME sâlli âla seyyidina Muhammedin ve ve âla âlihi ve sahbihi efdâle salevatike ve adade me’lumatike ve bârik ve sellim”

***
*Bu ayda bol bol sadaka verilmelidir (Belalara karşı en güzel kalkan sadakadır). Şöylede yapılması tavsiye edilir; Bir miktar sadakayı bu ayın ilk çarşamba günü evin biryerine konur, o sadaka için ayrılan para harcanmaz (rehin tut). Son çarşambası sadaka olarak ver.

***
*Hergün bu dua okunmalıdır. Bu duayı okuyana Allah’ın izniyle hiçbir şey, hiçbir şer dokunamaz. Bu bilgileri paylaşalım.
DUA; Allahümme ferricna biduhulis safer vahtimlena bilhayr vazzafer (ilk 15 gün bu dua yapılır-Son 15 gün biduhulis yerine bihurûcis denir.YANİ; İlk 15 gün safer ayı duası ; ”Allahümme feccirna bi-duhuli’s-safer vahtim lena bi’l- hayri ve’z zafer” 15 ‘ten sonra ”Allahümme feccirna bi-huruci’s – safer vahtim lena bi’l- hayri ve’z zafer”. MANASI: Allahım bizi saferin girişiyle ( 15’inden sonra çıkışıyla ) ferahlat , genişlet. Bize bu ayı hayırla va zaferle tamamlat. Safer ayı boyunca hergün bu dua 1 kere okunur.

imageimage

SAFER AYININ VAZİFELERİ SAFER AYININ HER GÜNÜ OKUNACAK BİR DUA 

Rivayet olunduğuna göre her kim aşağıda zikredilecek duayı safer ayının her günü okursa Allâh-u Te alâ onu bir dahaki safer ayına kadar o sene olacak bütün bela ve musibetlerden korur. O sene ona asla hiçbir bela isabet etmez.
__________

DUANIN TÜRKÇE OKUNUŞU(Safer ayında hergün <enazı ilk-son çarşambası>1 kere okunacak en önemli dua. Arapçası site ana sayfada postlarda var, bakabilirsiniz.

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm

Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin Abdike ve Nebiyyike ve Resuliken nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve bârik ve sellim,
Allahümme innî eûzü bike min şerri hazeş şehri ve min şerri hâzel yevmi ve min külli şiddetin ve belâin ve beliyyetil-letî kadderte fîhi Yâ Dehru Yâ Deyhûru Yâ Deyhâru Yâ Kânü Yâ Keynûnü Yâ Keynânü Yâ Ezelü Yâ Ebedü Yâ Mübdîü Yâ Müîdü Yâ Zel Celâli vel İkrâmi Yâ Zel Arşil Mecîdi ente tefalü mâ türîdü.
Allahümme’h rüsnî bi aynikelletî lâ tenâmü fî nefsî ve mâlî ve ehlî ve evlâdî ve dînî ve dünyâyelletîbteleytenî bi suhbetihâ bi hürmetil ebrâri vel ehyâri bi rahmetike Yâ Azîzü Yâ Gaffâru Yâ Kerîmü Yâ Settâru bi rahmetike Yâ erhamer-râhimîn.
Allahümme Yâ şedîdel kuvâ Yâ şedîdel mihâli Yâ Azîzü Yâ Kerîmü Yâ Kebîru Yâ Müteâl, zellelte bi izzetike cemîa halkıke, ikfinî vekfinî an cemîi halkıke Yâ Muhsinü Yâ Mücemmilü Yâ Mütefeddilü Yâ Münimü Yâ Mükrimü Yâ Allahü Lâ ilâhe illâ ente bi rahmetike Yâ erhamer-râhimîne.
Allahümme Yâ Latîfü letafte bi halkıs-semâvâti ve ardı, ültuf bi Nâfî kadâike ve âfinâ min belâike velâ havle velâ kuvvete illâ bike bi rahmetike Yâ erhamer-râhimîn. Hasbünallâhü ve ni’mel vekîlü velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyîl azîm.
Allahümme bi sirril haseni ve ehîhi ve ceddihi ve ebîhi ve ümmihi ve benîhi ikfinî şerra hâzel yevmi ve mâ yenzilü fîhi Yâ Kâfiyel mühimmâti Yâ Dâfial beliyyâti, feseyekfikehüm Allahü ve hüves-semîül alîmü, ve sallallahü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellem.

DUANIN TÜRKÇE MEALİ (kelime kelime değil)

