RAMAZAN ORUCUNUN MEŞRUİYYETİ ve bazı bilgiler

Çocuğun Ramazan’ı sevmesinde en tesirli yol

“Şam ehlinin çocuklarına orucu sevdirdikleri bir adetleri vardır. Onlara kademeli oruc tuttururlar. Çocuk önce fecirden öğleye sonra öğleden ikindiye en sonunda da ikindiden büyüklerin iftarına kadar üç ayrı oruç tutar…”

“…Bu şekilde günlerce devam eder ve tam gün tuttuğu ilk oruçtan sonra çocuk için birçok çeşit yemeğin, tatlının ve meyvenin olduğu hususi bir sofra hazırlanır….”

“…Bütün aile çocuğu tebrik ve taltif eder. Ona tuttuğu bu orucun mükâfatı anlatılır, hamd ve şükür ifadeleri öğretilir. Bu merasim çocuğun orucu sevmesinde en tesirli yoldur.!”

Ali Tantavi

Teravih namazını bir gece kılmazsan ertesi gün 1000 rekat namaz kılsan yine onun yerini tutamaz, o sevabı alamazsın..teravinin kazası yoktur. Teravih namazını cemaatle kılmak efdaldir.ama münferiden de kılınır. İki Rekat namazla Kadir gecesini bulacaksın.

Kadir gecesini aramanın en güzel yolu Akşam namazıyla yatsı namazı arasında iki rekat namaz kılmaktır. Kadir gecesini bulan 100.000 bin yıl alnını secdeden kaldırmamış gibi sevap alır.

Gönenli Mehmet EfendiHz.

En`âm Suresi 124. Ayet
‎وَإِذَا جَآءَتْهُمْ ءَايَةٌ قَالُوا۟ لَن نُّؤْمِنَ حَتَّىٰ نُؤْتَىٰ مِثْلَ مَآ أُوتِىَ رُسُلُ ٱللَّهِ ۘ ٱللَّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسَالَتَهُۥ ۗ سَيُصِيبُ ٱلَّذِينَ أَجْرَمُوا۟ صَغَارٌ عِندَ ٱللَّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌۢ بِمَا كَانُوا۟ يَمْكُرُونَ
Ve izâ câethum âyetun kâlû len nu’mine hattâ nu’tâ misle mâ ûtiye rusulullâh(rusulullâhi), allâhu a’lemu haysu yec’alu risâleteh(risâletehu), seyusîbullezîne ecremû sagârun indallâhi ve azâbun şedîdun bimâ kânû yemkurûn(yemkurûne).
Onlara bir âyet geldiği zaman, “Allah elçilerine verilenin bir benzeri bize de verilinceye kadar asla inanmayacağız” derler. Allah, elçilik görevini kime vereceğini çok iyi bilir. Suç işleyenlere Allah katından bir aşağılık ve yapmakta oldukları hilekârlık sebebiyle çetin bir azap erişecektir⁉️‼️ Şimdiden okuyacağınız kuranı Kerim’in o sayfasına bir uyarı koyun ki hatırlayabilirsiniz mukabele okurken.‼️‼️

İFTAR VAKTİNDEKİ ZİKİR

Bir Müslüman oruç tutar ve iftar vaktinde:

Manasi: Ey Yüce (olan ALLAH’ım), Ey Yüce (olan ALLAH’ım)! Sen benim İlahımsın. Senden başka hiç bir ilah yoktur. Benim büyük günahlarımı affet. Çünkü büyük günahları Azim olan (ALLAH)tan başkası affedemez derse, mutlaka annesinden doğduğu gündeki gibi günahlarından sıyrılır. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem (devamla) şöyle buyurdu:

Bunu çoluk çocuğunuza öğretin. Çünkü bu kelimeleri ALLAH ve Rasûlü sever. Bu zikir vesilesiyle dünya ve ahiret işleri ıslah ol(up düzel)ir.

