İSM-İ A’ZAM HANGİSİ?
İsm-i A’zam hakkında pek çok rivayetler ve görüşler vardır. Hafız İbni Haceri’l-Askalani bunları Fethu’l-bari isimli Buhârî Şerhinde toparlamış ve 14 görüş ortaya koymuştur;
1- Hû
(هُو)
2- ALLAH
(اَللهُ)
3- ALLAHu’r-Rahmanu’r-Rahim
(اَللهُ الرَّحْمٰنُ الرَّحٖيمُ)
4- Er-Rahmanu’r-Rahimu’l-Hayyu’l-Kayyum
(اَلرَّحْمٰنُ الرَّحٖيمُ الْحَىُّ الْقَيُّومُ)
5- El-Hayyu’l-Kayyum
(اَلْحَىُّ الْقَيُّومُ)
6- El-Hannanu’l-Mennan, Bediu’s-semavati ve’l-ard, Zü’l-celali ve’l-ikram
(اَلْحَنَّانُ الْمَنَّانُ، بَدِيعُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ، ذُو الْجَلَالِ وَالْإكْرَامِ)
7- Bediu’s-semavati ve’l-ard, Zü’l-celali ve’l-ikram
(بَدِيعُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ، ذُو الْجَلَالِ وَالْإكْرَامِ)
8- Zü’l-celali ve’l-ikram
(ذُو الْجَلَالِ وَالْإكْرَامِ)
9- ALLAHu lâ ilâhe illâ hu, El-Ahadu’s-Samedu-llezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekun lehu küfüven ahad
(اَللهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ، اَلْاَحَدُ الصَّمَدُ الَّذٖى لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ)
10- Rabbi Rabbi
(رَبِّ رَبِّ)
11- Zü’n-Nun (Yunus) aleyhi’s-selam’ın balığın karnındayken yaptığı dua; La ilahe illa ente. Subhaneke innî küntü mine’z-zalimin
(لَا اِلٰهَ اِلَّا أَنْتَ، سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ)
12- Huvallahu ALLAH, ALLAHu-llezi lâ ilâhe illa huve Rabbu’l-arşi’l-azim
(هُوَ اللّٰهُ اللهُ، اَللهُ الَّذٖى لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ)
13- Kelime-i Tevhid; La ilahe illallah
(لَا اِلٰهَ اِلَّا اللهُ)
14- Esmâ-i Husna’da gizlidir. (yani hepsini okuyan isabet etmiş olur.)

هُوَ اللّٰهُ الَّذٖى لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ الرَّحْمٰنُ الرَّحٖيمُ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلاَمُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزٖيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ الْغَفَّارُ الْقَهَّارُ الْوَهَّابُ الرَّزَّاقُ الْفَتَّاحُ الْعَلٖيمُ الْقَابِضُ الْبَاسِطُ الْخَافِضُ الرَّافِعُ الْمُعِزُّ الْمُذِلُّ السَّمٖيعُ الْبَصٖيرُ الْحَكَمُ الْعَدْلُ اللَّطٖيفُ الْخَبٖيرُ الْحَلٖيمُ الْعَظٖيمُ الْغَفُورُ الشَّكُورُ الْعَلِيُّ الْكَبٖيرُ الْحَفٖيظُ الْمُقٖيتُ الْحَسٖيبُ الْجَلٖيلُ الْكَرٖيمُ الرَّقٖيبُ الْمُجٖيبُ الْوَاسِعُ الْحَكٖيمُ الْوَدُودُ الْمَجٖيدُ الْبَاعِثُ الشَّهٖيدُ الْحَقُّ الْوَكٖيلُ الْقَوِيُّ الْمَتٖينُ الْوَلِيُّ الْحَمٖيدُ الْمُحْصٖى الْمُبْدِئُ الْمُعٖيدُ الْمُحْيٖى الْمُمٖيتُ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الْوَاجِدُ الْمَاجِدُ الْوَاحِدُ الْاَحَدُ الصَّمَدُ الْقَادِرُ الْمُقْتَدِرُ الْمُقَدِّمُ الْمُؤَخِّرُ الْاَوَّلُ الْاٰخِرُ الظَّاهِرُ الْبَاطِنُ الْوَالٖى الْمُتَعَالٖى الْبَرُّ التَّوَّابُ الْمُنْتَقِمُ الْعَفُوُّ الرَّؤُ۪فُ مَالِكُ الْمُلْكِ ذُو الْجَلاَلِ وَ الْاِكْرَامِ الْمُقْسِطُ الْجَامِعُ الْغَنِيُّ الْمُغْنٖى الْمَانِعُ الضَّاۧرُّ النَّافِعُ النُّورُ الْهَادٖى الْبَدٖيعُ الْبَاقٖى الْوَارِثُ الرَّشٖيدُ الصَّبُورُ جَلَّ جَلَالُهُ