“Ey Allah! Kulun, Nebin ve Rasûlün olan Ümmî Peygamber Efendimiz Muhammed’e ve Ehl-i Beyt’ine ve sahâbesine salât eyle, bereketler yağdır ve selam eyle. Ey Allâh! Muhakkak ki ben bu ayın ve bu günün şerrinden ve senin bu ayda yarattığın her bir belâ ve musibetten Sana sığınırım. Ey Ezelî! Ey Bakî! Ey Kadîm! Ey Mevcûd! Ey Sâbit! Ey Hakk!
Ey (varlığının) başlangıcı olmayan! Ey sonu olmayan! Ey her şeyi yoktan yaratan! Ey her şeyi tekrar diriltecek olan! Ey celal ve ikram sahibi! Ey ulu Arş’ın sahibi! Sen dilediğini yaparsın!
Ey Allâh! Canımı, malımı, birliktelikleriyle beni imtihana tâbi tuttuğun çocuklarımı, dînimi ve dünyamı hiç uyumayan kudret gözünle muhafaza eyle. İyi ve hayırlı kullarının hürmetine bu duamı kabul eyle! Rahmetinle muamele eyle!
Ey yüce Allâh! Ey günahları bağışlayan! Ey (kullarına karşı) cömert (olan)! Ey günahları örten! Ey acıyanların en merhametlisi rahmetinle muamele eyle! Ey kuvvetleri güçlü ve azabı şiddetli olan Allâh! Ey Kendisi çok güçlü olan! Ey ululuk sahibi! Ey iyilik sahibi! Ey büyük Allâh! Ey yüce Allâh! İzzetinle bütün yaratıklarını zelil kıldın. Bana kâfi gel, mahlukâtın(ın şer ve zararların)a karşı bana kâfi gel!
Ey güzellik veren! Ey yaptığını güzel yapan! Ey (dilediğini) güzelleştiren! Ey fazl-u kerem sahibi! Ey inam eden! Ey ikram eden! Ey Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan! Ey acıyanların en mer­hametlisi! Ey gökleri ve yeri yaratma lütfunda bulunan Latif. Kazâ ve kaderinde bize lütufta bulun. Belandan bize âfiyet ver. Günahlardan dönüş ve ibâdete kuvvet ancak Senin yardımınladır. Ey acıyan­ların en merhametlisi! Rahmetinle kabul buyur.
Allâh -u Te alâ bize yeter. O ne güzel vekildir. O pek yüce ve çok büyük Allâh’ın yardımı olmadan hiçbir güç ve kuvvet yoktur. Ey Allâh! Hasen ile kardeşinin, dedesi ile babasının, annesi ile oğulları­nın sırrı hakkı için; bugünün şerrine ve bugünde inecek olan belaların şerrine karşı bana kâfi gel! Ey mühim sıkıntılara kâfi gelen ve ey belâları kaldıran! ‘Onlara karşı muhakkak Allâh sana kâfi gele­cektir, O hakkıyla işiten ve hakkıyla bilendir.’
Allâh-u Te alâ, Efendimiz Muhammed e, Ehl-i Beytine ve ashâbının tümüne salât eylesin. Ey Al­lâh! Safer ayında bize bereket ver! Mutluluk ve galibiyetle bitirmemizi nasip et!”
KAYNAK: (Muhammed ibni Hatîriddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:50-52; İbrâhîm el-Ensârî, Rava’z-zam’ân fifedâili’l-eşhuri ve’l-eyyâm, sh:4; Muhammed Âbidîn, Tenbîhu’l-kulûbi’n-naime ale’l-evrâdi’d-dâime, sh:71-72; Mahnıud Sâmî, el-Ed‘iye ve’l-ezkâr, sh:123-127)

***************************

image

AYRICA:

Aşağıdaki duâlarda Safer ayı boyunca Selâm âyetleriyle beraber her gün okunur:

_________________

Bismillâhirrahmânirrahîm,
Fallâhü hayrun hâfizan ve hüve erhamürrâhimîn.
Rabbeneftah beynenâ ve beyne kavminâ bilhakkı ve en-te hayrül fatihin.
Allâhümme yâ müfettihal ebvâb. İftah lenâ ebvâbel hayrat.

____________

بِسْمِ اللهِ الرَّحِمَنِ الرَّحِيمِ

اَعُوذُ بِاللهِ مِنْ شَرِّ هَذَا الزَّمَانِ وَ اَسْتَعِيذُ بِهِ مِنْ شُرُورِ سَاءِرِ الزَمَانِ وَ اَعُوذُ بِجَلَالِ وَجْهِكَ وَ جَمَالِ قُدْسِكَ اَنْ تُجِيرَنِي مِنَ الْبَلَاءِ فِي هَذِهِ السَّنَةِ وَ قِنَا مِنْ شَرِّ مَا قَضَيْتُ فِيهَا وَ اَكْرِمْنَا فِي الصَّفَرِ يَا اَكْرَمَ الْاَكْرَمِينَ٠ اَظْهِرْ وَ اخْتِمْ هَذِهِ الشُّهُورَ عَلَيَّ بِالسَّلَامَةِ وَ السَّعَادَةِ وَ لِاَهْلِ بَيْتِي وَ لِاَقْرَبَاءِي وَ لِجَمِيعِ اُمَّةِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّحِمِينَ٠ اللهُمَّ فَرِحْنَا بِدُخُولِ الصَّفَرِ وَ اخْتِمْ لَنَا بِالْخَيرِ وَ الظَّفَرِ٠

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm
E’ûzü billahi min şerri hâzâ’z-zamâni ve este’izu bi-hi min şürûri sâiri’z-zamâni ve e’ûzu bi-celâli vechike ve cemâli kudsike en tücîranî mine’l-belâi fi hâzihi’s-seneti ve kına min şerri mâ-kadaytü fîhâ ve ekrimnâ fî’s-saferi yâ ekreme’l-ekremine. Ezhir vahtim hâzihi’ş-şuhûre ‘aleyye bi’s-selâmeti ve’s-sa’âdeti ve li-ehli beyti ve li-‘akrabai ve li-cemîi ümmeti Muhammedin ‘aleyhi’s-salâtü ve’s-selâmu bi-rahmetike yâ erhame’r-râhimine. Allâhümme ferricnâ bi-duhûli’s-saferi vahtimlenâ bi’l-hayri ve’z-zaferi. Manası; Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Bu zamanın ve diğer zamanların şerrinden Allah’a sığınıyorum. Senin celâlin ve cemâline sığınıyorum. Bu yılın belâlarından ve o yıl içerisinde hükmettiğin sıkıntılardan Sana sığınıyorum. Ey ikramı bol olan Allah’ım! Bize Safer ayında ikram et. Ey merhametlilerin en merhametlisi, merhametin hürmetine bu ayları bize, ailemize, akrabamıza ve tüm ümmeti Muhammed’e bereket ve aydınlık kıl. Allah’ım! Safer’in gelişini bize rahatlık kıl. Hayır ve zaferle bitmesini nasib eyle.(Misvak Neşriyat, ibâdet Takvimi ve Dualar, 30-31.s.)