(İbni Asakir, Tarihu Dimeşk; 54/238)

İftar vaktinde gafil olunmaması gereken bir zikir. Alahu Teâlâ nasibi olanlardan eylesin.

Ya Azîm Yâ Azim. Ente ilâhî lâ ilâhe ğayruke, iğfirlizzenbel azîm, feinnehû lâ yağfiruzzenbel azîm, illel azîm.

ALLAHIN VE RESULÜNÜN SEVDİĞİ Yâ Azîm İFTAR AÇMA DUASI

Ya Azîm Yâ Azim. Ente ilâhî lâ ilâhe ğayruke,

iğfirlizzenbel azîm, feinnehû lâ yağfiruzzenbel

azîm, illel azîm.

Enes (Radiyallahu anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasülüllâh (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Herhangi bir Müslüman oruç tutar da, iftar anında:

`Ey büyük (Allah)! Ey büyük (Allah)! Benim ilâhim ancak Sensin. Senden başka hiçbir ilâh

yoktur.

Benim için büyük günahlarımı bağışla, zira şu muhakkak ki büyük günah’ (Senin gibi) Büyükten başkası mağfiret edemez’ derse, mutlaka annesinin, kendisini doğurduğu gündeki gibi günahlarından sıyrılır.

Bunu çocuklarınıza öğretin, zira muhakkak bu, Allâh-u Te’âlâ’nin ve Rasülü’ nün sevdiği bir kelimedir.

Allâh-u Te’âlâ bununla (dua edenin) dünya ve âhiret işlerini yoluna koyar.”

Kaynak:

Cübbeli Ahmet Hoca / Ramazan Risalesi İbni Asâkir, Târth-11 Medinet-i Dimeşk, no:6761, 54/238; Ali el-Müttaki, Kenzü’l-ummâl, no:24400, 8/614; Ali elüchüri, Fedâil-ü şehr-i ramazân, sh:128)

‼️⁉️Çok önemli atlanılmaması gereken bir bilgi: Ramazan’ın ilk gecesi fetih Suresi okumak hakkında…‼️⁉️
‼️⁉️Çok önemli atlanılmaması gereken bir bilgi: Ramazan’ın ilk gecesi fetih Suresi okumak hakkında…‼️⁉️
‼️⁉️Çok önemli atlanılmaması gereken bir bilgi: Ramazan’ın ilk gecesi fetih Suresi okumak hakkında…‼️⁉️

Prof.Dr.Mahmud Es’ad COȘAN RhA “Ailece Ramazan yaşantınıza dikkat ve özen gösteriniz; Ramazan’ın simgesi olan ibadet ve davranışları aceleye getirmeyiniz, tadını çıkara çıkara, sindire sindire îfâ ediniz; dinî vazifelerinizi angarya gibi değil, seve seve, bir düğün ve şenlik havası içinde yapınız.

Ramazanda şu dört şeyi arttırmamız Peygamber Efendimiz (sav) in tavsiyesidir;

1- İSTİĞFAR (Estağfirullah el azim) 2- KELİME-İ TEVHİD (La İlahe İllallah/Muhammeder Rasulullah) 3-CENNETİ İSTEMEK

4-CEHENNEMDEN ALLAH’A SIĞINMAK (Allahümme ecirni minen nar) Ve ayrıca SALATU SELAM,

KURAN-I KERİM i çok okumalı (anlamalı, yaşamalı Ve bir kişiye İSLAMI ANLATIN ! Bir insanı kazanmaya çalışın! Bir de bu ay DUA yı çok yapın!

Duanın en makbulu; “Ümmeti Muhammede umumen

rahmeyle !

Her türlü dertten sıkıntıdan kurtar, hayırlara erdir diye dua edin!” Elinizden TESBİHİ düşürmeyin!

PRof.Dr.Mahmud Es’ad COŞAN Rh.A/Ramazan ve Güzel Ameller

—-

Ramazan’ı Şerif’te nafile namazları terk etmemek sünnettir!