İsm-i A’zam, kendisiyle dua edilince, icabet edilen; kendisiyle istenince, mutlaka verilen, ALLAH tealanın en büyük ismidir.

https://mektebun.com/2022/09/13/%e2%97%bc%ef%b8%8fismi-azam-oldugu-beyan-edilen-ayeti-kerimeler-bilindigi-gibi-ismi-azamla-yapilan-dualar-makbul-dualardir/

İsmi Azam’la İlgili Rivayetlerin Toplandığı Dua

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Allâhümme yâ hayyu yâ qayyûm.

Yâ ılâhenâ ve ilâhe külli şey ın ılâhen vâhıdâ.

Lâ ilâhe illâ ente. Yâ zel celâli vel ikrâm.

Allâhümme innî es-elüke bi enne lekel hamdü lâ ilâhe illâ entel hannânül mennân.

Bidîussemâvâti vel ard.

Yâ zel celâli vel ikrâm. Yâ hayyu yâ qayyûm.

Allâhümme innî es-elüke bi enneke entallâhullezî lâ ilâhe illâ entel ehadüssamedüllezî lem yelid ve lem yûled ve lem yeküllehû küfüven ehad. ve ılâhüküm ılâhün vâhıdün lâ ilâhe illâ hüverrahmânurrahım. Lâ ilâhe illâ hüvel hayyul qayyûm.

Allâhümme innî es-elüke bi enneke ehadün samedün lem yettehiz sâhibeten ve lâ veledâ.

Allâhümme lekel hamdü lâ ilâhe illâ ente yâ hannânü yâ mennân.

Yâ bedîassemâvâti vel ard. Yâ zel celâli vel ikrâm.

Lâ ilâhe illâ hüvel hayyul qayyûm.

ve ilâhüküm ilâhün vâhidün lâ ilâhe illallâhu hüverrahmânurrahîm.

Lâ ilâhe illâ hû. Lehül esmâül husnâ. Yâ Zâhir. Yâ qayyûm.

Allâhümme innî es-elüke bi enneke ehadün samedün lem yelid ve lem yûled ve lem yeküllehû küfüven ehad.

Allâhümme innî es-elüke bi enne lekel hamdü entallâhullezî lâ ilâhe illâ entel mennânu bedîussemâvâti vel ard.

Yâ zel celâli vel ikrâm. Yâ hayyu yâ qayyûm. Ahraztü nefsî bil hayyillezî lâ yemût. ve elce’tü zahrî lilhayyil qayyûm.

Lâ ilâhe illâ ente ni’mel qâdir.

Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî küntü minezzâlimîn.

ve üfevvidu emrî ilallâhi innallâhe basîrun bil ibâd.

ve lâ havle ve lâ quvvete illâ billâhil aliyyil azîm.