******************
Not:Bunların hiçbiri bile yapılamasa bile son çarşamba kılınacak namaz ihmal edilmemeli. Safer ayının son çarşambasının,her hicri yılın en zor günü olduğu, kazayı belayı yaratan Rabbimiz siperleri de yaratmıştır, tedbirimizi alalım, Rabbimize sığınalım.

************************************************************

image

Selam ayetleri

1-Meryem suresi: 15

Ve selâmun aleyhi yevme vulide ve yevme yemûtu ve yevme yub’asu hayyâ(hayyen).

Selâm ona hem doğduğu gün, hem öleceği gün hem de diri olarak ba’solunacağı gün

2-Meryem suresi: 33

Ves selâmu aleyye yevme vulidtu ve yevme emûtu ve yevme ub’asu hayyâ(hayyen).

Ve selâm bana hem doğduğum gün hem öleceğim gün, hem diri olarak ba’s olunacağım gün

3-Saffat suresi:79

Selâmun alâ nûhın fîl âlemîn(âlemîne).

Bütün alemler içinde Nuh’a selam!

4-Saffat suresi:109

Selâmun alâ ibrâhîm(ibrâhîme).

Selâm İbrahime

5-Saffat suresi:120

Selâmun alâ mûsâ ve hârûn(hârûne).

Selam Musa ile Harun’a!

6-Saffat suresi:130

Selâmun alâ ilyâsîn(ilyâsîne).

Selam İlyas’a!

7-Saffat suresi:181

Ve selâmun alel murselîn(murselîne).

Selam tüm peygamberlere!

ARAPÇALARI:

1-Meryem suresi 15

وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا
2-Meryem suresi 33

وَالسَّلَامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدتُّ وَيَوْمَ أَمُوتُ وَيَوْمَ أُبْعَثُ حَيًّا
3-Saffat suresi 79

سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِي الْعَالَمِينَ
4-Saffat suresi 109

سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِيمَ
5-Saffat suresi 120

سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ
6-Saffat suresi 130

سَلَامٌ عَلَى إِلْ يَاسِينَ
7-Saffat suresi 181

وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ

***************************************************

Cübbeli Hocanın dua ve zikirlerinden

imageimageimage

_____________________

🟩🟩🟩SAFER AYİNDA YAPİLMASİ TAVSİYE OLUNAN DUA VE İBADETLER

🟥Bu ayda her gün:

▪️”Allâhümme bârik lenâ fî şehri seferil-hayri. Vahtim lenâ bis-se-âdeti vez-zafer” duâsı okunur.

(((Bunu her kameri ayda okumak guzeldir. Sefer ayı yerine o ayın adını koyarsınız.)))

➖➖➖

🟥İlk gece ve gündüzünde bir tesbih namazı kılmak ve bir yasin okuyup ((MUBİYN)) kelimelerinde şu duayı okumak güzeldir:

▪️(( ve sallahu alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ êlihi ve sahbihi ve sellim, Allahümme entel-ebediyyül-gadiymül-evvelü ve alâ fadlikel-aziym ve cudikel-muavvel ve hêze şehrun cediydün gad egbele, nes-elükel-ismete fihi mineş-şeytâni ve evliyâ-ihi ve cunudihi vel-avne alâ hezihin-nefsil-emmâreti bis-su-i vel-iştiğâle bimâ yügarribuni ileyke zülfe yâ zel-celâli vel-ikrâmi. salâvâtüllahi alâ Muhammedin ve alâ elihi ve sahbihi ve sellim cemiy-an. Bi hurmeti ve esrari ve envari sureti yasin. ))

➖➖➖

🟥 🟩AKŞAM EZANINI MÜTEAKİB ÜÇ KERE OKUNACAK HİLAL DUASI VE HİCRÎ AY BAŞLANGIÇ DUASI.

SAFER AYIMIZ MÜBAREK OLSUN

🟥HER KAMERİ AYIN BİRİNCİ GECESİ AKŞAM NAMAZINDAN HEMEN SONRA OKUNACAK DUA

اللهم اهله علينا بالمن و الامانة و السلامة و الاسلام و التوفيق لما يحب ربنا و يرضى، و رضوان من الرحمن، و جوار من الشيطان. ربى و ربك الله هلال خير و رشد هلال خير و رشد هلال خير و رشد، امنت بالذى خلقك امنت بالذى خلقك امنت بالذى خلقك، الحمد لله الذى ذهب بشهر ذي القعدة و جاء بشهر ذي الحجة اكبر الله اكبر الله اكبر، الحمد لله الذى خلقك و خلق كل شيء ، ربنا وربك الله لا نعبد الا الله و لا نشرك به شىء،

……اللهم بارك لنا فى ……. و بلغنا.

