Yarın Ramazan’ı şerifin son cuma günü kul hakkı namazını kılmayı unutmayın!

KUL HAKKI SENEDE 5 KERE KILINIR :

1) Receb-i Şerifin ilk Cuma günü

2) Şâbân-ı Şerifin 15. günü

3) Ramazân-ı Şerifin son Cuma günü

4) Kurban bayramının arefesi

5) Muharrem ayının aşure günü ( öğle namazın 1 saat kalıncaya kadar yada öğle namazından sonra )

NAMAZIN KILINIŞ ŞEKLİ

Kul hakkı namazına diye niyet ettikten sonra,

1. Rekatta fatihadan sonra 3 tekâsür 10 ihlâs süresi okunur.

2. Rekatta fatihadan sonra 3 kâfirun 10 ihlâs süresi okunur.

3. Rekatta fatihadan sonra 3 âyetel kürsü okunur.

4. Rekatta fatihadan sonra 25 ihlâsı şerif okunur.

NAMAZIN DUÂSI

Namaz bittikten sonra şöyle duâ edilir. Yâ Rabbi ben senin günahkâr kulunum. Senin kullarına karşı borcum çok, Yâ Rabbi sana karşı olan günâhımı bağışla kullarına olan borcumdan beni sen kurtar. Ey benim Rabbim ! Ben çok âciz bir kulunum senin yarattığın kullârından birine haksız bir muâmelede bulunmuş olabilirim. Yâ Rabbi ! Kusurlarla dolu olan bu namazımı kusursuz kabul buyur sevâbını hak sahiblerine ver. Bu zayıf kulunu bu haktan kurtar. Amin.

Diyerek namazın duâsını bu şekilde yapmalıdır.

HATIRLATMA :

Öncelikle şunu iyice bilelim ki maddi açıdan borcu olanlar en evvela hak sahiplerine bunu ödeyip helallik almak zorundadırlar.(Parasal borçlar -haksız arsa taksimi-haksız arazi menkul gayrimenkul taksimi veya parasal değerde olan parasal bir değere dönüştürülebilecek maddi bir değerin haksızca alınması,taksim edilmesi var ise bu büyük kul haklarından kurtulmak için en evvela bunu çok iyi kılı kırk yararcasına hesaplayıp(üstümüzde zerre borç kalmayacak şekilde hesaplayıp) bu borçlarını hak sahiplerine ödedikten sonra hellalik alma şartı vardır.Ancak iftiracı zalimler,dedikodu fitnecileri,gıybetçi yamyamların durumları farklı ve eğer düzeltmezlerse en ağır kaybı ahirette yaşayacaklar. İftiracılar en evvela iftira ettiğini herkese duyuracak bu işi düzeltecek ve ondan sonra da iftira ettiğinden af dileyip hellalik isteyecek !!! ŞART

Dedikodu tam bir fitnedir.Ne sılai rahimler kopuyor, kimlerin yuvaları dağılıyor, ne facialar oluyor ! Bunun günahı vebali çoktur. Dedikoduyu en başta çıkartan,yapan,gezdirenlerde tek tek bu işi düzeltecek hak sahiplerinin illaki gönüllerini alacak helallik isteyecek.Dedikodu,iftira hep kul haklarıdır bunlar temizlenecek , gönüller bir şekilde yapılmak için gayret edilecek,gerekirse hediyeler alınacak ayaklara kapınılacak ve helallikler alınacaktır ! Gıybet edenlere gelince , gıybet edilen kişi kendine gıybet edildiğini duyarsa bizzat ondan hellalik alınması şarttır ! Ancak gıybet sadece arkadan, kişinin hoşlanmayacağı şekilde anmak değildir. Topluluk içinde de olsa(söylense birine) , kişinin yüzüne de söylense istemediği birşey bu da gıybettir.Bu daha kötüdür.Kalp kırılır kul hakkına girilir ve helallik istenmeden o hak gitmez.

İşte bu hesaplar yapılıp borçlar ödendikten sonra , üzerimizde bir günah kiri kalmaması için KUL HAKKI NAMAZI kılınır . Borçların HAKLARIN ödenmesi ve hellalik alınması GEREKİYOR.

Diğer bir konu ise önceden üzerine hak geçmiş birisi – hakkını aldığı kişiyi bulamamış veya o kişi ölmüşse o halde yapılacağı şey – ne kadar üzerine hak geçmişse onun yakınlarına hakkını verecek, yakınlarıda yoksa kimseyi de bulamadıysa o halde üzerine geçen hak miktarındaki değeri sadaka olarak verecek ve sevabını borçlu olduğu kişiye hediye edecek YANİ İLLAKİ ÜSTÜNDE BULUNAN HAKSIZ KAZANÇ-MAL ÇIKACAK- SAHİBİNE TESLİM EDİLECEK HELALLİK ALINACAK EĞER BU MÜMKÜN DEĞİLSE(ÖLMÜŞ VEYA KAYIPSA) YAKINLARINA VERİLECEK – YAKINLARI BULUNAMIYORSA ÜSTÜNDE BULUNAN KUL HAKKI DEĞERİNCE SADAKA VERECEK VE SEVABINI HAK SAHİBİNE HEDİYE EDECEK .

HAK SAHİBİNE HAKKININ TESLİM EDİLMEDİĞİ HERGÜN ONA ZULÜMDÜR.İşte bu zulmün günahına keffaret olması için ve diğer günlük hayatımızda bilmeden istemeden girdiğimiz kul haklarının(yani yolda yürürken birine çarpmışızdır-birgün yere tükürmüşüz veya çöp atmışızdır bunun gibi …) bu günahların keffareti için KUL HAKKI namazı kılınır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s