ANLAMI

~~~~~~~

Ey Allah’ım! Ey gerçek hayat sahibi! Ey her şeyi hakkıyla yöneten!

Ey İlahımız ve tek İlah olarak her şeyin İlahı! Senden başka hiçbir ilah yoktur.

Ey celal ve ikram sahibi!

Ey Allah’ım! Ben: ‘Şüphesiz bütün hamdler Sana mahsustur, çok acıyan, bolca lütufta bulunan, gökleri ve yeri eşsiz yaratan ancak Sensin. Senden başka hiçbir ilah yoktur.’ diyerek (bu ism-i şeriflerini zikrederek) Senden istiyorum.

Ey celal ve ikram sahibi! Ey gerçek hayat sahibi! Ey her şeyi hakkıyla yöneten!

Ey Allah’ım! Ben: ‘Şüphesiz bir olan, muhtac olmayan, doğurmayan, doğrulmayan, Kendisine denk hiçbir şey bulunmayan Allah ancak Sensin,

Senden başka hiçbir ilah yoktur.’ diyerek (bu ism-i şeriflerini zikrederek) Senden istiyorum.

(Ey insanlar!) Sizin İlahınız, bir tek İlah’tır. O’ndan başka hiçbir İlah yoktur, (çünkü O, esaslarıyla ve ayrıntılarıyla tüm nimetlerin sahibi olan bir) Rahman’dır, (yarattıklarına çok acıyan bir) Rahim’dir.

Gerçek hayat sahibi ve her şeyi hakkıyla yöneten o (Allah)’dan başka hiçbir İlah yoktur.

Ey Allah’ım! Ben: ‘Şüphesiz Sen teksin, eş ve çocuk edinmemiş bir Samed’sin.’ diyerek (bu ism-i şeriflerini zikrederek) Senden istiyorum.

Ey Allah’! Hamd yalnız sana mahsustur. Senden başka hiçbir İlah yoktur.

Ey çok acıyan! Ey pek lütufkar! Ey gökleri ve yerleri eşsiz yaratan!

Ey celal ve ikram sahibi! (Başı sonu olmayan, Zatı’na ait bir hayatla) Hayy, (yarattıklarını yönetme ve koruyup kollama işini dfüma üstlenmiş bulunan bir) Kayyum olan Zat’tan başka hiçbir İlah yoktur.

(Ey insanlar!) Sizin İlahınız, bir tek İlah’tır. O’ndan başka hiçbir İlah yoktur, (çünkü O, esaslarıyla ve ayrıntılarıyla tüm nimetlerin sahibi olan bir) Rahman’dır, (yarattıklarına çok acıyan bir) Rahim’ dir.

O’ndan başka hiçbir İlah yoktur. (Delalet ettikleri takdis, tahmid, tazim ve tenzih manaları açısından) en güzel isimler sadece O’na aittir.

Ey (eserleriyle) Zahir! Ey (her şeyi hakkıyla yöneten) Kayyum!

Ey Allah’ım! Ben: ‘Şüphesiz bir olan, muhtac olmayan, doğurmayan, doğrulmayan, Kendisine denk hiçbir şey bulunmayan ancak Sensin.’ Diyerek (bu ism-i şeriflerini zikrederek) Senden istiyorum.

Ey Allah’ım! Ben: ‘Şüphesiz bütün hamdler Sana mahsustur, bolca lütufta bulunan, gökleri ve yeri eşsiz yaratan ancak Sensin, Senden başka hiçbir ilah yoktur.’ diyerek (bu ism-i şeriflerini zikrederek) Senden istiyorum.

Ey celal ve ikram sahibi! Ya Hayyu! Ya Kayyum!

Canımı hiç ölmeyecek, hakiki diri olan Zat(ın koruması) ile korudum. Sırtımı gerçek hayat sahibi ve her şeyi hakkıyla yöneten Zat’ a dayadım (sadece O’na güvendim). Senden başka hiçbir İlah yoktur (ey Allah!) Ne güzel Kadir’sin.

Senden başka hiçbir ilah yoktur. Bana zulmetmiş olmandan Seni tenzih ederim. Gerçekten de ben (nefsine yazık eden) zalimlerden oldum.

Ben (her türlü kötülükten korunmam için) işimi Allah’a ısmarlıyorum.

Şüphesiz ki Allah, kulları (hakkıyla gören ve Kendisine sığınanları tüm sıkıntılardan koruyup gözeten bir) Basir’dir. Yüce ve büyük Allah’ın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş, hiçbir ibadete de kuvvet yoktur.

(Okuma kolaylığı için parçalara ayrılmıştır. Sonuna kadar hepsi okunur.)

Faziletleri

{ Hangi Niyetle Okunursa, Kişiyi Ona Ulaştıracak İsm-i Azam Duası }

Mahmud Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhu)’nun ahbabı, merhum Seyyid Muhammed Alevi el-Maliki (Rahimehullah) “Ebvabu’l-ferac” isimli eserinde:

İsm-i Azam ile alakalı rivayetleri serdettikten sonra bunları birleştirip tertib ederek İsm-i Azam dualarını cem eden şu mühim duayı nakletmiştir ki bunlardan biri de el-Ehad ism-i şerifiyle yapılan şu duadır:

Kaynak

Lalegül Dergisi Mart 2017

(Ahmet Mahmut Ünlü)

Sayfa (94-95)

——

İsm-i A’zam Duâsı

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Hz. Büreyde (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.), bir adamın şöyle söylediğini işitti:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنِّي أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ الّٰلُ لَ إِلٰهَ إِ اَنْتَ الَْحَدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

