(BERAT GECESİ) MAHMUD SAMİ RAMAZANOĞLU KUDDİSE SİRRUH ÜSTADIMIZDAN! (Bu Sohbet Muhterem Tahsin Yaprak tarafından kasetten çözülerek hazırlanmıştır.)

MAHMUD SAMİ RAMAZANOĞLU KUDDİSE SİRRUH ÜSTADIMIZDAN!🌷🌷🌷🌷🌷

(Bu Sohbet Muhterem Tahsin Yaprak tarafından kasetten çözülerek hazırlanmıştır.)

HÜKÜM GECESİ UYUMAMALI!

Mübarek Şaban’ı şerif geldi. Bu ayın nısfı “Berat gecesi” çok faziletli, pek mübarek ve mühim bir gecedir. Onun için bu gece hiç uyumamak lazımdır. Çünkü bu gece “Tefrik gecesi”dir. “Tefrik gecesi” demek; kimin saîd kimin şakî olacağının, kimin gelecek Berat gecesine kadar eceli gelip kimin gelmiyeceğinin, kimin ne kadar rızkı olacağının ayrıldığı ve tesbit edilerek vazifeli meleklere teslim edildiği gece demektir.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Allahu Teâlâ Kur’anı Keriminde buyuruyor: “Hak ile Bâtılı ayıran, Helal ile Haramı bildiren, eğri ile doğruyu açıklayan kitab Kur’an hakkı için yemin ederim ki hakikaten biz Azıymüşşân onu mübarek bir gecede indirdik. Hakikaten biz Azımüşşân, Kur’an hükümleri ile insanları inzâr etmiş bulunmaktayız. Bütün hikmetli işler, her türlü mühim hükümler o mübarek gecede tefrik olunur.” (Duhan sûresi: 1-4)

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Resûlü Ekrem Efendimiz de hadisi şeriflerinde bu gece hiç uyumamayı emretmişlerdir.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Bedeni, bünyesi zayıf veya hasta olanlar veya uykusuzluğa hiç dayanamıyanlar bir iki saat kaylûle yaparlar ve sonra kalkar geceyi uyanık geçirmeğe çalışırlar. Çünkü herkes hakkında bu gece hüküm verilecektir. Hakkında hüküm verilecek kimse uyumamalıdır. Dua, niyaz, ibadet, tevbe, istiğfar, zikir, şükür yaparak hakkında verilecek hükmün hayırlı olması için yalvarmalıdır.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Nısf-ı Şâbân (Şâbân’ın ortası) 14. günü 15. güne bağlayan gecedir. Berat Gecesinde yüz rek’at namaz kılınması, o geceyi uyanık geçirmeğe güzel bir vesile olur. Kılınacak yüz rek’at namazın her iki rek’atında bir selam verilir. Her rek’atta Fâtiha-i Şerifeden sonra 10 defa İhlâs-ı Şerif okunur. 10 İhlâs okumağa tahammül edemiyen kimse üçer yahut beşer veya yedişer okusa da olur, fakat her rek’atta 10 İhlas-ı Şerif okunursa 100 rek’atta “1000 ihlas” okunmuş olur ki çok güzeldir. Berat gecesi eceller tayin edilir, şakîler ve saîdler ayrılır, bu sebeple bu gece çok dua etmelidir. Çünkü Cenabı Hakkın bu edilen dualarla hakkımızda saîd ve hayır yazması mümkündür, bunun için çok niyaz etmelidir.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Bu gece okunacak “Berat Duası” vardır, bunu okumalı ve hakkımızda hayırlı hükümler yazılmasını dilemelidir, çünkü Allah dilediğini yapar, dilerse değiştirir, dilediğini tesbit eder (yerinde bırakır), dilediğini imhâ eder.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Âyeti celîlede Cenabı Hak şöyle buyurur: “Allahü Teâlâ dilediği hükmü kaldırır veya değiştirir veya tesbit edip yerinde bırakır. Bütün kitabların anası, esası Allah indindedir.” (Ra’d sûresi: 39)

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Demek ki Allah’ın hüküm verdiği gece uyumamak ve yalvarmak lazımdır ki, belki bu yalvarışlar Allah’ın rızasına uyar da O’da hakkımızda hayırlı hüküm verir… Allah hükümlerini tesbîte de, tebdîle de, tefrîke de muktedirdir, kulunun duası vesile olur da hükmünü dilediği gibi değiştirir, Berat gecesi uyumadan duâ ve niyaz etmek bunun için çok mühimdir…

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Ecel!

İki türlü ecel vardır;

Biri ecel-i mübrem, diğeri de ecel-i muallak’dır.

Ecel-i mübrem asla değişmez, kat’îdir,

fakat ecel-i muallak değişebilir. Çünkü bu ecel, bir işin yapılmasına veya yapılmamasına bağlanmıştır. Bir iş yapılırsa ecelin gelmesi, yapılmazsa gelmemesi takdir olunmuştur.

Meselâ: duâ’ya bağlı ecel, sadaka’ya bağlı ecel, devâ’ya bağlı ecel gibi. Duâya bağlı eceli Cenâb-ı Hakk, dua eden kuluna değiştirir, sadakaya bağlı eceli de, verilen sadaka ile değiştirir, ilaca bağlı eceli de, ilacın devasıyle değiştirebilir.

Bunlara ecel-i muallak denir.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Bir de kaza ve belaları değiştirme vardır ki, Allah yazdığı bir belayı, bir sadakaya veya duaya veya bir namaza, veyahut bir hayra bağlamıştır, o da, o hayır, o sadaka işlenince belayı def eder.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Nitekim Hadisi Şerifde sadaka hakkında buyrulmuştur ki: “Sadaka belayı def eder, ömrü uzatır, Allah’ın gadabını söndürür, günahları imha eder, rızka bereket getirir.” Sadakanın daha pek çok hasletleri sayılmıştır. Faydaları çoktur.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Meselâ ağızdan çıkan sözlere bağlı hükümler de vardır. Onun için ağızdan çıkan sözlere çok dikkat etmelidir. Çünkü, “Ayak sürçerse bacak kırılır, fakat dil sürçerse baş kesilir.”

İşte bu ecel de dilinden çıkan söze bağlı eceldir.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

Ecel-i muallak, bağlı bulunduğu şeyle gelir. Sadaka belayı def eder, eğer verilmezse bela gelir, sadaka ömrü uzatır, eğer verilmezse ecel gelir, çünkü ecel-i muallak buna bağlıdır…

Sadaka verilince ecel değişecek ve ömür kat’î ecele kadar uzayacaktır. Verilmezse ecel-i muallak takdir olunacak veya mukadder bela gelecektir.

(Mahmud Sami Ramazanoğlu ks. Altınoluk Dergisi, 2002 – Ekim, Sayı: 200, Sayfa: 026)

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

AMEL DEFTERİMİZİN KAPANMASINA BİR YAPRAK KALDI…

Yarın akşam ezanı itibari ile bir yıllık amellerimizin olduğu amel defterimiz melekler tarafından mühürlenecek…

*ALLAH TEALA nın huzuruna çıkarılacak ..

Yarın akşam_ _ezanından cumartesi sabahına kadar çok_ _sıkıntılı bir gecedir, bir yıl

boyunca yaptığımız bütün ameller

Rahmanı Teala’nın önünde :

RABBIM sağımızı solumuzdan üstün tutsun

Beraat’imizi sağımızdan alanlardan eylesin.. Amin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s