Teheccüd namazı

Evvabin namazı

Şükür namazı

İstihare namazı

Teravih namazı

Hacet namazı

Kabir nur namazı

Sübha (abdest şükür namazı)

Tevbe namazı

Tahiyyatül mescit namazı

Tesbih namazı

Duha (kuşluk) namazı

İşrak namazı

—-

Ramazan ayının her gecesinde kılınan namaz

Zuhru’l-Abidin’de bildirilmiştir ki, Ebu Hureyre rivayet eder; Peygamberimiz s.a.v şöyle buyurmuştur:

  • Bir kimse Ramazan ayında her gece namaz kılsa, bu iki rekat namazın her rekatında bir fatiha ve üç ihlas okursa, Hak Teala onun her rekatına karşılık yüzbin melek gönderir. O kimsenin yazılmış günahlarını mahv edip yerine haseneler yazmak ve cennette derecelerini yüceltmek için. Aynı zamanda o kişiye 70 köle azad eylemiş sevabı yazılır.

Rabbim bizi bire bin verilen bu ayın sevabına erenlerden, elleri Kur’an tutan, ibadet ve taatte üstün olan kullarından eylesin. Amin. Amin. Amin… Bu ayda ‘Ya Rabbi bizi Firdevs bahçelerine al’ diye dua edelim. Ramazan-ı şerif boyunca ‘Allah rızası için Ramazan-ı şerifin sevabına nail olmak için’ diye niyet ederek akşam ve yatsı arasında her iki rekatta da Fatihadan sonra 3 İhlas okunarak iki rekat namaz kılınır. Bu namazı kılana 500 sene ibadet etmiş sevabı veriliyor.

Gönenli Mehmet Efendi Hz. Rahmet Deryasından

NEFSİNİ RAMAZAN AYINDA TANI! Bir mürid, şeyhine sordu;
Efendi hazretleri, Ramazan ayında şeytanlar bağlandığı halde, niçin bu kadar insanın pek çok günah işlediğine şahit oluyoruz?
İnsanlar yaptıklarının çoğunu şeytanın üzerine atarlar. ALLAH teala hikmeti icabı insanlara Şunu gösterir; “Asıl sorun, şeytanın varlığı değil; insanın bizzat kendi nefsidir.”
Bu büyük ayda şeytanlar bağlanır ki, insan, nefsinin hakikatini anlasın. Bazen insan kendi nefsinin şeytanı olur ve onu azdıracak şeytanlara gerek kalmaz.
Sen de nefsini tanımak istersen, Ramazan ayında tanı! Çünkü şeytanlar bağlıdır ve sen nefsinle başbaşasın.

Cami’ ve bina yapımına, su kuyusuna zekat verilmez. Zekat parasıyla iftar vs yemek yedirilmez. Zekati fakire bizzat vermek yani temlik (mülk edindirme) şartı vardır.

—-

Ramazan ismi beş harftir!

Gavs-i Samedânî ve Kutb-u Rabbânî

Abdulkadir Geylânî (k.s) Hazretlerinin

beyani vechile; Ramazan ismi beş harftir ki

bunlardan:

*ra harfi “Rıdvânullâh” Allah-u Teâlâ’ın

oruç tutanlardan rizası’na,

*mim harfi “Muhâbâtullâh” Allah-u

Teâlâ’ın günahkarlara karşı lütfu’na,

*zal harfi “Damânullâh” Allah-u Teâlâ’ın

sevap vermeyi üstlenmesi’ne,

*elif harfi “Ülfetullâh” Allah-u Teâlâ’in

dostları ile olan ülfeti’ne,

*nun harfi “Nûrullâh” Allah-u Teâlâ’ın iyi

kullara bahşettiği nuru’na, işaret

etmektedir.

(El Gunye, 2/15)

Mübarek Ramazan’ı Şerif’e RAMAZAN DENMESININ SEBEBI, GÜNAHLARI YAKIP ERITTığI IÇINDIR.

Müslüman;

oruçlu iken gün boyu Rabbinin emrine uyar iftara kavuşur.

Ramazan boyu Rabbinin emrine uyar bayrama kavuşur.

