SAFER AYINDA KENDİNİZİ VE AİLENİZİ KAZA VE BELALARDAN KORUMAK İÇİN SADAKA VERMEK

SAFER AYINDA

KENDİNİZİ VE AİLENİZİ KAZA VE BELALARDAN KORUMAK İÇİN SADAKA VERMEK

Kaza ve belalardan korunmak için; Safer ayının ilk çarşamba günü (23 Eylül çarşamba2020/1442 safer 7. Gün) eve giriş kapısının eşiğine veya en çok basılan bir yerdeki halının altına sadaka niyetiyle bir miktar (gücü yettiğince) sadaka niyetiyle bir miktar para koyup, son çarşamba gününde de (14 ekim 2020 çarşamba/1442 safer 27. Gün) bu parayı vermek efdâldir.

NOT: Bu uygulama ayet, hadis değildir . Ama kaza-bela-hastalıktan korunmada sadaka dinimizde tavsiye edilmiştir. Seyyid Abdülhakîm bin Mustafâ Arvâsî (rahmetullahi aleyh) buyurmuştur ki: “Sadaka; belâları önler, ömrü uzatır, bedene sıhhat verir, malı arttırır” Sadakanız; İlim meclisine veya ihtiyaç sahibi bir fakire verilebilir.

Ayrıca son Çarşamba günü veya gecesi bir Fatiha ve on bir İhlas suresiyle iki rekat kılmalı ve namazdan sonra en az on bir defa istiğfar ve salat-ı münciye okumalıdır.

İslâm inancında aylar ve günlerin bazılarına uğursuzluk isnadı, kat’iyyen caiz değildir. Ehl-i Sünnet ve’l-Cemâat akîdesinde böyle şeyler yoktur. Sadece bazı aylar, günler ve geceler eşref (daha şerefli, daha aziz, daha muhterem)dir.  Bu itibarla Safer ayına da “Saferu’l-hayr” ismi verilmiştir. 

Bu ayın son Çarşamba gecesi veya gündüzü, âfât-ı semâviye ve araziyeden mahfuz kalmak (korunmuş olmak) için, iki rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 1 Fatiha, 11 İhlâs-ı şerif okunur. Namazdan sonra; 11 istiğfar ile elleri kaldırıp 11 Salât-ı Münciye (Salâten Tüncînâ) okunur ve dua edilir.

Evliyanın büyüklerinden Ferîdüddîn Şekergenç (k.s.) hazretleri Hâce Muînüddîn’den (k.s.) naklediyor, diyor ki:

“Her sene gökten yere 320 bin belâ iner (kazâ-kader anlamında). Bunların hepsi de Safer ayının Son Çarşamba’sında vâki olur”.

O bakımdan senenin en zor geçen günü o gün olur. İşte yukarıda tarif olunan Son Çarşamba Günü Namazını kılanlar, bu belâlardan mahfuz olurlar.

——

Safer ayının İlk Çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nazil olacak belâlardan -biiznillâhi Teâlâ korunmak için, imsaktan önce Sadaka konulur.(gündüz de olur)

—-

SAFER AYINDA SADAKA

* Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: “Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır.” (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)

*SAFER AYI(Bu Ayda çok sadaka vermelidir) diyor, mübarek; Safer konuşmasında….Ayrıca; “buyuruyor. Safer ayının son çarşambasında hayır yapmak, oruç tutmak çok efdaldir. Gönenli mehmed efendi haz.den…

* Sadaka Rabbimizin rızasını celbeder. Rıza demek memnun olma, kabul etme ve günahların affına vesile olmadır. İlk önce en yakınlarımızdan başlayarak sadece bu aya mahsusen değil, her gün ufak miktarda da olsa sadaka vermeye kendimizi alıştıralım. Hatta evimizde sadaka kutumuz olsa bize hatırlatması yönüyle fayfalı olur (esat coşan hoca bir konuşmasında evde sadaka kutusu yapıp her sabah erkenden bir miktar koyun diyor).

* …..Diğer bir hadîs-i şerîfinde ise şöyle buyuruyor: “Bu ay, sadaka veren ve duâ eden mü’min için kazançlıdır.”Rivayete göre belalar, musibetler bu ayda birinci kat semâ’a kadar inermiş lakin bu veya başka bir sebeple Safer ayını ya da herhangi bir ayı uğursuz saymak elîm bir hatadır……..Safer ayında bol bol sadaka vermek, infak etmek çok mühim olduğu gibi birinci kat semâ’a inen belâ ve musibetlerden dolayı bazı hususlara dikkat edilmesi de elzemdir. Bu ayda özellikle geceleyin hiçbir yiyecek ve içeceğin üstü açık bırakılmaz.Sadaka ise hemen Safer ayının başlangıcında çıkarılabileceği gibi ay tamam olduğunda da verilebilir. Bu sebeple sadakanın, unutmamak için bir yere asılmasında, kapı üstüne koyulmasında da bir beis yoktur.sufiworld.com

Ayrıca bilgi; “Gece Hastalık Yağar”SORU: Gece hastalık yağdığı için yiyecek ve içecekleri kapatmak gerektiği doğru mudur?CEVAPEvet, doğrudur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:(Gece açık kapları örtün, su kırbalarını bağlayın! Çünkü yılda bir gece veba iner ve bu hastalık, kapanmayan kabın ve bağlanmayan kırbanın içine düşer.) [Müslim]Gökten zehir yağdığı da bildirilmiştir. Onun için evde açık olan kap kacak her şeyi kapatmak sünnettir. Gece açık kapları örtmekle ilgili hadis-i şeriflerden birkaçı şöyledir:(Gece yatarken, su kaplarının ağzını bağla, yemek kaplarının üstünü ört, yanan kandili [veya mumu] söndür! Eğer kapayacak bir şey yoksa, Besmele çekerek bir çubuğu üstüne koy!) [Müslim](Gece kapları kapayın, boş kapları da kapatın veya ters çevirin!) [Buhari]

—-

KıymetliDualar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s