Receb Ayına has bir namaz. (Münafıklar bu namazı kılamazlar)

DİKKAT; DİĞER NAMAZLARDAN FARKLI OLARAK HADİSTE ÖYLE GEÇTİĞİ İÇİN ÖNCE İHLAS SONRA KAFİRUN OKUNUR. SİZ DE ÖYLE KILIN.

Kaynak;

(Abdülkâdir el-Geylânî el-Ğunye, 1/329-330; Safûrî, Nüzhetü’l-mecâlis, 1/141)

Kaynak: RECEB-İ ŞERİF RİSÂLESİ-Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca)

Receb ayına mahsus 30 rekat namaz kılınırHer rekatta 1 Fatiha 3 İhlas 3 Kafirun okunur

Sevabı: Günahlar silinir ayın tamamını oruç tutmuş gibi ecir verilir. Eğer ayın tamamı oruçlu geçirilir yukarıdaki namazı kılarsa Allah onu ateşten kurtarır cenneti vacip kılar.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem: “Bu namaz müşrik, münafıklar arasında sizinle bir alamettir. Münafıklar bu namazı kılamazlar.” Bu 30 rekatlık namaz nasıl kılınır diye Resulallah sallallahu aleyhi vesellem’e sorarlar. Resulallah salllallahu aleyhi vesellem:

“Receb Ay’ının başında (1’i ile 10’u arasında) 10 rekat

Receb Ay’ının ortasında (11’i ile 20’si arasında) 10 rekat

Receb Ay’ının sonunda (21’i ile 30’u arasında) 10 rekat.”

Bu namazlar akşam namazından sonra da yatsı namazından sonra da kılınabilir. Bilhassa cuma ve pazartesi gecelerinde teheccüd vakti daha efdaldir.

Abdülkadir Geylani, Gunyet’üt Talibin

————–

GENİŞLETİLMİŞ BİLGİ

Receb’in; 1’i ile 10’u arasında, 11’i ile 20’si arasında ve 21’i ile 30’u arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10’ar rek’at Hâcet namazı vardır. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak duâlarda fark vardır. Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması efdaldir.
Bu namaz, mü’min ile münâfığı ayırır. Bu 30 rek’at namazı kılanlar, hidâyete ererler. Münâfıklar bu namazı kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek’at namaz Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir.
Kılınış şekli: Hâcet namazına şu niyetle başlanır: “Yâ Rabbî, beni, dünyayı teşrifleriyle nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Receb-i şerif hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerifin için, Allâhü Ekber.”
Her rek’atte 1 Fâtiha, 3 Kulyâ eyyühe’l-kâfirûn, 3 İhlâs-ı şerif okuyup, 2 rek’atte bir selâm verilir. Böylece 10 rek’at tamamlanır.
` İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît. Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr. Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunup duâ edilir.
` İkinci on gün içinde yani Receb’in 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rek’atten sonra, 11 defa: “İlâhen vâhıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyûmen dâimen ebedâ” okunup duâ edilir.
` Üçüncü on gün içinde, yani Receb’in 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rek’atten sonra da 11 kere: “Allâhümme lâ mânia limâ â’tayte, velâ mû’tiye limâ menâ’te, velâ raadde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-â’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-â’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-âliyyi’l-â’le’l-kerîmi’l-vehhâb. Yâ vehhâbü yâ vehhâbü yâ vehhâb” okuyup duâ edilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

Receb Ayına has bir namaz. (Münafıklar bu namazı kılamazlar)’ için 4 yanıt

  1. S.a kardeşim bu namazda ilk önce İhlas ı İhlas ı şerifler okunuyormuş Cübbeli kaynakta öyleymiş

    1. Aleyküm selam kardeşim, haklısınız hadiste öyle geçiyor bu yüzden diğer namazlardan farklı olarak önce ihlas okunuyor. Bazı kaynaklarda farklı verilmiş onuda yayınladık ama ihlas ile kılınanı önce büyük yazıyla koyduk. Allah razı olsun sizden kafa karışır diye yazıda ve resimde bu noktayı izah ettik sayenizde. Allah 3 aylarınızı mübarek kılsın hayırlısıyla ramazana ulaştırsın. Selam ve duamızla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s