Ömür boyu Rabbinin emrine uyar

cennetine kavuşur.

Kaza borcu olan teravih namazı kılabilir mi?

Kaza borcu olanların, teravih namazı kılmasında sakınca yoktur. Hem teravih kılınmasını hem de diğer zamanlarda

kaza namazı kılınmasını tavsiye ederiz. Kazaya kalmış namazların kazası ile meşgul olmak, nafile namaz kılmaktan önemli ve önceliklidir. Ancak vakit namazları ile birlikte kılınan düzenli nafileler (revatip sünnetler), kuşluk, evvabin, teravih gibi sünnet namazlar imkânlar ölçüsünde kılınmalıdır.

Hz. Peygamber (asm) bir hadislerinde, “Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, “bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?” denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.” (Tirmzî, Salât, 188; İbn Mâce, ikame, 202) buyurmaktadır.

Bu nedenle sünnet namazlara da önem vermek ve onları kılmaya özen göstermek gerekir.

Hanefi olanlar, kaza borçları olsa bile

Teravih namazlarını kılarlar.

Şafi olan kardeşlerimiz ise Teravih

namazları yerine kaza namazları kılarlar. Eğer taravih namazı kılan imama uyarlarsa, kaza namazlarına niyet ederek kılarlar.

Mevlâna Celaleddin Rûmi (kuddisesirruh) buyuruyor ki;

Oruç ayına girdiğin zaman, o aya kavuştuğun için Hakk’a şükrederek, sevinerek, neşeli olarak gir! Çünkü Ramazanın gelişinden üzülenlere, gamlilara oruç haramdır. Onlar, oruca layık değillerdir.

Mevlana Celaleddin Rumi (kuddisesirruh) buyuruyor ki;

Oruç, Allah’ın has kullarına Hz.

Süleyman’ın saltanatını bağışlayan bir yüzüktür, yahut da taçtır. Onu ancak seçkin kullarının başlarına giydirir. Oruçlunun gülüşü, oruçsuzun secdedeki halinden iyidir. Çünkü oruç, o Rahman’ın sofrasına oturtacaktır. Sen farkında değilsin ama, yemek yediğin vakit, için pislikle dolar. Oruç hamama benzer. Seni maddî ve manevi kirliliklerden, bütün kötülüklerden temizler. Sen, hiç bilgi nuruyla nurlanmış bir hayvan gördün mü? Beden de bir hayvandır. Hayvanın ardına düşüp de orucu bırakma!

Namaza ayrılan zaman ömürden gitmez

Sadaka verilen para servetten

gitmez Orucun verdiği zahmet sağlıktan gitmez.

Onlar İlahi hazineden karşılanır

Bismillahirrahmanirrahim

İbn Abbâs (ra) rivayet ediyor. Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuşlardır:

Gündüz oruç tutmak için sahur yemeğinden; gece kalkıp ibâdet etmek için öğlen uykusundan yardım isteyiniz.

Câmiü’s-Sagir [1:494, Hadis no: 986]

“Bir çarşıda yüz tane dükkan olsa, 99’u kapatsa, 99’un müşterisi bir dükkana gider. Türkiye’de bir milyon kişi sünneti terk etse, bir kişi yaşarsa, bir milyon kişinin sevabını bir kişi alır. Sende fesat vaktinde Sünnet-i Seniyyeyi yaşarsan efdal olursun.” (Mevlana Mahmud Efendi Hazretleri Kuddise Sirruhu-) RAMAZANI ŞERİFTE, SÜNNETLERİ DİRİLTELİM, HATIRLATALIM, SEVDİRELİM.

Oruçluyken gün içerisinde âdeti

başlayan kadın ne yapmalıdır?

