HER HİCRÎ AY BAŞINDA RUTİN OLARAK “MUTLAKA YAP” LİSTESİ ve HER HİCRÎ AY BAŞINDA “MUTLAKA YAP” RUTİN LİSTEYE EK OLARAK YAPILACAKLAR. (VAKTİ OLUP, FAZLADAN SEVAP İSTEYENLERE-HİÇ OLMAZSA ARADA SIRADA)

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-rutin-olarak-mutlaka-yap-listesi-her-hicri-ay-basinda-mutlaka-yap-rutin-listeye-ek-olarak-yapilacaklar-vakti-olup-fazladan-sevap-isteyenlere-hic-olmazsa-arada-s-2/?preview=true

▪️▪️▪️

(DİĞER GÜN METİNLERİ)

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-rutin-olarak-mutlaka-yap-listesi-her-hicri-ay-basinda-mutlaka-yap-rutin-listeye-ek-olarak-yapilacaklar-vakti-olup-fazladan-sevap-isteyenlere-hic-olmazsa-arada-s/

▪️▪️▪️

HER HİCRÎ AY BAŞINDA İLK PAZAR, İLK ÇARŞAMBA, İLK PERŞEMBE, İLK CUMA, İLK CUMARTESİ, SON ÇARŞAMBA, SON GÜN NE YAPALIM?

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-ilk-pazar-ilk-carsamba-ilk-persembe-ilk-cuma-ilk-cumartesi-son-carsamba-son-gun-ne-yapalim/

image

image

image

image

571

BEŞYÜZYETMİŞBİR

 

“Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir.” (Al-i İmran Suresi, 144)

“Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah’ın Resulü ve nebilerin sonuncusudur.” (Ahzab Suresi, 40)

“İnanıp salih ameller işleyenlerin ve Muhammed’e indirilene -ki o Rablerinden gelen haktır- inananların ise Allah günahlarını örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.” (Muhammed Suresi, 2)

“Muhammed, Allah’ın Resulüdür. Onunla beraber olanlar, inkarcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler.” (Fetih Suresi, 29)

“Hani, Meryem oğlu İsa, “Ey İsrailoğulları! Şüphesiz ben, Allah’ın size, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici (olarak gönderdiği) peygamberiyim” demişti.” (Saf Suresi, 6)

Rebîülevvel’in Manası: İlk Bahar

Müslümanlar bazı ibadetlerini HİCRİ AYLARa göre yaptıklarından dolayı bu ayları takip etmek ve bunları yaşamımıza geçirmek önemlidir.

Her Hicri ayda ortak:

 • Pazartesi ve Perşembe orucu
  • “Ey Allah’ın Resulu (sallalahu aleyhi vesellem) siz Pazartesi Perşembe günleri oruc tutuyorsunuz bunun hikmeti nedir?” diye sorulduğunda şu açıklamada bulundu: “Allah Pazartesi Perşembe günleri birbirleriyle küs olanlar hariç bütün müslümanların günahlarını örter, affeder. Amelleri arz eden meleklere küs olan bu iki kişi barışıncaya kadar onları bırak diye emreder. (ibni mace)
  • Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi. (tirmizi)
 • Hicri takvimin 13 14 ve 15. günlerini oruçlu geçirmek. (Eyyam-ı Biyz)(Beyaz Günler)
  •  Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem) seferde bile terk etmezdi (Tac)
  • Hazreti Ali (k.v.)’den: “Bir öğle vakti Resullullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i evinde ziyaret ettim kendilerine selam verdim selamımam cevaptan sonra buyurdu: “Ya Ali Cibril’in sana selamı vardır.” Ben de :”Aleyke ve aleyhis-selam ya Rasulallah (sallallahu aleyhi vesellem).” dedim. Bunun üzerine Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana yaklaş dedi. Bende yaklaştım buyurdular ki: “İşte cibril senin için diyor ki:” her aydan 3 gün oruç tutsun.1. gün için : 10.000 sene2. gün için : 30.000 sene3. gün için : 100.000 sene

oruç tutmuşcasına sevap yazılacaktır.” Ben:”Ya Resulallah (sallallahu aleyhi vesellem) bu üç gün orucu tutarsam bunun sevabı yanlız bana mı ait? Bütün insanlar bu orucu tutarlarsa onlara bu sevaplar verilmeyecek mi?” dedim. Resulallah (sallallahu aleyhi vesellem):”Ya Ali Allahü teala bu sevapları sana ve senin gibi bu orucları tutanlara verecektir.” buyurdular. Ben:”Ya resulallah (sallallahu aleyhi vesellem) bu oruçlar ne zaman hangi günlerde tutulacaktır?” dedim. Buyurdular ki:”Bu günler arabi ayların 13 14 15. günleridir. Bu üç güne Eyyam-i Biyz derler.” dedi.

  •  Eyyam-ı Biyz denmesiinin sebebi: hadis-i Şerifi Hazreti Ali (k.v.)’den rivayet eden Anter (r.a.):”Ali’den sordum:”Eyyam-ı Biyz ne demektir?” Hazreti Ali (k.v) şöyle cevap verdiler:”Hazreti Adem (aleyhisselam) yeryüzüne indiğinde güneşin hararetinden teni siyahlanmıştı. Cibril (aleyhisselam): Ey Adem (aleyhisselam) teninin beyaz olmasını arzu eder misin?”. dedi. Adem (aleyhisselam) Evet dedi. Cibril (alyhisselam):”öyleyse ayın 13 14 ve 15. günlerinde oruç tut.” dedi. Adem (aleyhisselam)13. günü oruç tuttu; teninin 3te 1i beyazlandı.
    • 14. günü oruç tuttu; teninin 3te biri daha beyazlandı.
    • 15. günü de oruç tutunca O’nun bütün vücudu bembeyaz oldu 

İşte Eyyam-ı Biyz denmesinin sebebi budur.” (Hazreti Seyyid Abdülkadir Geylani k.s.)

 • Bu ayda da normal ibadetlere devam eder.
 • Nafile ibadetlere ağırlık verir.
 • Farzlara daha ciddi eğil.
 • Namazları vaktinde kıl.
 • Kaza namazı olanlar kılmaya çalışsınlar.
 • Geceleri teheccüd kılmaya gayret göstersinler.
 • Cuma geceleri tesbih namazı kılmaya çalışalım.
 • Rivayet edildi ki bu ayda: Sübhânallâhi mil’el mizân ve müntehe’l-ilmi ve meblega’r-rizâ ve zinete’l-arş.   