Allahümme ehellehü aleynâ bil-menni vel-emâti vel-islâmi vettevfiygı limâ yuhıbbü rabbünâ ve yerda. ve rıdvânüm miner-rahmani, ve civârum mineş-şeytanı, Rabbî ve Rabbükellâhü, hilâlü hayrin ve rüşdin hilâlü hayrin ve rüşdin hilali hayrin ve rüşdin. êmentü billezî halagake, ementü billezi halagake ementü billezi halegake.

Elhamdü lillâhillezi zehebe bi şehri zil-hicce ve câ-e bi şehri safer Allâhü ekber Allâhü ekber Allâhü ekber, elhamdü lillahillezi halagake ve halega külle şey-in. Rabbünâ ve Rabbükellâhü lâ ne’büdü illallahü ve lâ nüşrikü bihi şey-en. Allahümme bârik lenâ fi safer ve bellığnâ rabi-ul- evvel.

🟥HİCRÎ AY BAŞLANGIÇ DUASI.

Ayın başlangıç duası (Her kameri ayın ilk gece ve gündüzü okunur)

▪️Yâ Allah yâ Rahman yâ Rahiym yâ Erhamerrahimiyn yâ ekramel-ekramiyn yâ hayrel-vârisiyn yâ zel-celâli vel-ikrâm: heze şehrun cediydün ………….. gad egbele, fe-inni es-eluke bi-külli ismin leke hüve semmeytehü fi nefsike ev enzeltehü fi kitabike ev allemtehü ehaden min halgike ev istesertehü fi ilmil-ğaybi indeke hayra mâ fi hezeş-şehri ve hayra mâ yenzilü fihi ve hayra mâ ye’rucu minhü ve euzü bike min şerrihi ve şerri mâ yenzilü fihi ve mâ ye’rucü minhü ve estekfiyke meunetehü ve şeğlehü yâ Allahül-müsteânül-müsteğâsü iyyâke ne’büdü ve iyyâke nesteiynü ve iyyâke nesteğiysü, yâ zel-celâli vel-ikrâm.

▪️Allahümme entel-ebediyyül-gadiymül-evvel-âhırüz-zâhirul-bâtınü ve alâ fadlikel-aziym ve cudikel-muavvel ve heze şehrun cediydün şehru ……….. gad egbele. Nes-elükel-ısmete fihi mineş-şeytâni ve evliyâ-ihi ve cunudihi minel-cinni vel-insi. vel-avne alâ hezihin-nefsil-emmâreti bis-sü-i vel-iştiğâle bimâ yügarribüna ileyke zülfe yâ zel-celâli vel-ikram.

▪️Allahümme in ketebteni fi hezeş-şeril-cediydi gad egbele, indeke fi ummül-kitabi şegiyyen ev mahrumen ev matruden ev mugterran aleyye firrizgi femhillahümme bi fadlike ve rahmetike ve keremike ve cudike ve bi hurmeti duâil-mürseliyne vel-enbiyâ-i vel-evliyâi ves-sâlihiyne ves-sâdigiyne ve ulil-azmi minerrusuli elleziyne gulte lehüm hiyne deavke fi külli hâlin minel-ehvâli ve fi külli mekânin ve zemênin festecebnâ lehü; şegâveti ve hirmâni ve tardi ve igtâre rizgi ve esbitni indeke fi ümmül-kitâbi seiyden,merzugan, muvaffegan lil-hayrâti küllihe, bi yedikel-hayru küllühü inneke alâ külli şeyin gadiyr, fe inneke gulte ve gavlükel haggu fi kitâbikel münzeli alâ nebiyyikel-mürseli ((yemhullahü mâ yeşê-ü ve yüsbitü ve indehü ümmül kitâb)), fe-entellezi tenzurü ile ümmil-kitâbi fi külli yevmin ve leylin 360 merraten temhu mâ teşê-ü ve tüsbit ve indeke ümmül-kitâbi, fe-ente le-inneke lâ tüs-el amme tef-al, ve fe’âlül-limâ türiydü ve ente alâ külli şey-in gadiyr, ve bi-yedike melekuti kulli şey-in ve megâliydis-semavati vel-erdi, ilâhi bittecelliyil a’zam fi külli yevmin mineş-şehrill-ezi gad egbele;tefrugu fi külli yevmin min eyyâmihi külle emrin hakiymin ve tübrim en tekşife anni minel-belâ-i, verricsi verriczi, vel hizyi, vel hazlâni, mâ ne’lemü ve mâ lâ ne’lemü ve mâ ente bihi e’lem inneke te’lemü ğaybes-semavati vel-erdi ve allâmül-ğuyub ve âlimül-ğaybi veş-şehedeti, inneke entel-eazzül-ekram, rabbiğfir verham ve’fü ve tekerram ve tecâvez anmâ te’lem inneke te’lemü mâlâ ne’lem inneke entellâhül-eazzül-ekram, yâ hayrurrahimiyne. Rabbi edhilni hezeş-şehral- cediyde müdhale sidgin ve ehricni hezeş-şehral-cediyde muhrace sidgin vec-al li min ledünke sultanen-nesiyra, ente hasbi alâ külli şey-in e’tayteni, hasbiyellahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.

▪️Allahümme ente yâ Rabbi hasbi alâ men âdeni ve hasedeni ve kêdeni ve mekera biye ve amiles-sihra li-tefriygi beyni ve beyne zevceti ve men ehabbeni fillahi ve men intesebe ileyye, i’tif gulubehüm ve zellilhüm liye.