Farz, vacip veya nafile olsun, oruç tutma esnasında bir kadın âdet görmeye başlarsa, gelen akıntıyla beraber orucu son bulur ve geçersiz sayılır. Zira gelen âdet kanaması o an itibarıyla kadının oruca olan ehliyetini elinden almış olur. Tuttuğu oruç, âdetin başlamasıyla geçersiz olduğundan onu yeniden tutması gerekecektir. Tutulan nafile de olsa aynı şey geçerlidir. Çünkü nafile bir ibadete başladıktan sonra o artık vacip olmaya intikal etmiştir. Dolayısıyla kazası gerekir. Âdetinin başlamasıyla orucu bozulduktan sonra gün içerisinde kişi arzu ederse yeme-içme fiillerinde bulunabilir. Oruçlulara benzer şekilde hareket etmek zorunda değildir.

  1. Bkz. Merğınânî, “El-Hidaye”,

I/154.İsmailağa derneği

Dini Meseleleri Danışma Hatti:

0850 811 77 77

Oruçlu iken unutarak yiyip içmek

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhin rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyur muştur:

“Biriniz oruçlu iken unutarak bir şey yiyip içer, sonra da hatırlarsa orucunu bozmayıp tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirmiş ve içirmiştir.”

(Dârimî, Savm: 23; Müslim, Siyam: 171)

RAMAZAN ORUCUNUN MEŞRUİYYETİ
Ramazan orucu tam bir aydır. Ya 29 gün ya da 30 gün olur. Orucun meşruiyyeti Hazret-i Âdem’in cennetteki ağacın meyvesinden koparıp yemesinin keffâretidir.
Hakk teala, buna keffâret olarak oruç tutmasını emretmiştir. Öğrendiğimize göre, Âdem aleyhi’s-selam’ın yediği şey eriyip gidene kadar bir ay kalmıştır. (Âli El Havvas kuddise sirruhu)
ALLAH’ım, Receb-i Şerif’i, Şaban-ı Şerif’i bize mübarek eyle, hayırlısıyla Ramazan-ı Şerif’e kavuşmayı nasip et. Kemal Savaş Hoca