         
 
          Manası: Allah’ı  
                               mizanın dolusunca 
                               ilminin sonsuzluğunca
                               Rızasına ulaşıncaya kadar
                               Arşın ağırlığınca                                       Tesbih ederim
          Fazileti: 

  • Hayırlı mutlu sağlıklı uzun ömür
  • Kabir azabından kurtulmak
  • Sırat köprüsünden geçmek
  • Cennet’e vasıl olmak
  • Düşmana galip gelmek 
  • Kötü ölümden imanla korunmak

Hepimiz gaflete dalmadan, asıl gayemiz olan ahireti unutmadan bu ayı rabbimizin rızasına Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in sünnetine uygun geçirmek nasip etsin İnşAllah

image

image

image

Mektebundan: AŞAĞIDA TAVSİYE ETTİĞİMİZ NAFİLE İBADETLER. KAZASI OLANLAR KESİNLİKLE KAZALARINA YÖNELMELİ VE İNŞAALLAH O MÜBAREK ZAMANLARIN MÜKAFATLARINA DA NAİL OLURLAR BİİZNİLLAH. HEPSİNİ YAPABİLMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR. BU TAKDİRDE HERKES KENDİ MEŞGULİYETLERİNE VE DURUMUNA UYGUN BİR LİSTE YAPABİLİR. Niyet ederken: İster Allah (c.c) Rızası için, ister Hacet Namazı niyetiyle niyetleniriz.

https://mektebun.wordpress.com/2021/02/05/ebubekir-sifil-hoca-bir-uydurma-rivayet-daha/

REBİÜLEVVEL AYINDA ORUÇ (Gönenli Mehmet Ef. Hz.)?

▪️Bu ayın 1, 2 ve 11 ya da 13. günü oruç tutulur. 3 gün oruç tutan umulur ki keramet defterine kaydola.

(Evrad ve tesbihat)GönenliMehmetEfendi Hz.

⁉️( Ayın 12. günü Peygamber efendimiz’in dünyaya teşrifi sebebiyle bayram kabul edildiği için oruç tutulmaz.)

REBİÜLEVVEL AYINDA TAVSİYE EDİLEN İBADETLER (Mevlid Kandili)

▪️Mevlid kandili namazı 12 rekattır.

Bu namaz öğle ile ikindi veya akşamla yatsı arası kılınır. 2 rekatta bir selam verilerek Fatiha’dan sonra 3 ihlas ile kılınır. Bu namaza niyet ederken “Ya Rabbi senin rızai şerifin için Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifinin şükür namazına” denilebilir.

REBİÜLEVVEL AYINDA NE YAPALIM?

▪️“REBİÜLEVVEL” Ayı salatü selam ayıdır. ▪️Bu ayın 1, 2 ve 11 ya da 13. günü oruç tutulur. 3 gün oruç tutan umulur ki keramet defterine kaydola.

▪️Bu mübarek Mevlit ayında Kelime-i TEVHİD’İ çok okumalı ve

▪️1 tesbih Kevser Suresi okunmalıdır.

ÇEKİLECEK TESBİHLER:

▪️”Lâİ lâhe illallâhül Melikül Hakkul Mübîn Muhammedün rasûlüllâhi sâdikul va’dil emîn.”

DİĞER TESBİHLER:

▪️VELA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİ’L- ALİYYİ’L-AZİM. ve ▪️HASBİYALLAHU VE Nİ’MEL -VEKİL

(Evrad ve tesbihat)GönenliMehmetEfendi Hz.

⁉️( Ayın 12. günü Peygamber efendimiz’in dünyaya teşrifi sebebiyle bayram kabul edildiği için oruç tutulmaz.)

REBÎULEVVEL AYI
(Hicri 3. ay)
__________________

Rebiülevvel ayı yapılacaklar ibadetler listesi/ilk gece-hergün-mevlüd kandili gecesi

*Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem, bu ayın 12. gecesinde kainata teşrif ettiler.
*Hicrî senenin ilk kandilidir (bu ayın 12. gecesi-Mevlid Kandili veya Velâdet Kandili)

image

YAPILACAKLAR LİSTESİ

Rebiülevvel ayında yapılacaklar listesi

Ayrıca her Hicrî aybaşındaki yapılacaklara bunlarda eklenebilir:

Her Hicri ayın başında yani
* İlk gece vakıa suresi; rızıkların (maddi ve manevi) helal olarak kolaylıkla elde etmek, bereket ve feyzli olması niyetiyle okunacak.
* İlk gece yasin suresi; kalblerin Allahın nazargahına layık olması ve kalblerimizin zikrini hakkıyla yapabilmek için okunacak.
* İlk gece fetih suresi; hayırların fethetmek niyetiyle okunacak.
* İlk gece başında ve sonunda 1 Fatiha ile bir tebareke(mülk süresi) okunacak(şehadet parmağını göbeğe koyarak). Bu ay içinde yediğimiz yiyeceklerin dokunmaması hasta etmemesi için)
* Ay başında mührü şerife bakılacak.
* ilk gece gusül alınırsa inşaAllah hastalıkların defedilmesine yarar ve yeni aya temiz girilmiş olur…

BU AY İÇİNDE
*Bu ay içinde bol bol salavat getirilir. (Salatı Nariye<tefriciye>-Salatı Münciye<tüncina>-Salatı Fethiye<salavatı fatih>makbuldür.)
*Mümkün olursa 1 Enam Suresi okunur (hiç olmazsa 12. Ve 18. Gece okunur)-Herkim Rebiül evvel ayında başından sonuna 1 Enam Suresi okursa o kişinin cenazesinde
Mutlaka bir alim bulunur, Allahu ağlem.
*Bu ayda okunacak dua hergece olmazsa da hiç olmazsa ilk gece-12. Ve 18. Gece okunur.(ebul fukara şeyh şerafettin hz. Tavsiye ettiği)
*Bu ayda Kehf suresinin 10. Ayetini 113 defa okuyanın sıkıntıları gider biiznillah.

Yirmi Birinci Gün Namazı

İki rekat kılınır. Her bir rekatta Fâtiha’dan sonra bir kere Müzzemmil Sûresi okunur. Kişi namazdan sonra secdeye kapanıp kalp huzuruyla:

“Ey çok bağışlayan! Sen Ğufran sıfatıyla Ğaffâr oldun. Mağfiret Senin örtüp bağışlamanda gizlenmiştir. Ey Ğafûr!” diye zikreder ve ardından ne isteği varsa Allâh-u Te’âlâ’ya arzeder(se biiznillâhi Te’âlâ isteği kabul olur).

Muhammed ibni Hatîrüddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:52-53)/Lâlegül Dergisi

“Yâ Gafûru tegafferte bilgufrâni velgufrânü fî gafri gufrike Yâ Gafûr.” Manası nedir?

“Ey, Çok Bağışlayan!

Sen Gufran sıfatıyla Gaffar oldun. Mağfiret; Senin örtüp bağışlamanda gizlenmiştir, Ey Gafûr!”

Üçüncü Gün Namazı

Bu Günde Dört Rekat Namaz Kılınır. Her Rekatta Fâtiha’dan Sonra Bir Defa Ayete-l Kürsî Okunur. Namazın Ardından İse Üç Defa Tâhâ Sûresi Ve Üç defa Yâsîn Sûresi Okunur. Sonra Kişi Bu Namazından Hâsıl Olan Sevâbı Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallâhu Aleyhi Ve Sellem)’nın Mutahhar Ve Mukaddes Rûh-u Şerîf’ine Bağışlar.(Muhammed ibni Hatîrüddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:52-53)

Namazdan sonra şu dua okunur; “Allahümme inni es’elüke bi hürmeti habibike ve resulike Muhammedin sallalâhü aleyhi vesellim ve bi hürmeti nûru velâdetillezi zehere fi misle haza şehri ve adae cemiil kâinatı enter zukani rü’yete cemâli vechikelkerimi ve rü’yete cemali resulike Muhammedin ve enteh şureni maahu ve mean nebiyyine ve sıddıkine ve şühedai ves salihine ve enter zukani hüsnel hatimeti vel akibeti. Amin bi rahmetike ya Erhamerrahim” 

Kaynak:Lalegül Dergisi

Not; Bu namaz kerahet vakitleri dışında aynı ikindi namazının sunneti gibi kılınır.

