Hayız, oruç, namaz

Adetli iken kadının namaz da kılacağı Oruç da tutacağı safsatası üzerine duyurudur:

Âdetli veya lohusa kadının namaz kılması câiz değildir. Hz. Peygamber (s.a.s), Fâtıma binti Ebî Hubeyş’e “Hayız gördüğün zaman namazı bırak ve hayız hâlin sona erince, kanı temizleyerek guslet ve namaz kıl.” buyurmuştur. Hadisi şerif ise şöyledir: “Âdetin devam ettiği sürece namazı bırak, sonra boy abdesti al ve namaz kıl.”

(Buhâri, Hayz, 19, 24, Vüdû, 63; Müslim, Hayz, 62; Ebû Davûd Tâhâret, 109).

Âdetli kadın, kılamadığı namazı kaza etmez, orucu ise kaza etmesi gerekir. Hz. Âişe (r.anha) şöyle demiştir: “Biz Rasûlullah (s.a.s) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk.”

(Buhârî, Hayz, 20; Ebfı Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64.

Bu rivayetteki kaza kelimesi Eda anlamında değil çünkü Aişe anamız orucun kazasını öbür ramazan gelmeden şaban ayında kaza ederdik diyor. Üstelik rivayette zaten ‘tutamadığımız’ demektedir. Bu konuda tarih boyu bütün alim müctehid ve fakih muhaddis… Her kim varsa hepsinin İCMAı ile namazın sakıt olacağı, orucun ise ramazandan sonra kaza edileceği hükme bağlanmıştır. Bunca hadisi şerif ve İCMAa aykırı ne kadar fikir varsa hepsi kokuşmuş çöplük değerindedir. Tüm müslümanlara duyurulur.

Prof Dr Orhan Çeker

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s