Ramazan Duası ve Anlamı

• Allâhümme inni es’elüke bismikel Hüsna

• Yâ Allâh, fa’lem ennehû lâ ilâhe illellâh

• Yâ Rahmân, errahmânü allemel Kur’an

• Yâ Rahiym, ve kânellâhü Ğafûrar Rahıym

• Yâ Mâlik, mâliki yevmiddin* Yâ Kuddûs, el Melikül Kuddûsüs Selâm

• Yâ Müteâl, fe teâlellâhül melikü hakk

• Yâ Selâm, vâllahü yed’û ilâ dâris selâm

• Yâ mü’min, el Mü’minül Müheyminül Aziyz

• Yâ Aziyz ve kânellâhü Aziyzen Hakiymâ

• Yâ Cebbâr, el Cebbârül Mütekebbir

• Yâ Hâlik, fe tebârekellâhü ahsenül hâlikıyn

• Yâ Musavvir, hüvellezi yüsavviruküm fil ehram

• Yâ Bâriül Musavvir

• Yâ Evvel, hüvel evvelü vel âhiru vez Zâhiru vel Bâtin

• Yâ Şekûr, inne Rabbenâ le Ğafûrun Şekûr

• Yâ Vedûd, ve hüvel Ğafûrul Vedûd

• Yâ Zâhir, vez Zâhiru vel Bâtin

• Yâ Kâimen bil kıstı lâ ilâhe illâ hû

• Yâ Hayy, Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm

• Yâ Aliym, Yâ Basıyr, innellâhe basıyrun bil ıbâd

• Yâ Haliym innehû le aliymün haliym

• Yâ Hakiym, ve kânellâhü aziyzen hakiymâ

• Yâ Keriym, innellâhe le Ğaniyyün Keriym

• Yâ Kâdir, kul hüvel kâdiru alâ en yeb’ase

• Yâ Muktedir, ınde meliykün muktedir

• Yâ Bâis, innellâhe yeb’asü men fil kubûr

• Yâ Râzık, vallahü hayrür râzikıyn

• Yâ Vâris, ve LillÂhi miyrâsüs semâvati vel ard

• Yâ Kaviyy, innellâhe le kaviyyün aziyz

• Yâ Şehiyd, innellâhe alâ külli şey’in şehiyd

• Yâ Mübdiü, innehû hüve yübdiü ve yüıydü

• Yâ Razzâk, vellâhü yerzüku men yeşa

• Yâ Tevvâb, innellahe kâne tevvâben rahiymâ

• Yâ Vehhâb, inneke entel vehhâb

• Yâ Celiyl zül celâli vel ikrâm

• Yâ Cemiyl, fasbir sabran cemiylâ

• Yâ Vekiyl, ve kefâ billâhi vekiylâ

• Yâ Kâfi, ve kefallâhül mü’miniynel kıtâl

• Yâ Veliyy, vehüvelveliyyül hamiyd

• Yâ Rabbi, fe tebârekellâhü rabbül âlemiyn

• Yâ Ğaniyy, vellâhül ğaniyyü ve entemül fükarâ

• Yâ Şâkirü, innellahe şâkirun aliym

• Yâ Hallâk, vehüvel hallâkul aliym

• Yâ Muhsin, vellâhü yuhibbül muhsiniyn

• Yâ Kadiyr, vellâhü alâ külli şey’in kadiyr

• Yâ Mufaddil, vellâhü zül fadlil azıym

• Yâ Mütimm, ve yütimmü ni’metehû aleyk

• Yâ Müızz, tüızzü men teşâü ve tüzillü men teşâ

• Yâ Refiy’u, refiud deracâti zül arş

• Yâ Şefi, men zellezi yeşfeu indeh

• Yâ Kebiyr, innellâhe kâne aliyyen kebiyrâ

• Yâ Hakk, fe teâlellâhül melikül hakk

• Yâ Berru, innehû hüvel berrür rahıym

• Yâ Vitr, veş şef’ı vel vetr

• Yâ Ğaffâr, innehû kâne Ğaffârâ

• Yâ Ğafir, ve ente hayrül ğafiriyn

• Yâ Hamiyd, tenziylün min hakiymin hamiyd

• Yâ Mennân, be lillâhü yemünnü aleyküm

• Yâ Bâki, ve yebkâ vechü rabbike zül celâli vel ikrâm

• Yâ Vâhid, kul hüvellâhü ehad

• Yâ Metiyn, innellâhe, hüver razzâku zül kuvvetil metiyn

• Yâ Hâdi, innellâhe yehdi men yeşâ

• YÂ Bedi, bediy’as semâvâti vel ard

• Yâ Aliym, âlimül ğaybi veş şehâdeh

• Yâ Fettâh, ve hüvel fettâhül aliym

• Yâ Muhıyt, vellâhü bi mâ ta’melûne muhıyt

• Yâ Kâdi, vellâhü yakdi bil hakk

• Yâ Samed, Allâhüs samed

• Yâ Hasib, ve kânellâhü alâ külli şey’in hasiba

• Yâ Nasıyr, ni’mel mevlâ ve ni’men nasıyr

• Yâ Vâsiu, ve kânellâhü vâsian hakiyma

• Yâ Kâhir, ve hüvel kâhiru fevka ıbâdih

• Yâ kebiyr, kebiyrul müteâl

• Yâ men leyse lehû veledün, lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehû küfüven ehad

• Yâ Men Leyse kemislihi şey’ün ve hüves semiul basıyru ni’mel mevlâ ve ni’men nasıyr

• Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil azıym

Ramazan Duası Anlamı

• Ey Rabbim! 

• Yüce Esma-ül Hüsna ismin hürmetine yalnız senden istiyorum,

• Ey Rabbim senden başka ilah yoktur 

• Ey Merhamet yüce olan Rabbim! Affeden, bağışlayan acıyan sensin. Yüce kitabımız olan kuran-ı kerimi öğreten sensin. 

• Ey Rabbim kıyametin ve mülkün tek sahibi sensin.

• Ey noksanlıklardan münezzeh olan Rabbim! Güven veren, Malik olan sensin. 