Ayetel kürsi bilmeyenler her rekatta ihlas sûresi okuyabilir.

İlk Gece Namazı

Akşam Namazından Sonra İki Rekat Kılınır. Her Rekatta Fatiha’dan Sonra Üç Kere İhlâs Sûresi Okunur. Selam Verdikten Sonra Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Ve Sellem)’e 100 Kere :

”Allahumme Salli Alâ Muhammedin Ve Alâ Âli Muhammed Ve Bârik Ve Sellim Bi-Rahmetike Yâ Erhamerrâhimîn” diye Salavat-ı Şerif’e Okunur.

Salevâtın manası;

“Ey Allah! (efendimiz) Muhammed’e ve (efendimiz) Muhammed’in âline rahmetinle salât eyle, bereket ver ve selâmet ihsân eyle. Ey acıyanların en merhametlisi (duamı kabul eyle)” diye salevât-ı şerîfe okunur.

İLK GECE-GÜN
*Başında ve sonunda fatiha şerife ile 1 mülk (tebareke) suresi okunur.
*Her hicri ay hilali görünce okunan dua okunur.
*A-İLKGECE
-1 Gusül al (niyeti oku)
-2 rekat abdest namazı kıl(1.rekatta kafirun-2.rekatta ihlas)
-dua ve fatiha
*B-İLKGECE
-25 kelimeyi şehadet
-101 estağfirullah (101.cide…)
-1 Fatiha
-1 Amenerresulu
-7 Elemneşrahleke
-11 İhlas
-1 Felak-1 Nas
-Dua ve fatiha
*C-İLKGECE
-Bu ayın mübarek isimleri okunur.
*D-İLKGECE
-Akşam namazından sonra 2 rekat kılınır. (Her rekatta fatihadan sonra 3 ihlas oku)
-100 salavat getir (Allahümme salli ala Muhammed ve ala ali Muhammed ve barik
ve sellim bi rahmetike ya erramerrahimin okumak güzel olur)


HERGÜN MÜMKÜN OLDUĞUNCA

*Bu ayda Peygamber Efendimiz’in doğumuna hürmeten Mevlidi şerif okutulmalıdır. Mevlit okumak, okutmak ve dinlemek çok sevaptır. (Evrad ve tesbihat) GönenliMehmetEfendiHz .
*Bu ayda üç gün oruç tutan umulur ki keramet defterine kaydola. Rebiülevvel ayının 1, 2 ve 11. Günü oruç tutun. 11 yerine 13.’te tutulabilir. Ayın 12.günü Peygamber Efendimiz’in Dünyaya teşrifi sebebiyle bayram kabul edildiği için oruç tutulmaz. (Evrad ve tesbihat) GönenliMehmetEfendiHz .
*Bu mübarek mevlit ayında Kelimei Tevhid’i çok okumalır. Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Rasûlüllah. (Evrad ve tesbihat) GönenliMehmetEfendiHz .
*REBİÜLEVVEL ayında günde 1 tesbih Kevser Suresi okunmalıdır. (Evrad ve tesbihat) GönenliMehmetEfendiHz .
*Enaz 100 salavat
*70-100-700-istediğin kadar estağfirullah el azim
*100-1000-istediğin kadar Kelimeyi Tevhid (La ilahe illallah)
*Yâ Munkizel Halka 40 veya ist.kadar
*100-ist.kadar “La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin”
*100-1000-ist.kadar ihlas suresi
*Ya Latif 100 defa
*Salaten tüncina 40 veya ist.kadar
*Ya Hannân 100 defa
*Ya Mennân 100 defa
*Ya Vedüd 100 defa
*Bu Ayda çekilmesi gereken diğer tesbihatlar: (Evrad ve tesbihat) GönenliMehmetEfendiHz .
-Vela havle vela kuvvete illa billahil-Aliyyil-Azim.
-Hasbiyallahu ve nime’l-Vekil.
-Ayrıca La ilahe illallahü’l-Melikü’l-Hakku’l-Mübin Muhammedün Rasulullah es-Sadiku’l va’di’l-Emin. tesbihi çekilmelidir.

NOT; 1444/2022 yılı için (gece ve gündüzün toplamında yâni 5 Ekim Çarşamba akşamından 6 Ekim Perşembe akşamına kadarki süre içerisinde okunacak)

AYIN 1 İLE 12 ARASINDA HERGÜN(12 dahil)
*100 Elhamdülillah
*500 Salavat (mümkünse)
*1 Enam Suresi okunur (mümkünse akşam-yatsı arası)

Mevlid Gecesi İle İlgili Herşey için buraya tıklayınız.
KANDİL AKŞAMINDA CENAB-I HAK’TAN PEYGAMBERİMİZİN CEMALİNİ İSTEYELİM

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Allah (C.C.) Hz. cümlemizi, bildikleri ile amel eden, bilmediklerini de öğrenmeye çalışanlardan eylesin. Bildiklerin ile amel edersen ne olur? Allah (c.c) sana Hızır Aleyhisselam’ın ilmini verir. Öğle ezanı okunurken hemen hazırlanıp namaz kılarlardı. İşte biz de öğrenip yapmaya çalışıyoruz.

Kandil akşamında Cenab-ı Hak’tan Peygamberimizin cemalini isteyelim.

İhsaniye Camii Gönenli Mehmet Efendi Hazretleri Kuddise Sirruhu)

MEVLİD GECESİ
*2 rekat şükür namazı kılınır. (Verilen ayetleri bilmeyen ihlas yada kevser okur)
*Namaz bitince 2 kere secde yapılır (7 kere sübhane rabbiyel ala)
*Secdelerden sonra otururken 7 defa “Subbuhun Kuddusun….
*Sonra Rebiülevvel duası (ebul fukara şeyh şerafettin hz. Tavsiye ettiği) okunur ve fatiha okunur.
*Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem’in doğduğunda olan olağanüstü olaylar okunur.
*Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem’in hususi vasıfları öğrenilir, hatırlanır.
*Bu geceye özel bir namaz yoksada 1 tesbih namazı kılınır.
*2şer 2şer 12 rekat kadar namaz kılınır(ist. Sure ile-ihlasla olursa her rekatta 1-11-21 kere oku)
*Kandil gecesi imsağa 1 saat kala çok tesirli hacet, dilek duası okuyun.

18. GECE
*1 Enam Suresi okunur.
*Bu ayda okunacak dua okunur (ebul fukara şeyh şerafettin hz. Tavsiye ettiği).

21. GÜN
*2 rekat namazı kılınır (fatihadan sonra 1 kere müzzemmil suresi okunur)
Bilmeyen bildiği bir sure okur.
*Namazdan sonra secdeye kapanıp kalp huzuruyla “ey çok bağışlayan diye başlayan Duayı okur)

Mektebundan: AŞAĞIDA TAVSİYE ETTİĞİMİZ NAFİLE İBADETLER. KAZASI OLANLAR KESİNLİKLE KAZALARINA YÖNELMELİ VE İNŞAALLAH O MÜBAREK ZAMANLARIN MÜKAFATLARINA DA NAİL OLURLAR BİİZNİLLAH. HEPSİNİ YAPABİLMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR. BU TAKDİRDE HERKES KENDİ MEŞGULİYETLERİNE VE DURUMUNA UYGUN BİR LİSTE YAPABİLİR. Niyet ederken: İster Allah (c.c) Rızası için, ister Hacet Namazı niyetiyle niyetleniriz.

img_6451-1

img_6452-1

BU AY İÇİNDE
______________

*Mümkün olduğu kadar salât-ü selâm getirelim.
Salât-ı Nâriye
Salât-ı Münciye
Salât-ı Fethiye
okuyalım.

