Recebi Şerif`te bulunan LEYLE-İ REGAİB VE Mİ’RAC’IN FAZİLETLERİNE AİD ŞEYH ŞERAFEDDİN ZEYNEL ABİDİN HAZRETLERİNİN MENAKIBI ALİLERİ.

SELAMUN ALEYKUM VE RAHMETULLAHU VE BERAKATUHU.Recebi Şerif`te bulunan LEYLE-İ REGAİB VE Mİ’RAC’IN FAZİLETLERİNE AİD ŞEYH ŞERAFEDDİN ZEYNEL ABİDİN HAZRETLERİNİN MENAKIBI ALİLERİ.
Receb-i Şerif ayı 124.000 Enbiya-ı MÜRSELİN-İ Kiram Hazeratının Şeriatlarında Muazzam ve Muhterem bir aydır. Cümle ENBİYA ve Mürsel’in Hazeratına Receb-i Şerif ayının fazileti Cenab-ı Hak tarafından vahy-i ilahi nazil olurdu.Cenabı Hak Hazretleri cümle ENBİYA VE MÜRSELİN-İ Kirama ve ümmetlerine RECEB-İ ŞERİF-te iki gün ve iki gece bağışlamıştı.Bu iki gecede onlar için bütün RAHMET ve TEVBE kapıları açılıyordu.Bu iki gün onlar için büyük Bayram idi. Birbirlerine düşmanlık etmez,herkes birbirlerinden emin olurdu.Bu iki gün LEYLE-İ REGAİB ve Mİ’RAÇ GÜNLERİ İDİ,
Bir gün HAZRETİ MUSA ALEYHİSSELAM TUR’U SİNA’DA CENAB-I HAK TEALAYA münacaat etti, YARABBİ ,bizlere bağışlamış olduğunuz bu Rahmetleri İKİ güne tahsis etmişsiniz.Bunun sebebi Hikmeti nedir. Bunlar nasıl günlerdir.Bu günlerde bizlere,ümmetlerimize çok yardım ve ihsanda bulunuyorsunuz.Ben bu nimeti uzmanın faziletini bilirsem,o günlerde daha fazla ŞÜKÜR ederim dedi. CENAB-I HAK tarafından bir nida geldi.Ya Musa,senin zamanında bulunan 47000 Enbiya-ı mürsel-in hazeratına Marsafil Ala’da toplanması için Cebrail’i gönderdim.Sende oraya git.Bana sormuş olduğun şeyi orada anlarsın. 47000 Enbiya’ı ve Mürsel RECEB’İ ŞERİF’in BİRİNCİ GÜNÜ toplandığından ALLAH CELLE CELALUHU katında muazzam ve muhterem bir gün olması icap edeceğinden,bu sebepten RECEB,İ ŞERİF’İN BİRİNCİ GÜNÜ ,günlerin içind ayrı bir şerefe mazhar olmuştur. REGAİB Kandilinde Enbiya-ı Kiram ALEYHİSELAM’ın içtimaları tamam oldu.CEBRAİL aleyhisselam, HIZIR ALEYHİSSELAMA CENABI HAK’KIN LEDÜN İLMİNİ verdiğini .BU TOPLULUĞUNDA REİSİNİN HIZIR aleyhisselam olduğunu ilan etti.Kurak bir yer olan MÜRSEFİL ALA’DA hemen yeşildi,Ağaçlar çiçek açtı ,meyvalar verdiler.Hızır Aleyhisselam topluluğa hitap ederken ,o anda semadan bir KIRLANGIÇ kuşu nazil olup incir ağacına kondu.Ağzındada mayi bir damla vardı.Enbiya’yı KİRAM HAZERATI O KUŞU ilk defa gördüklerinden hayret ettiler. CEBRAİL ALEYHİSSELAM ,bu kuşun CENABI HAK tarafından CENNETTE yaratılan ilk kuş olduğunu beyan buyurdu.Cebrail ALEYHİSSELAM KUŞUN AĞZINDAKİ MAYİİ bir şişenin içine aldı. HIZIR Aleyhisselam ,kuşa hitaben; Sen bize anlat,bu RAHMET DAMLASINI nereden aldın.HAK TEALA HAZRETLERİNİN RAHMETLERİ VE İNAYETLERİ İLULLAHİL EZELDE NASIL TAKSİM OLUNMUŞTUR? Kuş dediki, CENABI HAK beni yarattığı anda UÇ diye nida etti.Ben 24.000 SENE kar gibi ak bir deniz üzerinde uçtum .CENABI HAKK bana emretti.Sen denizin ortasına geldin,denizdenbir damla rahmet al,MÜRSEFİL ALA’da toplanmış olan ENBİYA’nın meclisine git.Kuş,HAK TEALA HAZRETLERİNE,Ya RAB,bu nasıl bir denizdir diye sordum.HAK TEALA HAZRETLERİ, BU BENİM RAHMET DENİZİMDİR.HATEMÜ’L ENBİYA MUHAMMED’İN VE ÜMMETİNİN ÜZERİNE NAİL OLACAK RAHMETİMİN TİMSALİDİR.Ağzındaki damlada DİĞER ÜMMETLERE TAKSİM olunacak RAHMETTİR. HIZIR ALEYHİSSELAM, YA KELİMULLAH ,BU gece REGAİB’TİR. REGAİP, AHİRETE AİT OLAN RAHMETLERİN VERİLECEĞİ GECE DEMEKTİR. Yani 80BİN SENE NAR’I CEHENNEME MÜSTAHAK OLAN KİMSENİN BİLE CENAB-I HAK TEALANIN AF ve GUFRANINA MAZHAR OLAYIM DİYE RAĞBET EDECEĞİ BİR GECEDİR……. Muhterem kardeşlerim, REGAİP KANDİLİNİN faziletini ŞEYH ŞERAFEDDİN HAZRETLERİNDEN aktarmaya çalıştık.Hatalarımız bizdendir,af buyurunuz.İstifade edebilen kardeşlerimizede ne mutlu.ALLAH CELLE CELALUHU ,REGAİP KANDİLİMİZİ RIZASINA UYGUN GEÇİRMEMİZİ NASİBİ MÜYESSER EYLESİN.KARDEŞLERİMİZİN DUALARINA TALİBİZ EFENDİM.SELAMUN ALEYKUM.

Zeynel Abidin Şerafeddin Dağıstani (d. 1875, ö.1936), mutasavvıf, Nakşibendi şeyhidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s