• Hak, selam ve Melik isimlerinin sahibi olan Allah, imansızların vasfından beridir. 

• Allah Teâlâ bütün insanları kurtuluş yurduna çağırır. 

• Ey görüp gözeten ve güven veren, zor kullanma gücüne sahip olan Yüce Rabbim!

• Ey Hâkim ve Aziz olan Rabbim! Ey kuvvetin ve gücün sahibi olan Rabbim! Yücelik, kuvvet ve güç yalnız ve yalnız sana aittir 

• Ey yokken var eden Rabbim! Yoktan var etme yetkisine yalnız sana aittir 

• Ey şekil veren Allah’ım Anne rahimlerinde bulunanlara yalnız sen istediğin şekli verebilirsin. 

• Evvel, ahir, batın, zatın ve dışarı da sana karşı söylenenlerden beri duran, yapılan duaları, şükürleri kabul eden Allah’ım! Muhakkak ki bağışlayan ve şükürleri kabul eden tek sensin 

• Ey merhametlilerin en merhametlisi, kullarına çok acıyan ve bağışlayan Rabbim!

• Ey mutlak adaletin sahibi, her şeyi ayakta tutan ve zatından başka gerçek bir ilah olmayan Rabbim!

• Ey Hay, sıfatının sahibi olan Rabbim! Sen birsin ve teksin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Senin eşin ve benzerin yoktur. 

• Hay ve Kayyum olan Allah’ım! 

• Ey her şeyi bilip, işiten ve ilmiyle her şeyi kuşatan! Rabbim! 

• Ey her şeyi gören ve mutlak surette kulların her halini bilen Rabbim! 

• Ey yapılan bunca isyan ve fitneye karşı sabırlı olan Rabbim! Çünkü Sen sabrın ile bir müddet verirsin ve ilmin ile her şeyi bilirsin

• Ey gerçek hükmün tek sahibi olan Rabbim! Gerçek hüküm ancak senindir ve sen Aziz olansın.

• Ey öldükten sonra da diriltmeye yetkisi olan ve her şeye gücü yeten Allah’ım! Sen muktedirsin 

• Ey her şeyi kudreti ile ayakta tutan Rabbim! Yarın kıyamet gününde takvalı olan kullar Melik-i muktedir olan Rabbin katında bulunacaklardır.

• Ey ölenleri dirilten! Kabirlerde çürüyecek ve toprak olanları da ancak sen dirilteceksin.

• Ey Rabbim her canlının rızkını veren tek sensin ve en güzel rızkı veren de sensin 

• Ey mülkün tek sahibi, semaların ve yerin mutlak sahibi olan yegâne Sensin 

• Ey en güçlü! Aziz ve güçlü olan sensin 

• Ey her şeye şahit olan Rabbim! Mutlaka her şeyin ve herkesin gerçek yüzünü bilen sensin 

• Ey yokken var eden! Varı yoğa, yoğu ise bir anda vara çeviren Allah’ım! Ey bol, bol rızk veren! Dilediğine rızk veren sensin. 

• Ey duaları, tövbeleri, yakarışları kabul eden rabbim! Karşılıksız veren tek sensin 

• Ey Yüce olan Rabbim! İkram ve celal sahibi olan sensin 

• Ey güzeller güzeli olan Rabbim! Her hususta bizi güzel sabır edenlerden eyle Rabbim!

• Ey her şeyin dayanağı olan Allah’ım! Dayanak olarak sen bize kâfisin tek sen yetersin.

• Ey rızıkları üzerine alan Rabbim! Herkesin ancak rızkını veren sensin ve sen kefilsin. 

• Ey bakıp gözeten Allah’ım! Savaşta Müslümanları, gözetip muvaffak kılan tek sensin. 

• Ey dost olanların dostu olan Rabbim! Övülmeye layık tek ve yeğene dost sensin.