*Yakın akrabalara, komşulara, yardıma muhtaçlara koşalım.


MEVLİD KANDİLİ GECESİ
________________________
*Bu gecenin manevi zenginliğinden istifade için bir tesbih namazı kılalım.
Niyeti; Yâ Rabbi, niyet ettim rıza-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri nura garkettiğin Habibin, başımızın tâcı Resûl-i Zişan Efendimizin hürmetine ve bu gecenin esrarının hürmetine ben aciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar kıl.

*Peygamberimizin doğduğu gece sevinir, malını uygun yere harcar, ziyafet verirsen Allah seni cennete sokar.

*Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, Mevlid geceleri ashabına ziyafet verir, dünyaya teşriflerindeki olağanüstü halleri konuşurdu.

*Bu gece peygamber Sallallahu Aleyhi Vesellem’in doğumunda görülen olağanüstü halleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek sevaptır.

*Kandil günü ve ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutulması iyi olur, sevap olur.

*İslam alimleri mevlid gecesine çok önem verir, mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir derler (bazı alimler).

*Bu geceye ait özel bir namaz yok. Fakat 12 rekat namaz efdal olup, 2 rekatta bir selam verilir. İstediğin sure okunur, ister ihlas okunur. Her rekatta 1, 11, 21 veya istediğin kadar ihlasla kılınabilir.

*Yine bu ay içinde, daha önce verilen heray da ortak yapılan şeyler yapılır.

PEYGAMBER EFENDIMIZ’İN (S.A.V.) HUSUSI VASIFLARI 

1. Bütün insanlara ve cinlere gönderilmiştir. 

2. Getirdiği İSLAM dini kıyamete kadar bâkîdir. 

3. Tebliğ ettiği İSLAM dini geçmiş dinlerin hükümlerini neshetmiş, iptal etmiştir. 

4. Peygamberlerin sonuncusudur. 

5. Şefaati umumidir(bütün mü’minlere şefaat eder). 

6. Annesinden sünnetli olarak doğmuştur. 

7. Toprak küçük ve büyük abdestini örter ve misk gibi kokardı. 

8. Mübarek gölgesi yere düşmezdi.

9. Önünü gördüğü gibi arkasını da öylece görürdü. 

10. Mübarek ayağını kuma bastığında izi çıkmaz, taşa bastığında izi çıkardı. 

11. Mübarek vücuduna sinek vs. konmazdı. 

12. İhtilam olmazdı. 

13. Her nereye gitmeyi murad eylese onun temiz nûru kendinden önce varırdı. 

14. Kimin yanında durursa dursun dört parmak yüksek görünürdü. 

15. Üzerinden beyaz bir bulut eksik olmazdı. 

16. Teheccüd ve dûha namazı kendisine vâcipti. 

17. Uykusu abdestini bozmazdı. 

18. Annesinden doğar doğmaz secdeye vardı. 

19. Onun temiz vücudu dünyayı teşriften evvel şeytanlar göklere çıkabilirdi. O dünyâya geldikten sonra artık çıkamaz oldular. 
ALLAH’ın salat ve selamı güzeller güzeli EFENDİMİZ S.A.V. üzerine olsun.
Fazilet Takvimi

Fazilet Takvimi FAZİLET TAKVİMİ-31 MART 2007 CUMARTESİ

image
EFENDİMİZ RESULULLAH Sallallahu Aleyhi Vesellem, DOĞDUĞUNDA OLAN OLAĞANÜSTÜ HALLER
______________________________________________________________________
*Doğar doğmaz şehadet parmağını kaldırdı.
*Doğar doğmaz secde etti.
*Göbeği kesik doğdu.
*Sünnetli doğdu.
*Melekler beşiğini sallardı.
*Beşikteyken konuşmaya başladı.
*İlk kelamı “ümmetî, ümmetî” oldu (Yani, benim ümmetim-ümmetimi istiyorum).
*Kabe ayağına geldi, kendine secde etti.
*İran’da Kisra’nın saraylarının 12 burcu yıkıldı.
*Taberiye (Save) gölü yere battı, yerinden deniz çıktı.
*Mecusilerin 1000 yıllık ateşi söndü.
*Fırat nehri taştı, Semâve Vadisini sular bastı.
*Kabenin 1000 yıllık putları yere devrildi.
*Cihanı nur kapladı.
*Şeytanlar artık göğe çıkamadılar.
*Ak bir bulut inip onu kundakladı, kapladı, gözden sildi. Bir ses; “Doğuyu batıyı dolaştırın, deryaları gezdirin, mahluklar Muhammed’i Sallallahu Aleyhi Vesellem, tanısın,
isimleriyle, sıfatlarıyla, suretiyle tanısın” dedi.
*Sırtında Peygamberlik mühürü ile doğdu.

image
Kandil Gecesi (imsağa 1 saat kala) çok tesirli dilek, istek duası, biiznillah kabulü garanti inşaAllah!

BU GECE YATMADAN ÖNCE KEHF SURESİNİN SON 4 AYET-İ OKUNACAK VE YAZILDIĞI ŞEKİLDE DUA EDİLECEK İNŞAALLAH.
Kim Kehf Suresinin son ayetlerini okutup ta, gece yatar ve “Ya Rabbi Beni en sevdiğin vakitte uyandır, kaldır” diye dua etse, o saatte uyandırıyor Mevla. İmsağa bir saat kala, Efendimizin (S.a.v.) dünyayı teşrif ettiği an, o an ne istersen Allah duanı kabul ediyor. Biiznillah kabulü yüzdeyüz garanti ….
Uyandığınız vakitte abdest alın Allah rızası için mümkünse 2 rekat Namaz kılın ve Duanızı hacetini yapın inşaAllah.
KEHF-107: İnnellezîne âmenû ve amilûs sâlihâti kânet lehum cennâtul firdevsi nuzulâ(nuzulen).

KEHF-108: Hâlidîne fîhâ lâ yebgûne anhâ hıvelâ(hıvelen).

(Kehf,107-108) Şüphesiz, inanıp yararlı işler yapanlara gelince, onlar için içlerinde ebedî kalacakları Firdevs cennetleri bir konaktır. Oradan ayrılmak istemezler.

KEHF-109: Kul lev kânel bahru midâden li kelimâti rabbî le nefidel bahru kable en tenfede kelimâtu rabbî ve lev ci’nâ bi mislihî mededâ(mededen).

(Kehf, 109) De ki: “Denizler, Rabbimin kelimeleri için (kelimelerini yazmak için) mürekkep olsaydı ve onun bir mislini daha imdada (yardıma) getirmiş olsaydık bile, Rabbimin kelimeleri bitmeden, denizler mutlaka tükenirdi.”

