ŞEVVAL AYI SON 10 GÜN ZİKRİ ve şevval ayında kılınacak nafile namaz hk.

ŞEVVAL AYI son 10 gün ZİKRİ

Şevval ayının son 10 gününde her gün 50 kere Fatiha Suresi okuyana Kuran hatmi sevabı verilir, onun için şehitlerin mükafatı hasıl olur ve o sene kendisi hakkında hiçbir günah ve masiyet yazılmaz. Muhammed İbni Hatıruddin,el-Cevahiru’l-hams,sh:62

Günyet’üt Tâlibin/Abdülkadir Geylani (k.s) 

ŞEVVAL AYININ SON 10 GÜNÜ HER GÜN 50 FATİHA& 50 İHLAS OKUMANIN FAZİLETİ

Her gün 50 Fatiha-i Şerif okuyana KUR’AN Hatmi sevabı verilir,onun için şehitlerin mükafatı hasıl olur ve o sene kendisi hakkında hiçbir günah ve masiyet yazılmaz .. diye rivayet ediliyor ..

Önemli bilgi:

Burada anlatılmak istenen hadisi şeriflerde geçen Elli senelik günaha

keffaret seksen senelik günaha keffaret gibi ifadeler nasıl anlaşılmalıdır?

şeklinde bir sual akla gelebilir ki alimler buna cevaben: Eğer bu kişinin o kadar yıllık günahı varsa faziletli ameller onları sildirir. O kadar yıllık günahı yoksa da, o kadar yıllık günahı olsaydı onları sildirmek için ne kadar sevap lazımdıysa kendisine o kadar sevap ihsan edilir demişlerdir.

(safuri, nüzhetü’l-mecalis, 1/152)

ŞEVVAL AYININ SON ON GÜNÜ: Her gün 50 İhlas okunur ve KURAN HATİM sevabı verilir şehitlerin sevabı verilir.

Not, en güzeli son 10 günde hem fatiha hem de ihlas okumak.

ayrıca, şevval ayı uteka-azatlılar nafile namazı kıldınız mı?

ŞEVVAL AYINDA KILINACAK ÇOK MÜHIM BİR NAMAZ OLAN UTEKA (ÂZATLILAR) NAMAZI

Enes (Radiyallahu AnNdan rivâyet edilen bir hadis-i şerIfte Rasülüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim Şevval ayı içerisinde gece veya gündüz sekiz rekât kılar, her rekatında Fâtiha Süresi’nden sonra on beş kere İhlas Süresi okur, namazını bitirince yetmiş kere `Sübhanellah.’ deyip yetmiş kere de bana salevât okursa beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Te`ala adına yemin ederim ki Allah-u Te`ala o kişi için kalbine hikmet pınarları akıtır ve dilini hikmetle konuşturur, ayrıca Allah-u Te`ala ona dünyanın derdini ve devasım gösterir.

Yine beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Te`ala’ya yemin ederim ki, her kim bu namazı târif edildiği üzere kılarsa namazın son secdesinden başını kal-dırmadan Allah-u Te`ala onun günahlarını bağışlar, öldüğünde ise affedilmiş bir şehid olarak vefat eder.

Hangi bir kul bu namazı seferdeyken kılarsa Allah-u Te`ala mutlaka ona istediği yere gidip gelmeyi kolay eder. Bu kulun borcu varsa Allah-u Te`ala borcunu ödettirir ve Allah-u Te`ala’dan bir isteği varsa onu yerine getirir.

Beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Te`ala’ya yemin ederim ki, hangi bir kul bu namazı kılarsa okuduğu her âyet-i kerimeye ve her harfine mukabil olarak Allah-u Te`ala kendisine cennette bir mahrefe verir.”

Bunun üzerine: “Yâ Rasülellah! Mahrefe de nedir?” diye sual edilince: “Cennetteki bahçelerdir ki, ağaçlarından bir ağacın altında atlı süvari yüz yıl dolaşır da o ağa-cin kapladığı alanı gezmeyi) bitiremez.” buyurdu. (Abdülkadir el-Ğeylâni, el-Ğunye, 2/249)

 

 

Şevval Ayı Orucu: Ramazan ayından sonra gelen ay Şevval ayıdır. Bu ayda ayrı ayrı günlerde, haftada iki gün olmak üzere altı gün oruç müstehaptır. Bununla berâber arka arkaya altı gün oruç tutulmasında da, tercih edilen görüşe göre bir sakınca yoktur. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak her dâim sünnet olduğundan,

Şevval ayında tutulacak olan nafile oruçları bugünlerde tutmak daha evladın Bazı ilimler ise Şevval ayındaki altı gün orucun, bayramdan sonra vakit geçirmeden hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişler ama “Bu oruçları aralıklı tutmak da caiz-dir.” demişlerdir. Şevval orucunun fazileti hakkında Ebü Eyyüb el-Ensari (Radıyallâhu Anhdan rivâyet edilen bir hadis-i şerlIte Rasülüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

NAMAZDAN SONRA OKUNACAKLAR

70 Kere: Subhânallâh.

70 Kere: Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim.

Kaynak: Lalegül Dergisi Temmuz 2017

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s