▪️Rabbi vec-alni müslimen leke ve min zürriyyeti ümmeten müslimeten leke ve erini menâsiki ve tââtiyelleti tügarribuni ileyke zülfê fi hezeş-şehril-cediydi………. ve tüb aleyye inneke entettev-vâbür-rahiym.

Not: duadaki noktalı yerlere; giren, hicri ayın adı konulur.

🔹3 kere salli barik okunur.ve bir kere.

🔹Salatül-fatih:

Allhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinil-fâtihi limâ üğliga vel-hâtim limâ sebega nâsiral-haggi bil-haggi vel- hêdi ilâ sirâtikel-müstegiym ve alâ êlihi ve sahbihi hagga gadrihi ve migdârihil-aziym.

🔹Bir kere salatül-tefriycil-kurubi

Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidina Muhammedin ve alâ êlihi ve sahbihi salâte abdin gallet hiyletühü ve Rasulüllahi vesiyletühü ve ente lehe yâ ilâhi ve li külli kerbin aziymin feferric annâ mâ nahnü fihi bi sirri bismillahirrahmanirrahiym.

🔹Ve bir kerede salatul-tünciyna okunur.

“Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli vel-âfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a’led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba’del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni’melvekîl, ni’melmevlâ ve ni’mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr, hasbiyellahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül-arşil-aziym, amin ya mucibed-da’vât velhamdulillahi rabbil alemin.”

🟥İlk Çarşamba gecesi, imsaktan evvel dört rek’at nafile namaz kılınır.

1)Birinci rekatta; Fâtiha’dan sonra 17 Kevser sûresi (İnna a’tayna),

2)İkinci rekatta; Fâtiha’dan sonra 5 İhlâs sûresi (Kulhüvallâ-hü Ehad),

3)Üçüncü rekatta; Fâtiha’dan sonra 1 Felak sûresi (Kul eûzü birabbilfelak),

4)Dördüncü rekatta; Fâtiha’dan sonra 1 Nâs sûresi (Kul eûzü birabbinnâs), okuyup selâm verilir.

▪️Sonra Sami Sultanın şu duâsı okunur:

Mahmud Sami Medeninin Sefer ayının ilk ve son çarsambası gece sahur vaktinde okunmasını tavsiye ettigi dua:

▪️Selâmün aleyküm ketebe rabbüküm alâ nefsihirrahmeh.

▪️Selâmün aleyküm bimâ sabertüm fe ni’ me ugbed-dêr.

▪️Selâmün aleyküm üdhulül-cennete bimâ küntüm te’melune.

▪️Ve Selâmün aleyhi yevme vülide ve yevme yemütü ve yevme yüb-asü hayye.

▪️Ves-selâmü aleyye yevme vülidtü ve yevme emütü ve yevme üb-asü hayye.

▪️Selâmün aleyke se-esteğfiru leke rabbi innehü kâne biye hafiyye.

▪️Ves-selâmü alâ men ittebeal-hudâ.

▪️Ve selâmün alâ ibâdihilleziynes-tafê.

▪️Selâmün aleyküm lâ nebteğil-câhiliyn.

▪️Selâmün gavlem mirrabbir rahiym.

▪️Selâmün alâ nuhin fil-alemiyn inna kezelike neczil-muhsiniyne innehü min ibâdinâl- müminiyne.

▪️Selâmün alâ İbrahiym kezelike neczil-muhsiniyne. İnnehü min ibâdinâl-müminiyne.

▪️Selâmün alâ Musa ve Herun innâ kezelike neczil- muhsiniyne innehümâ min ibâdinal- müminiyne.

▪️Selâmün alâ ilyasiyn innâ kezelike neczil- mühsiniyne innehü min ibâdinal mûminiyne.

▪️Ve selâmün alâl-murseliyn.

▪️Selâmün aleyküm tıbtüm fedhuluhe hâlidiyn.

Min külli emrin Selâmün hiye hattê matla-ıl-fecr.

🔹Allahümme bârik fi şehris-saferi vehtim lenâ bis-seâdeti vez-zaferi.

➖➖➖

🔹Bismillahirrarhmanirrahiym🔹

Allahümme salli alâ Muhammedin abdike ve nebiyyike ve rasulike ve alâ êlihi ve bârik ve sellim.

Allahümme inni euzü bike min şerri hezel-yevmi ve min külli şiddetin, ve belâin ve beliyyetin, elleti fihi ve yekünu fi ılmike yâ dehru yâ deyyâru yâ keynânü yâ keynunü yâ evvelü yâ ebedü yâ mübdi-ü yâ muıydü yâ zel-celâli vel ikrâmi, yâ zel arşil-meciydi, ente tefalü mâ türiydü .

Allahümme ührusni bi aynikelketi lâ tenâm, fi nefsi ve mâli ve evlâdi ve diyni ve dünyâye, elleti ibteleyteni bi suhbetihim bi hurmetil ebrâri vel ehyâri bi rahmetike yâ aziyzü yâ ğaffâr yâ keriymü yâ settâr bi rahmetike yâ erhamerrahimiyn.

Allahümme şediydül-guvâ, yâ şediydü yâ aziyzü yâ keriymü yâ kebiyru yâ muteâli zellelte bi ızzetike cemiy-a halgıke, yâ muhsın yâ mücmil yâ mütefaddıl yâ mun-ım yâ mükrim lâ ilâhe illâ ente.