KEHF-110: Kul innemâ ene beşerun mislukum yûhâ ileyye ennemâ ilâhukum ilâhun vâhid(vâhidun), fe men kâne yercû likâe rabbihî fel ya’mel amelen sâlihan ve lâ yuşrik bi ıbâdeti rabbihî ehadâ(ehaden).

(Kehf, 110) De ki: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım. (Ne var ki) bana, ‘Sizin ilâh’ınız ancak bir tek ilâhtır” diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.”
Cübbeli Ahmed Hoca Sohbetinden…

_____________________

Bu ay hakkında

Fil vakasından elli beş gün sonra Rebiülevvel ayının son ikinci pazartesi gecesi sabaha karşı Mekke’de doğmuşlardır. Efendimizin dünyaya gelişlerinin Rebiülevvel ayında ve pazartesi gününde olduğuna ittifak edilmiştir.
Peygamberimizin dünyaya teşrifleri, dünyanın en büyük hâdislelerinden birincisini teşkil eder. O’nun geleceği, semavî kitaplarda bütün peygamberlere bildirilmiş ve onlardan da Resulullah’ı bildirmek için ahd alınmıştı. O’nun gelmesiyle yeryüzündeki zulmanî hisler, bâtıl duygular zail olmuş, hak hakikat kaim olmuştur. Mevlid yazarı Süleyman Çelebi hazretlerinin dediği gibi “Semâvat ve zemin O’nun doğuşu ile nûra gark olmuştur.” Hakikati arayıcılar, onun ışığı altında yürümüşler hâlâ da bu ışık devâm etmekte; kıyamete kadar da devâm edecektir.
Resulullah (s.a.s), bu ayda dünyaya geldiği için, ayların şereflilerin dendir. Çoğunluğun kabul ettiği görüşe göre, Resulullah (s.a.s), bu ayın on ikinci gününde doğmuştur. Doğum vakti sabaha yakın bir zamandır. Bunun için bu gün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir. Bundan dolayı, Resulullah (s.a.s) için yazılan mevlidler ve diğer eserlerde Rebiulevvel ayının bu günü özel bir değere sahiptir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) doğum günü, bütün Müslü­manların bayramı-dır. Mevlid gecesinde, Peygamber Efendimiz (s.a.v) doğduğu için sevinen mü’minlerin günâhları affedilir ve pek çok sevâb kazanılır.

Resûlullah (s.a.v) Efendimiz, mevlid gecelerinde Ashâb-ı Kirâma ziyâfet verir, dünyâyı teşrîflerindeki ve çocukluk zamanınlarındaki şeyleri anlatırdı.

Velîyullah, mevlid ayında Resûlullah (s.a.v) hürmetine mevlid-i şerîf okutup, hay­rât ve fakirlere yardım edilmeli demişlerdir.

Bir kimse mevlid ayında Re­sûlullah (s.a.v) hürmetine cemiyet ve ziyâfet ile mevlid-i şerîf okutsa o yıl içinde belâdan emîn olup murâdı ne ise hâsıl olur denmiştir.

Resûlullah (s.a.v.) Efendimizin doğumu için sevinmek, cehennem azâbının azalmasına sebeb olur. Bu geceye hürmet et­mek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebeb olur.

___________________________________________

image

image

BU AYDA OKUNMASI GÜZEL OLABİLECEK SALAVATLAR

SALÂT-I NARİYE: (SALATI TEFRİCİYE )
“Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

Anlamı
“Allah’ım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

***********************
SALÂT-I MÜNCİYE: (SELATEN TUNCİNA)
“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Anlamı:
“Allahım! Efendimiz Muhammed’e (sav) ve onun ehli beytine salât at. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirsin, bizin bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasip et. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

**********************
SALÂT-I FETHİYE:
„Allâahümme salli ve sellim ve bâarik alâa seyyidinâ Muhammedini’l-fâtihı limâa uğlika ve’l-hâtimi limâa sebeka nâasırı’l-hakkı bi’l-hakkı ve’lhâadii ilâa sırâatike’l müstakıym ve alâa âalihii hakka kadrihii ve mikdâarihi’lazıym.”

Anlamı:

„Allâh’ım salât ve selâm eyle ve mübarek kıl; kilitlenmişlerin açıcısı, öncekilerin sonuncusu, Hakka hak ile yardımcı, doğru yoluna hidâyet eden Efendimiz Muhammed’e ve onun ehl-i beytine onun kadrince ve azîm mikdarınca.”
___________________________________________________

image

Rebîü’l-Evvel Ayında Yapılacak ibâdetler:

Rebiül-Evvel ayının 1-12. günleri arası her gün

100 Elhamdülillah

500 Salavat-ı şerife getirilir.

Kur’ânın En’am sûresi birinci gecesinden itibaren akşam ile yatsı arası okunur (12. gece dâhil).

Bu ayın 18. Tesmiye gecesine kadar da okunabilir(18. gece dahil).

Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Bu ayın ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

_____________________________________________________________________

image

image

image

 

image image

REBİ’ÜL-EVVEL AYINDA OKUNACAK BİR DUÂ

Bu duâ Ebul Fukara Şeyh Şerafeddin hazretlerinin tavsiye buyurdukları mühim bir duâ nev’idir ki, Rebiülevvel ayının her gecesi okunabilir. Mümkün olmadığı ahvalde, ilk gecesi 12 nci ve 18 nci geceleri mutlaka okunmalıdır. Te-berrüken arz edelim:

