RECEB-İ ŞERİF’TE OKUNACAK SÛRE

RECEB-İ ŞERİF’TE OKUNACAK SÛRE

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Receb-i Şerif Allâh-u Te’âlâ’nın ayı olup, İhlâs-ı Şerif de sadece Allâh-u Te’âlâ’dan bahsettiği için, bu ayla özel bir münasebeti, bu ayda okunmasının da hususi bir fazileti vardır.

Enes ibni Mâlik (Radıyallâhu Anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte: “Her kim receb’de bir kere İhlâs okursa, Allâh-u Te’âlâ onun elli senelik günahını bağışlar” buyrulmuştur. Hadîs-i Şerîf [M. Rahmî, Enîsü’l-celîs, sh:195]

***

Hannâtî (Rahimehullâh) şöyle demiştir: “Her kim, recebin her günü bir tane bile İhlâs Suresi okusa, on bin deve yükü kağıda sahip olur ki, göklerin ve yerin tüm sakinleri, ellerinde altın kalemlerle toplanıp o İhlâs’ın sevabını o kağıtlara yazarlar.”

***

Ğazâlî (Rahimehullâh) “en-Nasîha” isimli eserinde şöyle demiştir: “Her kim günde yüz kere: ‘Bismillâhi’r-rahmâni’r-rahîmi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-‘aliyyi’l-‘azîm”

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ، لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ

‘Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla!

O yüce ve büyük olan Allâh-u Te’âlâ’nın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş, hiç bir ibadete de kuvvet yoktur’ (zikri) ile başlayarak İhlâs okursa, ebedi fakirlik yüzü görmez ve her zalim yöneticinin şerrinden kurtulur.”

[Safûrî, en-Nüzhetü’l-mecâlis 2/90]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s