Allahümme yâ latıyf latafte bi halgıs-semâvâti vel-erdi ültüf binâ fi gadâike ve afinâ min belâike, velâ havle velâ guvvete illa billahil aliyyil aziym, ve sallallahü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ êlihi ve sahbihi ve sellem.

🔹Allhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinil-fâtihi limâ üğliga vel-hâtim limâ sebega nâsiral-haggi bil-haggi vel- hêdi ilâ sirâtikel-müstegiym ve alâ êlihi ve sahbihi hagga gadrihi ve migdârihil-aziym.

Bir kere salatül-tefriycil-kurubi

🔹Allahümme salli ve sellim ve bârik ve terahham alâ seyyidina Muhammedin ve alâ êlihi ve sahbihi salâte ve selâme abdin gallet hiyletühü ve Rasulüllahi ve Habiybulllahi, ve Şefiy-ul-müznibiyne ve sahibül-magâmil-mahmudi ve kêşiful-ğummeti,ve Mücliz-Zulmeti ve Müvlin-Nimeti ve mûtir-rahmeti ve men erselehüllahüllahü rahmeten lil-âlemiyn vesiyletühü ve ente lehe yâ ilâhi ve li külli kerbin aziymin feferric annâ mâ nahnü fihi bi sirri bismillahirrahmanirrahiym.

🔹Ve bir kerede salatul- tünciyna okunur.

“Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli vel-âfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a’led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba’del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni’melvekîl, ni’melmevlâ ve ni’mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr, hasbiyellahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül-arşil-aziym, amin ya mucibed-da’vât velhamdulillahi rabbil alemin.

7 istiğfar

7 salatul munciye okunur ve herbirinin sonunda

🔹İnneke alâ kulli şey-in gadiyr denir.

➖➖➖➖➖

🟥Son Çarşamba gecesi veya gündüzünde iki rek’at namaz kılınır.

▪️Sonra Sami Sultan duâsı okunur.

▪️Selâm âyetleri, Safer ve her kameri ay boyunca her gün en az birer defa okunur.

▪️Yine Safer ayı ile ilgili duâ, Safer ayı boyunca her gün en az bir defa muhafaza için okunur.

➖➖➖➖➖

🟥1)Safer ayı boyunca:

———————————

Yukarıda da geçtiği gibi şu duâyı her gün en az bir defa okumayı ihmâl etmemelidir:

▪️”Allâhümme bârik lenâ fî şehri seferil-hayr Vahtim lenâ bissa-âdeti vezzafer.”

(((Bunu her kameri ayda okumak guzeldir. Sefer ayı yerine o ayın adını koyarsınız.)))

➖➖➖

🟥2)Safer ayının ve her kameri ayın ilk Çarşamba gecesi namazı ve okunacak duâları:

——————————————————-

▪️Bu ayın ve kameri ayların ilk Çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nazil olacak belâlardan -biiznillâhi Teâlâ korunmak için, imsaktan önce dört rek’at aşağıdaki şekilde nafile namaz kılınır.

1)Birinci rekatta; Fâtiha’dan sonra 17 Kevser sûresi (İnna a’tayna),

2)İkinci rekatta; Fâtiha’dan sonra 5 İhlâs sûresi (Kulhüvallâ-hü Ehad),

3)Üçüncü rekatta; Fâtiha’dan sonra 1 Felak sûresi (Kul eûzü birabbilfelak),

4)Dördüncü rekatta; Fâtiha’dan sonra 1 Nâs sûresi (Kul eûzü birabbinnâs), okuyup selâm verilir.

▪️Sonra yedi defa istiğfar edilir yani; ( Estağfirullâh el-azim ve etübü ileyhi innehü kane tevvabe.)

▪️3 defa seyyidül-istiğfar okunur.(( Allahümme ente rabbi lâ ilâhe illâ ente halagteni ve ene abduke ve ene alâ ahdike ve va’dike mesteta’tü, euzü bike min şerri mâ sana’tü ebuü leke bi nimetike aleyye ve ebuü zenbi feğfir li feinnehü lâ yeğfiruz-zunübe illâ ente yâ ğafur.))

▪️Sonra eller kaldırılıp üc defa salât-ı münciye (salâ-ten tüncînâ) okunur:

“Allâhümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedin salâten tüncî-nâ bihâ min cemî il ehvâli vel-âfât. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâ-cât. Ve tütahhirunâ bihâ min cemîıs seyyiât. Ve terfeunâ bihâ indeke a’led derecât. Ve tübelliğunâ bihâ aksal gâyât. Min cemîil hayratı fil hayati ve ba’del memat. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Hasbünallâhü ve ni’melvekîl, ni’melmevlâ ve ni’mennasîr. Guf-râneke rabbenâ ve ileykel masîr, hasbiyellahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül-arşil-aziym, amin ya mucibed-da’vât velhamdulillahi rabbil alemin.” Okunduktan sonra:

▪️(( İnneke alâ külli şey’in kadîr. ))denir.

▪️Bundan sonra yapılacak duâda:

“Yâ Rabbi! Beni ve âile efradımı ve bilcümle mü’minleri âfât-ı semâviyye ve arâdiyyelerden (yer ve gök âfetlerinden) ve cemi’ belâlardan muhafaza eyle!”denir.

➖➖➖

🟥3) Safer Ayının ve her kameri ayin Son Çarşambasının Gecesinde veya Gündüzünde Namaz ve Duâ:

———————————————————-

▪️Safer ayının ve her kameri ayin son Çarşambasının gecesinde veya gündüzünde iki rek’at namaz kılınır. Şöyle ki ;

Birinci rek’atta, Fâtiha’dan sonra 11 (on bir) İhlâs sûresi,

İkinci rek’atta, Fâtiha’dan sonra 11 (on bir) İhlâs sûresi okunur.