Eûzübillahimineşşeytanirracim. Bismillâhirrahmanirrahim. 
Elhamdülillahi rabbil âlemin. Vesselâtü vesselâmü alâ men lâ nebiyye badehu ve âla alihi ve eshabihiellezine haceru ve cânedu bil enfüsi vel emvali. Allahümme inna ne-tevesselü ileyke bi habibikel ağzemi ve resulükel efhami entuine lena fi cemi-il umumi fil yevmi ve gada fe inne cahehu indallahil azim. Allahümme inna nes’elüke ianen lâ zıddelahu ve en tevhiden lâ yukabiluhu şirkün ve taaten lâ tukabiluha masiyetün ve nes’elüke yakınen lâ yukabiluhu şekkin bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine fi misli haza şehriş şerif. Allahümme inna nes’elüke tevbete ve devâmeha ve neuzubike minel mağsiyyeti ve eshabiha ve zekkirna bil havfi minke kable hucumi lataratiha ve affid aleynâ min bahri keremike ve cudike hatta nahruca mined dünya ales selâmeti min vebaliha bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine. Allahümme inna nes’elüke lisa-nen ratben ve zikrike ve kalben meneammen bi şükrüke ve bedenen hayyi-nen li taatike ve atina maazalike ma lâ aynün raet velâ üzünün semiat vela alâ kalbi beşerin bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine, fimisli haza şehriş şerif. Allahümme fe nes’elüke ivadehu fakden tashabihu envarü ma-habbetike fe innehu kat zaharatis saadetü alâ men ahtebtehu ve zeheretiş şekavetü alâ men gayreke melekehu feheblehu min nevahibiş suedai ve ağ-sinna min mevaridil eşkiyai bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine. Al-lahümme yessir lena umurena maarrahati li kulubina ve ebdanina ves selâ-meti ve âfiyeti fi dinina ve dünyana ve künlena sahiben fi seferina ve lalifeten fi ehlina vatmıs alâ vucuhi adaina vem sahhüm alâ mekanetihim felâ yesteti-nunel mudiyye velel mecie ileyna velev neşau le temesna alâ ağyunihim fes-tabekus sırate feenna yubsirune bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemi-ne fi mislihi haza şehriş şerif. Allahümme inna nes’elükel ismete fil harekâti ves sekenati vel kelimati vel iradeti vel hatarati minez zununi veş şukuki vel evhamis saireti lil kulubi an mütâatil guyubi bilhürmeti men erseltuhu rahme-tenlil alemine. Allahümme ya camian nasi li yevmin lâ raybe fihi icmağ bey-nena ve beynes sıdkı ven niyyeti vel ihlasi vel iradeti vel nuşui vel mukarabe-ti vel yâkini vel vakari vessellili vet tafvidi bi hürmeti men erseltehu rahmeten-lil alemine. Allahümme ve künlena sem’an ve basaran ve lisanen ve kalben ve yeden ve müeyyeden bihürmeti men erseltehu rahmetenlil âlemine fi mis-li haza şehriş şerif, Allahümme lâ tüazzibna bi iradetina ve hubbi şehevatina feneşkale ev nahcibe ev nefrece bi vucudi muradina ev neshate ev nüsselli-me teslimen nifaki inde! fakdi ve ente alemu bi kulubina ferhamna bin nailil ekberi vel medidil efdali ven nûril ekmeli ves saadetil ezeliyeti inneke alâ kül-li şey’in kadir bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine. Allahümme ya men lâ yeskuni kalben illâ bi kurbihi ve envarihi velâ yahya abdin illâ bil su-hafihi ve ibrarihi velâ yebgâ vücudun illâ bi imadadihi ve izharihi ya men ane-se ibadetül ahyare vel ebrare vel evliyaehül mukarrabine bi münacetihi ve es-rahi ya men emate ve uhya ve uksa ve edna ve es’ade eşka ve adelle ve he-da ve efkâre ve ağna ve afa ve eblâ ve kaddere ve kaza küllün bi azimin ted-birihi ve sabıki takdirihi zalike takdirül azizül âlim. Allahümme ya rabbi eyyü-yabin yuksadu gayrü babike ve eyü cenabin yeteveccehu ileyhi gayrü cena-bike ve hel fil vücudu rabbün sivake fe yurca emfil memleketi ilâhün gayrüke fe yutlabe minhül atau vel hasenâtü emhel hakimün gayrüke fe turfealeşşek-va em helmin mecalin lil abdil fakiri yağtemitu aleyhi emhel sivake keremmü-ke ve cu’dike ya men lâ melcee minhü illâ ileyhi felâ keremmüke ve cu’dike ya men lâ melcee minhü illâ ileyhi felâ tuhayyib recaena ya kadimel ihsâni bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine. Allahümme ya men yuciru velâ yucaru aleyhi elhemtena fe arrifna ve gayrike ha hünna rabbün fe yurca ev cevadün fe yüseel eminhül atau kad cefanil karibu ve mellenit tabibu ve şe-mete biyel adavvu verrakibu veştedde biyel kerbu ven necibu ve entel muinu ve entel alimul kadim. Ya Rabbi! ilâ men eşteki ve entel hafizul kerimü em bi-men entesiru ve entel veliyyün nasiru em bimen estagisu ve entel ganiyyül metinu emilâ eltecie ve ente seddarül uyub. Allahümme inni es’elâkel feyze indel kazai ve menâziles şühedai ve ayşeş süedai ven nasra alel adai ve mu-rafakatel enbiyai bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemin Allahümme ya men ileyhi yelceul haifune ya men bi cemili evaidihi ve keremihi yeteallâkul recune ya men bi sultani kahrihi ve azimi rahmetihi yestagısül muttarune ir-hem bi cudike abden melenu sebebün yercu sivake bi hürmeti men erselte-hu rahmetenlil alemine. Allâhümmec’al evvele yevmina haza islâhen ve ev-satehu felâhen muahhirehu necahen bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine fi mislihi haza şehriş şerif. Allahümmec’al evvelehu rahmeten ve ev-satehu niğmeten ve ahirehu tekrimeten bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil âlemine. Allahümme inna neuzubike min cehdil belâi ve derekiş şekai ve su-il kazai ve şemetil adai bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine. 
Ve salli vessellim alâ eşrefi ve es’adi cemiil enbiyai vel mürselin seyyidinâ Muhammedin ve aleyhim ve alihim velhamdülillâhi rabbil âlemin… el Fatiha”

Dikkat; rivayet edilen bu duanın arapçasını bulamadık. Türkçesinde yanlış yazılmış yerleri bilemiyoruz varsa eğer. Üzerimizde sorumluluk kalmasın. Herkes bunu bilerek okusun. Ama dua hakkında güvenilir bir bilgi bulursak buradan bildiririz.

Rebiülevvel Ayının İlk Gecesi Yapılacak Vazife

Gusül Abdesti:

Gusül esnasında “Ya Rabbi! Biz bu abdestle dışımızı yıkarız, sen , maddî ve manevî kirlerden kalbimizi temizle ve şu mübarek Rabiülevvel ayının fazileti ve âdâbına mani olacak ahlâkı kötülüklerden, bu almış olduğum abdesti temizlenmeme vesile eyle…” denir.

İki Rekat Sünnet-i Salât-ı Vudu(Abdest Namazı):

İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni

ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

Duâ:

Namazdan sonra her zamanki yaptığımız duâdan başka, duaya şöyle son verilir:

“Allahümme inni es’elüke bi hürmeti habibike ve resulike muhammedin sallallâhü aleyhi ve sellim ve bi hürmeti nuru velâdetellezi zehere fi misle haza şehri ve adae cemil kâinatı enter zukani rü’yete cemâli vechikelkerimi ve rü’yete cemali resulike Muhammedin ve enteh şureni maahu ve mean nebiyyine ve sıddıkine ve şühedai ves salihine ve enter zukani hüsnel hatimeti vel akibeti.Amin bi rahmetike ya Erhamerrahimin…

El Fatiha.”

• 25 Kelime-i Şehadet

• 101 Estağfirullah

(Yüzbirincide El azim el kerim ellezi lailahe illa hüvel hayyel kayyume ve netubü ileyhi ve nes’elühüttevbete vel mağfirate velhidayete lena innehü hüvettevvabürrahimü tevbete abdin zalimin linefsihi layemlikü linefsihi mevten vela hayaten vela nüşura..”)

• 1 Fatiha-ı Şerif

• 1 Amenerrasulü

• 7 Elemneşrahleke-i Şerif

• 11 İhlas-ı Şerif

• 1 Muavezeteyn sureleri (felak ve nas) okunur.