Allâhümme innî es’elüke bi-ennî eşhedü enneke: Ente’llâhu lâilâhe illâ entel-ehadü’s-samed ellezî lem-yelid velem-yûled velem-yekun lehû küfüven ehad.

Türkçe Anlamı:

Allâh’ım! Şahâdet ettiğim şu hususlar sebebiyle Senden talep ediyorum: Sen, kendisinden başka ilâh olmayan Allâh’sın, birsin, samedsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç) doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur.

Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Nefsimi kudret elinde tutan Zât’a yemin olsun ki bu kimse Allâh’tan İsm-i A‘zam’ı adına talepte bulundu.

Şunu bilin ki, kim İsm-i A‘zam ile duâ ederse Allâh ona icâbet eder, kim onunla talepte bulunursa (Allâh ona dilediğini mutlaka) verir.

(Tirmîzî, Da‘avât, 65, Ebû Dâvûd, Salât, 358)

 عن بريدة رَضِىَ اللَّهُ عَنْه قال: ]سَمِعَ النَّبىُّ # رَجًُ يَقُولُ: اللَّهُمَّ إنِّى أسْألُكَ بِأنِّى أشْهَدُ أنَّكَ: أنْتَ اللَّهُ َ إلَهَ إَّ أنْتَ ا‘حَدُ الصَّمَدُ الذى لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفْواً أحَدٌ، فقَالَ: وَالَّذِى نَفْسِى بِيَدِهِ لَقَدْ سَألَ اللَّهَ بِاسْمِهِ ا‘عْظَمِ الَّذِى إذَا دُعِِىَ بِهِ أجَابَ، وَإذَا سُئِلَ بِهِ أعْطَى[. أخرجه أبو داود والترمذى

Hz. Büreyde (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), bir adamın şöyle söylediğini işitti: “Allah’ım, şehâdet ettiğim şu hususlar sebebiyle senden talep ediyorum: Sen, kendisinde başka ilah olmayan Allah’sın, birsin, samedsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç), doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur.”

Bunun üzerine Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular:

“Nefsimi kudret elinde tutan Zât’a yemin olsun, bu kimse, Allah’tan İsm-i Âzamı adına talepte bulundu. Şunu bilin ki, kim İsm-i Âzamla dua ederse Allah ona icâbet eder, kim onunla talepde bulunursa (Allah ona dilediğini mutlaka) verir.” [Tirmizî, Daavât 65, (3471); Ebû Dâvud, Salât 358, (1493).]

Hz. Büreyde (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), bir adamın şöyle söylediğini işitti: “Allah’ım, şehâdet ettiğim şu hususlar sebebiyle senden talep ediyorum: Sen, kendisinden başka ilah olmayan Allah’sın, birsin, samedsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç), doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur.”

Bunun üzerine Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular:

“Nefsimi kudret elinde tutan Zât’a yemin olsun, bu kimse, Allah’tan İsm-i Âzàmı adına talepte bulundu. Şunu bilin ki, kim İsm-i Âzam’la dua ederse Allah ona icâbet eder, kim onunla talepte bulunursa (Allah ona dilediğini mutlaka) verir. (“KÜTUB-İ SİDDE 1762 )

İSM-İ A’ZAM DUASI
Enes bin Malik radıyellahu anh’den; Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber halka şeklinde oturuyorduk. Bir adam ise ayakta namaz kılıyordu. Ne zaman rükû, secde yaptı, teşehhüdde bulundu ve dua etti, duasında şöyle dedi;
اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ * لَا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ الْحَنَّانُ الْمَنَّانُ بَدِيعُ السَّمٰوَاتِ وَالْأَرْضِ * يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ * يَا حَيُّ يَا قَيُّامُ * اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ ……….
“ALLAH’ım, Senden, sana ait olan hamd ile/hamdederek istiyorum. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Hannan (çok merhametli), Mennan (bol bol nimet veren), yerleri gökleri benzersiz şekilde yaratan (Sensin). Ey celal ve ikram sahibi, ey zatına mahsus bir hayatla diri olan, ey zatıyla kaim olan, bütün yarattıklarını koruyan ve yöneten (ALLAHım!). ALLAH’ım, Senden …….. istiyorum.”

Bunun üzerine Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu; “Ne ile dua etti biliyor musunuz?”

Onlar; “ALLAH ve Rasûlü en doğrusunu bilir” dediler.

Efendimiz şöyle buyurdu; “Canım yedinde olan (ALLAH)a yemin ederim ki; kendisiyle dua edilince icabet edilen ve kendisiyle istenilince verilen ALLAH’ın en büyük ismiyle dua etti.” (İbni Hibban, Sahih; 893)

Bu dua nasibi olana ve kullanmasını bilene bir hazinedir.

—-