▪️Namazdan sonra, ayın ilk Çarşambasında kılınan namazı müteâkib yapılan istiğfar ve duâlar aynen yapılır:

▪️7 (yedi) defa istiğfar edilir:

Estağfirullâh el-azîm ve etübü ileyhi innehü kâne tevvebe.

▪️Sonra eller kaldırılıp:

▪️Üc defa salât-ı münciye (Salâten tüncînâ) okuyup:

▪️”İnneke alâ külli şey’in kadîr” denir

▪️Sonra yapılacak duâda:”Yâ Rabbi! Beni ve âile efradımı ve bilcümle mü’minleri, âfât-ı semâviyye ve arâdıyelerden muhafaza eyle!”denir.

➖➖➖

🟥4)Her Türlü Âfetlerden Muhafaza Olunmak İçin Safer Ayı ve her kameri ay Boyunca Her Gün En Az Birer Defa Okunacak Selâm ayetleri.

🟥5) Aşağıdaki duâlar Safer ayı ve her kameri ay boyunca Selâm âyetleriyle beraber her gün okunur:

▪️((Bismillâhirrahmânirrahîm,

Fallâhü hayrun hâfizan ve hüve erhamürrâhimîn.

Rabbeneftah beynenâ ve beyne kavminâ bilhakkı ve en-te hayrül fatihin.

Allâhümme yâ müfettihal ebvâb. İftah lenâ ebvâbel hayrat.

▪️”Bismillâhirrahmânirrahîm, Eûzü billahi min şerri hâzezzemâ-ni ve esteîzü bihî min şürûri sâirizzamâni. Ve eûzü bi celâli vechi-ke ve cemâli kudsike en tücîranî minelbelâi fî hezeş-şehri ve kına min şerri mâ kadayte fîhi. Ve ekrimnâ fissaferi Yâ Ekramel ek-ramîyn. Ezhır vahtim hâzihişşühûra aleyye, bisselâmeti vesse-âdeti ve liehli beyti ve li akrabâ-i ve licemî ümmeti Muhammedin -aleyhissalâtü vesselam-. Birahmetike yâ erhamerrâhimîyn. Allâhümme ferricnâ bi duhûli hezeş-şehri Vahtim lenâ bilhayri vezzafer.”))

▪️Dua:

((Ey Mâlikül-Mülk-i Zülcelâl! Bize dinini bütün safiyetiyle anlama ve yaşama nimeti ver! Her günümüzü hazine, her ayımızı define, her yılımızı Sana ulaştıran en değerli fırsat bildir! Her ân-ı seyyâlemizi değerli birer saat-i vuslat bildir! Âmin!))

🔹Selam ayetleri:

1-Meyem suresi 15

Ve selâmün aleyhi yevme vülide ve yevme yemutü ve yevme yüb-asü hayye.

2-Meryem suresi 33

Vesselâmü aleyye yevme vülidtü ve yevme emütü ve yevme üb-asü hayye.

3-Saffat suresi 79

Selâmün alâ Nuhin fil-âlemiyn.

4-Saffat suresi 109

Selâmün alâ ibrâhiym.

5-Saffat suresi 120

Selâmün alâ Musâ ve Herun.

6-Saffat suresi 130

Selâmün alâ il yâsiyn.

7-Saffat suresi 181

Ve selâmün alâl-mürseliyn.

Vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemiyn.

▪️o gece : (özellikle akşam ile yatsı arasında olsa daha iyidir) 7 selam ayetini bir kaba (veya kağıda) safran mürekkebi ile yazıp ( zemem veya yagmur veya dag suyu) suyu olan kap içerisine koymak suretiyle veya o porselen kaba yazip bu sulardan biri ile yaziyi sildikten sonra, o sudan içen kimseye ALLAHü tealanın izniyle o seneki belalardan hiçbirşey isabet etmez.

▪️Vede bu ayetleri her kameri ayda yazılıp içilmesi ve hergün okunmasında büyük hayırlar var..

➖➖➖➖➖

🟥Hicri Ayin sonunda Okunan Dua

SON GÜNÜ BU DUAYI İKİNDİ SONUNA KADAR ENAZ ÜÇ DEFA OKUYALIM-akşam ezanına kadar bu duayı üç kere okuyalım

Hicri Ayın Sonunda Okunacak Dua

(( Ve sallallahu ala Seyyidina Muhammedin ve ala êlihi ve sahbihi ve sellim. Allahümme mâ amiltü fi hezeş-şehri mimmâ neheyteni anhü felem etüb minhü ve lem terdahü ve nesiytühü ve lem tensehü ve halimte aleyye ba’de gudretike alâ ugubeti ve deavteni ilet-tevbeti minhü ba’de cerâeti alâ ma’siyetike fe-inni esteğfiruke feğfir li mağfiraten min ındıke verhamnî inneke Ğafûrun Ğaffarun Rahyımün lâ ilâhe illâ ente sübhâneke inni küntü minez-zâlimiyn yâ erhamer-râhımiyn.