“Subhane rabbike rabbil izzeti amma yasifune veselâmün alel mürselin

velhamdülillahi rabbil alemin ilâ ruhun nebiyyi Muhammedin(sav) ve ilâ ervahi âlihi ve evlâdihi ve ezvacihi ve eshabihi ve etbai eimmetil arbaa ve ilâ ervahi cemi seyyidina ve ilâ ervahi cemi mürşidini kiram vel evliyayı salihin ve ilâ ervahi cemi Ricalullah kaddesallahu sırrıhu ve ilâ ervahi cemi şühedai müslimin vel mazlumin ve ila ervahi ulemai muttakin ve ilâ ervahi hassatan imamül Nükaba, imamül Nüceba, Abdurrauful Yemeni, İbrahimül Ahzab, İmamül Evtad, İmamül Ahyar, Celalüddini Buhari, Yunusus Sani, Abdürrazzak, İmamül Ahrar, Arifüt Tayyar el mağrufi bi mülham(küllühüm sıddıkün) el Fatiha.”

Bu ayın mübarek isimleri okunur.

“Euzubillahimineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. Kadcâ eküm

minallahi nurun ve kitabün mübin. Sadakallahülazim.”

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Nur

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Velâdeti

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Habibi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Emami

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Bi’seti

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Daveti vel irşad

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Cihadı vel nusreti

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Necati vei felâhi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Gufranil ussati vel müznibin

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Şefaati vel mineni

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Telkini fil gârri

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel İctimai

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Vahyi vel esebi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Emmi vek karar

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Atiyyeti vel ihsan

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Beşareti ves sururi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Metafihi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Birri vel bereketi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Mevahibi vel fadli

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Hatemi vel meserret

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Risalet vel tebliğ

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Gufrani zunubi vel visal

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Hazaini vel künz

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Liva

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Rüttebi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Burhan

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Gıyasi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Tevbeti

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Bidayeti vel nihayeti

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Tekvini

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Esasi

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Asli vel asaleti

Merhaba ehlen ve sehlen ya şehrel Seyyidel şuhuri vel eyyami

Sure-i En’am okunur.

Bu sure, akşam ile yatsı arasında 12. gece dahil, Rebiülevvelin 1. gecesinden itibaren, okunur. Rebiülevvel ayının 18. Tesmiye gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rabiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

• Ricalullah hazeratı da zikredilerek bağışlanır.

_______________________________________________________

MEVLİT GECESİ YAPILACAKLAR

image

image

1

• Rebiülevvel Ayının ilk Gecesi için yazdığımız edep ve vazife yerine getirilir. Sonra hususen bu gecenin manasına biânen;

• 2 Rekat Sünnet-i Salât-ı Şükür (Şükür Namazı) kılınır. Bu namazın özelliği şöyledir.

NAMAZ (aşağıdaki ayetleri okuyamazsanız ihlas yada kevser suresi okuyun)
1. rekâtında

Fatiha’dan sonra “Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun”

2.rekatında da

“Vağbud Rabbeke hatta ye’tiyekel yakin .” ayeti kerimeleri okunmalıdır. (hicr suresi,99 Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.)

Namaz selâm ile tamam edildikten sonra,

2 defa daha tekrar secde edilir.

Ve her secde de 7 şer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir.

Secde bittikten sonra,

seccadede otururken 7 defa “Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh” okunur.
Rebiül- evvel duası okunur.
“Subhane, rabbike rabbil izzeti amma yasifune veselâmün alel mürselin velhamdülillahi rabbil âlemin ilâ ruhun nebiyyi Muhammedin s.a.v, ve ilâ ervahi âlihi ve evlâdihi ve ezvacihi ve eshabihi ve etbai ve eimmetil arbaa ve ilâ ervahi cemii seyyidinâ ve ilâ ervahi cemii mürşidini kiram vel evliyayı salihin ve ilâ ervahi cemii Ricalullah kaddesallahu sırrıhu ve ilâ ervahi cemii şühedai müslimin vel mazlumin ve ilâ ervahi ulemai muttakin ve ilâ ervahi hassatan immamül Nükaba, imamül Nüceba, Abdurrauful Yemeni, İbrahimül Ahzab, İmamül Evtad, İmamül Ahyar, Celalüddini Buhari, Yunusus Sani, Abdürrazzak, İmamül Ahrar, Arifüt Tayyar el mağrufi bi müiham (küllühüm sıddıkün) EL- FATİHA…

2

TESBİH NAMAZI KILINIR

Bu gecenin manevi zenginliğinden istifade için bir tesbih namazı kılalım.
Niyeti; Yâ Rabbi, niyet ettim rıza-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri nura garkettiğin Habibin, başımızın tâcı Resûl-i Zişan Efendimizin hürmetine ve bu gecenin esrarının hürmetine ben aciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar kıl.

3

Bu geceye ait özel bir namaz yok. Fakat 12 rekat namaz efdal olup, 2 rekatta bir selam verilir. İstediğin sure okunur, ister ihlas okunur. Her rekatta 1, 11, 21 veya istediğin kadar ihlasla kılınabilir.

4

Rebiül-Evvel ayının 1-12. günleri arası her gün (12.gece dahil)

100 Elhamdülillah

500 Salavat-ı şerife getirilir.

Kur’ânın En’am sûresi birinci gecesinden itibaren akşam ile yatsı arası okunur (12. gece dâhil).

Bu ayın 18. Tesmiye gecesine kadar da okunabilir(18. gece dahil).

Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Bu ayın ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

5

Mümkün olduğu kadar çokca salat ü selam

salati nariye,

salati münciye ve

salati fethiye gibi salavatlar okunabilir.

Peygamber efendimizin (s.a.v) dünyayı şereflendirdikleri bu gecenin gündüzünde de oruç tutmak müstehaptır.
Peygamber efendimiz, Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu.

image

___________________________________________________

image

REBİÜLEVVEL AYINDA OKUNACAK BİR DUA

Bu dua Ebul Fukara Şeyh Şerafettin hazretlerinin tavsiye buyurdukları muhim bir dua nev’idir ki, rebiülevvel ayının her gecesi okunabilir.Mümkün olmadığı halde ilk gecesi 12nci ve 18nci geceleri mutlaka okunmalıdır.

”Euzubillahiminrşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim.

Elhamdülillahi rabbil alemin.Vessalatü vessalamü ala men la nebiyye badehu ve ala alihi ve eshabihiellezine haceru ve canedu bil enfüsi vel emvali..

Allahumme inna neteves selü ileyke bi habibikel ağzemi ve resulükelefhami entuine lena fi cemiil umumi fil yevmi va gada fe inne cahehu indal lahil azim…

Allahumme inna nes’elüke ianen la zıddelahuve en tevhiden la yukabiluhu şirkün ve taaten latukabiluha masiyetün ve nes’elüke yakınen la yukabiluhu şirkün ve taaten la tukabiluha masiyetün ve nes’elüke yakınen la yukabiluhu şekkin bi hürmeti men erseltehü rahmeten lil alemine fi misli haza şehriş şerif.

Allahumme inna nes’elüke tevbete ve devameha ve neuzubike minel mağsıyeti ve eshabiha ve zekkirna bil havfi minke kable hucu mi lataratiha ve affid aleyna min bahri keremike ve cü dike hatta nahruca mıned dünya ales selameti min vebaliha bi hürmeti men erseltehü rahmeten lil alemine…

Allahümme inna nes’elüke lisanen li taatike ve atina maazalike ma la aynün raet vela üzünün semiat vela ala kalbi beşerin bi hurmeti men erseltehü rahmetenil alemine fimisli haza şehriş şerif…

Allahümme fe nes’elüke ivadehu fakten tashabihu envarü ma habbetike fe innehu kat zaharatis saadetü alaa men ahbebtehu ve zeheratiş şekavetü ala men gayreke melekehu feheblehu min nevahibiş suedai ve ağsinna min mevaridil eşkiyai bi hürmeti men erseltehü rahmetenlil alemine.