• Ey her şeyi ve Âlemleri terbiye eden ancak Sen’sin 

• Ey Ganiy! Zengin olan tek Sen’sin! Başkası senin zenginliğin karşısında hiç şüphesiz fakirdir. Ey şükredenlerin şükrünü kabul buyuran, duaları geri çevirmeyen Allah’’m! Şükredenleri ancak bilen sensin. 

• Ey yoktan var eden Allah’ım! Her şeyi bilen sensin ve yokken var edensin.

• Ey hazinelerinden yarattıklarına ihsan eden Rabbim! Sen, senin için ihsanda bulanan o kullarını mutlaka seversin 

• Ey Kadir olan Rabbim! Her şeye kadir olan tek sensin.

• Ey her şeyi kemale erdiren tek sensin.

• Ey yücelten! Dilediğini alçaltıp dilediğini ise yücelten tek sensin.

• Ey dereceleri yükselten! Arşın tek sahibi olan ve dereceleri yükselten tek sensin. Şefaat edenler ancak senin izninle şefaat edeceklerdir. 

• Ey büyük olan Rabbim! En büyük ve en yüce olan tek sensin.

• Ey Hakk olan Allah’ım! Ey Melik olan Allah’ım tüm mahlûkatın hakkı veren tek sensin. 

• Ey iyilik edenleri seven Rabbim! Onlara acıyan ve iyilikleri seven Allah’ım

• Ey tek olan Allah’ım! Her çift ve teke yemin eden yegâne sensin. 

• Ey günahları af edip bağışlayan Allah’ım!  Sen affedenlerin en hayırlısısın. 

• Ey dua edenlerin duasını geri çevirmeyip kabul buyuran Rabbim!

• Ey bağışlayıp ihsan edici olan Allah’ım Gerçek ihsanın sahibi tek sensin. 

• Ey Baki olan Allah’ım! Senden başka diğer şeylerin hepsi fani, yalnız Baki olan sensin. İkram ve Celal sahibi tek sensin. 

• Ey eşi benzeri olmayan bir olan Allah’ım! Tek olan sadece sensin.

• Ey güçlü ve kuvvetli olan Allah’ım! Rızk veren yalnız sensin.

• Ey herkese yol gösteren Allah’ım! Dilediğini doğru yola gösteren Rabbim! Doğru yola gösterecek olan sensin. 

• Ey en güzel Yaratıcı olan Rabbim! Yerleri ve gökleri yatan da sensin. 

• Ey her şeyi bilip gören Rabbim! Görünmeyen ve de görünen diğer âlemleri de bilen sensin.

• Ey manevi ve maddi her çeşit fütuhatı veren sensin. 

• Ey her şeyi kudreti ile ihata eden tek sensin. 

• Ey hükmün sahibi olan Allah’ım! Gerçek olan Adil hükmü veren de sensin. 

• Ey herkesin yalnız kendine muhtaç olduğu Allah’ım! Herkesin hesabını en iyi bilen tek sensin! Herkesin hesabını ölçülü bir şekilde verecek olan da sensin.

• Ey yardım eden ve yardım edenleri de seven Allah’ım! Sen ne güzel bir Mevlasın

• Ey Kâinatı kudret elinde tutan Rabbim! Bütün her şey yalnız senin kudret elindedir.

• Ey bütün yattıklarını bir anda yok etme gücüne sahip olan Allah’ım! Kulları öldürmek de yalnız sensin kudret elindedir. 

• Ey büyüklerin büyüğü olan güzel Rabbim! Sen en yüce ve büyük olansın.

• Ey zatı ile kaim olan Allah’ım! Sen doğmamış ve de doğrulmamış olansın. Senin eşin ve hiç bir benzerin yoktur 

• Ey misli olmayan Allah’ım!  Sen herkesin görmediğini gören ve tüm gizlilikleri bilip vakıf olansın. Sen ne güzel bir yardımcısın ve de ne güzel bir Mevlasın. 

• Ey yüce olan Rabbim! Kuvvet ve güç yalnız senin yardımın ile mümkün olur. (Üç aylar Hikmeti ve fazileti-Pamuk Yayınları)

—/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s