Ve mâ amiltü fihi mimmâ terdâhü ve veadteni aleyhis-sevâbe fe-es-elükel-lahümme yâ Kerim yâ Zel Celâli vel- ikrâm en tetegabbelehü minni bi gabûlin hasenin ve lâ tegta’ recâ-i minke bi gavlike selâmün gavlem mir-rabbir-rahıym, yâ Selâm yâ Rahıym, yâ Kerim ve sallallahü alâ Seyyidina Muhammedin ve alâ elihi ve sahbihi ve sellim tesliman kesiyrâ.))

Alıntı

HER HİCRİ AY ORTAK OLANLAR_________________

Safer’in Manası: Boş

Müslümanlar bazı ibadetlerini HİCRİ AYLARa göre yaptıklarından dolayı bu ayları takip etmek ve bunları yaşamımıza geçirmek önemlidir.

Her Hicri ayda ortak:

 • Pazartesi ve Perşembe orucu
  • “Ey Allah’ın Resulu (sallalahu aleyhi vesellem) siz Pazartesi Perşembe günleri oruc tutuyorsunuz bunun hikmeti nedir?” diye sorulduğunda şu açıklamada bulundu: “Allah Pazartesi Perşembe günleri birbirleriyle küs olanlar hariç bütün müslümanların günahlarını örter, affeder. Amelleri arz eden meleklere küs olan bu iki kişi barışıncaya kadar onları bırak diye emreder. (ibni mace)
  • Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi. (tirmizi)
 • Hicri takvimin 13 14 ve 15. günlerini oruçlu geçirmek. (Eyyam-ı Biyz)(Beyaz Günler)
  •  Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem) seferde bile terk etmezdi (Tac)
  • Hazreti Ali (k.v.)’den: “Bir öğle vakti Resullullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i evinde ziyaret ettim kendilerine selam verdim selamımam cevaptan sonra buyurdu: “Ya Ali Cibril’in sana selamı vardır.” Ben de :”Aleyke ve aleyhis-selam ya Rasulallah (sallallahu aleyhi vesellem).” dedim. Bunun üzerine Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana yaklaş dedi. Bende yaklaştım buyurdular ki: “İşte cibril senin için diyor ki:” her aydan 3 gün oruç tutsun.1. gün için : 10.000 sene2. gün için : 30.000 sene3. gün için : 100.000 sene

oruç tutmuşcasına sevap yazılacaktır.” Ben:”Ya Resulallah (sallallahu aleyhi vesellem) bu üç gün orucu tutarsam bunun sevabı yanlız bana mı ait? Bütün insanlar bu orucu tutarlarsa onlara bu sevaplar verilmeyecek mi?” dedim. Resulallah (sallallahu aleyhi vesellem):”Ya Ali Allahü teala bu sevapları sana ve senin gibi bu orucları tutanlara verecektir.” buyurdular. Ben:”Ya resulallah (sallallahu aleyhi vesellem) bu oruçlar ne zaman hangi günlerde tutulacaktır?” dedim. Buyurdular ki:”Bu günler arabi ayların 13 14 15. günleridir. Bu üç güne Eyyam-i Biyz derler.” dedi.

  •  Eyyam-ı Biyz denmesiinin sebebi: hadis-i Şerifi Hazreti Ali (k.v.)’den rivayet eden Anter (r.a.):”Ali’den sordum:”Eyyam-ı Biyz ne demektir?” Hazreti Ali (k.v) şöyle cevap verdiler:“Hazreti Adem (aleyhisselam) yeryüzüne indiğinde güneşin hararetinden teni siyahlanmıştı. Cibril (aleyhisselam): Ey Adem (aleyhisselam) teninin beyaz olmasını arzu eder misin?”. dedi. Adem (aleyhisselam) Evet dedi. Cibril (alyhisselam):”öyleyse ayın 13 14 ve 15. günlerinde oruç tut.” dedi. Adem (aleyhisselam)13. günü oruç tuttu; teninin 3te 1i beyazlandı.
    • 14. günü oruç tuttu; teninin 3te biri daha beyazlandı.
    • 15. günü de oruç tutunca O’nun bütün vücudu bembeyaz oldu 

İşte Eyyam-ı Biyz denmesinin sebebi budur.” (Hazreti Seyyid Abdülkadir Geylani k.s.)

 • Bu ayda da normal ibadetlere devam eder.
 • Nafile ibadetlere ağırlık verir.
 • Farzlara daha ciddi eğil.
 • Namazları vaktinde kıl.
 • Kaza namazı olanlar kılmaya çalışsınlar.
 • Geceleri teheccüd kılmaya gayret göstersinler.
 • Cuma geceleri tesbih namazı kılmaya çalışalım.
 • Rivayet edildi ki bu ayda: Sübhânallâhi mil’el mizân ve müntehe’l-ilmi ve meblega’r-rizâ ve zinete’l-arş.   

         
 
          Manası: Allah’ı  
                               mizanın dolusunca 
                               ilminin sonsuzluğunca
                               Rızasına ulaşıncaya kadar
                               Arşın ağırlığınca                                       Tesbih ederim
          Fazileti: 

  • Hayırlı mutlu sağlıklı uzun ömür
  • Kabir azabından kurtulmak
  • Sırat köprüsünden geçmek
  • Cennet’e vasıl olmak
  • Düşmana galip gelmek 
  • Kötü ölümden imanla korunmak

Hepimiz gaflete dalmadan, asıl gayemiz olan ahireti unutmadan bu ayı rabbimizin rızasına Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in sünnetine uygun geçirmek nasip etsin İnşAllah

https://mektebun.wordpress.com/sacilan-nurlar-safer-ayi-ile-ilgili/

Safer Ayı