Allahümme yessir lena umurena maarrahati li kulubina ve ebdanına vesselameti ve afiyeti fidinina ve dünyaya ve künlena sahiben fi seferina ve lalifetenfi ehlina vatmıs ala vucuhi adaina vem sahhüm ala mekanetihim fela yestetinünel mudiyye velel mecie ileyna velev neşau le temesna ala ağyunıhım festabekus sırate feenna yubsirune bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine fi mislihi haza şehriş şerif..

Allahumme inna nes’elükel ismete fil harekati vessakaneti vel kelimati vel iradetı vel hatarati minezzunubi veşşukuki vel evhamis saireti lil kulubi an mutaatil guyubi bilhürmeti menersel tuhu rahmetenlil alemine…

Allahumme ya camian nasi li yevmin la raybe fihi icmağ beynena ve beynes sıtkı ven niyeti vel ihlasi vel iradeti vel nuşui vel mukarabeti vel yakini vel vakari vessellimi vet tafvidi bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine…

Allahumme ve künlena sem’an ve basaran ve lisanen ve kalben ve yeden ve müeyyeden bi hürmeti men erseltehü rahmeten lilalemine fi misli haza şehriş şerif..

Allahumme la tüazzibna bi iredetina ve hubbi şehevatina feneşkale ev nahcibe ev nefrece bi vücüdi muradina ev nashate ev nüssellimine teslimen nifaki indel fakti ve ente alemu bi kulubina ferhamna bin naililekberi vel medidil efdali ven nuril ekmeli ves saadetil ezeliyeti inneke ala külli şey’in kadir bi hürmeti men erseltehü rahmetenlil alemine

allahumme ya men la yeskuni kalben illa bi kurbihi ve envarihi vela yahya abdin illa bil suhafihi ve ibrarihi vela yebga vücudun illa bi imadadihi ve isharihi ya men anese ibadetül ahyare vel ebrare ve l evliyaehül mukarrabine bi münacetihi ve esrahiya ya men emate ve uhya ve uksa ve edna ve es’ade eşka ve adelle ve heda ve efkare ve ağna ve afa ve ebla ve kaderde ve kaza küllün bi azimin tedbirihi ve sabıki takdirihi zalike takdirül azizül alim.

Allahümme ya rabbi eyyüyabin yuksadu gayrü babike ve eyyü cenabin yeteveccehu ileyhi gayrü cenabike ve hel fil vücudu rabbün sivake fe yurca enfil memleketi ilahün gayrüke fe yutlabe minhül atau vel hasenatü emhel hakimün gayrüke fe turfealeşşekva em helmin mecalin lil abdil fakiri yağtemitu alyhi emhel sivake keremmük e ve cu’dike ya men la melcee minhü illa ileyhi fela keremmüke ve cü’dike ya men la melcee minhü illa ileyhi fela tuhayyib recaena ya kadimel ihsani bi hürmeti men erseltehü rahmetenlil alemine.

Allahümme ya men yüciru vela yucaru aleyhi elhemtena fe arrifna ve gayrike ha hünna rabbün fe yurca ev cevadün fe yüseel eminhül atau kad cefanil karibu ve mellenit tabibu ve şemete biyel adavvu ferrakibu veştedde biyel kerbu ven necibu ve entel muinu ve entel alimul kadiru. Ya rabbi! İlâ men eşteki ve entel hafizul kerimu em bimen estağisu ve entel ganiyyül metinü emilâ eltecie ve ente seddarül uyub.

Allahümme innî es’ elâkel feyze indel kazai ve menaziles şühedâi ve ayşeş sühedai ven narsa alel aai ve murafakatel enbiyai bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil lemin.

Allahümme ya men ileyhi yelceul haifune ya men bi cemili evaidihi ve keremihi yeteallâkul recune ya men bi sultani kahrihi ve azimi rahmetihi yestağisul muttarune irhem bi cudike abden melenu sebebün yercü sivake bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine.

Allâhümmec’âl evvele yevmina haza islâhen ve evsatehu felahen muahhirehu necahen bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine fi mislihi haza şehriş şerif.Allahümmec’al evvelehu rahmeten ve evsatehu niğmeten ve ahirehu tekrimeten bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil lemine.

Allahümme inna neuzubike min cehdil belâi ve derekiş şekai ve suil kazai ve şemetil adai bi hürmeti men erseltehu rahmetenlil alemine.

Ve salli vessellim alâ eşrefi ve es’adi cemiil enbiyai vel mürselin seyyidina Muhammedin ve aleyhim ve alihim velhamdülillahi rabbil alemin…el Fatiha”

alıntı

Dikkat; rivayet edilen bu duanın arapçasını bulamadık. Türkçesinde yanlış yazılmış yerleri bilemiyoruz varsa eğer. Üzerimizde sorumluluk kalmasın. Herkes bunu bilerek okusun. Ama dua hakkında güvenilir bir bilgi bulursak buradan bildiririz.

Rebiülevvel Ayı Zikirleri(Gönenli Mehmet Efendi Hz.)Evrad ve Tesbihat

“REBİÜLEVVEL” MUHAMMED MUSTAFA'(s.a.v)NIN DOĞDUĞU AYA MERHABA” Rebiülevvel salatü selam ayıdır.
Bu AYDA ÇOK ÇOK SALATÜ SELAM GETİRECEĞİZ. Rebiülevvel ayının 12. isneyn gecesi Muhammed Mutafa (s.a.v) dünyaya geldi. Olacaksın Hakkın kulu Döndür 0’na daim yolu Hakk’ın en sevgili kulu.

Bu ayda Peygamber Efendimiz’in doğumuna hürmeten Mevlidi şerif okutulmalıdır. Mevlit okumak, okutmak ve dinlemek çok sevaptır.
Bu ayın 1,2 ve 11 yada 13. günü oruç tutulur. 3 gün oruç tutan umulurki keramet defterine kaydola.
Bu mübarek Mevlit ayında Kelime-i TEVHİD’İ çok okumalı ve 1 tesbih Kevser Suresi okunmalıdır.
Okunuşu: İnnâ a’taynâkelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke hüvel’ebter.
Anlamı: (Ey Muhammed!) Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

*Rebiülevvel ayı selatü selam ayıdır. Bu ayda diğer salatü selamlarla birlikte salatı tefriciyeyi de çok okumalıdır.
“Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

DUANIN manası

“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”
ÇEKİLECEK TESBİHLER: la ilahe illallahu’l Hakku’l Mübin Muhammedün Rasulullah es-Sadiku’l-va’di’l Emin.
DİĞER TESBİHLER: VELA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİ’L- ALİYYİ’L-AZİM. ve HASBİYALLAHU VE Nİ’MEL -VEKİL (Evrad ve tesbihat) GönenliMehmetEfendiHz .( Ayın 12. günü Peygamber efendimiz’in dünyaya teşrifi nedeyiyle Bayram kabul edildiği için oruç tutulmaz.)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s