A’RAF SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI

A’RAF SÛRESİNİN FAZİLETİ VE YARARLARI

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim A’raf suresini okumaya devam ederse, kıyamet gününde Adem (Aleyhisselam) o kişiye şefaat eder.”(Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil), 1/373)Faziletleri ile Sureler ve Dualar sh:210; M. İsmail FINDIK

İki: İmam sadık (a.s.) şöyle buyurmaktadır: “Her kim Araf suresini her ay okursa kıyamet gününde korkusu ve üzüntüsü olmayan kimselerden olacak. Ve eğer her Cuma günü okursa kıyamet gününde hesabı olmayan kimselerden olacaktır”.

A’raf Suresinin Sırları Hakkında Rivayetler

 1. Dünya ve ahiret mutluluğu için çokça okunmalıdır. Faziletleri ile Sureler ve Dualar sh:210; M. İsmail FINDIK
 2. Akşam namazından sonra okuyanın ilmi artar. Faziletleri ile Sureler ve Dualar sh:210; M. İsmail FINDIK
 3. Sara nöbeti tutan kişiye [A’raf 1, Taha 1, Şu’ara 1, Meryem 1, Yasin 1-2, Şura 1-2 ve Kalem 1] ayetleri okunursa bi-iznillah şifa bulur.
 4. Her kim A’raf Suresinin 1-3 ayetlerini çokça okur veya üzerinde taşırsa, verdiği kararda isabetli olur ve sıkıntılarından kurtulur, herkes tarafından sevilen bir kişi olur.
 5. Kazancının bol ve bereketlenmesini isteyen bir kişi A’raf suresinin 10. ayetini çokça okumalı ve yazıp bir köşeye asmalıdır.
 6. Şeytanın vesvesei ile yasak ağaçtan meyve yiyen Adem (aleyhisselam) ile hz. Havva dünyaya gönderilince hatalarından dolayı göz yaşı dökerek Araf Suresinin 23. ayetinde belirtilen şekilde dua ve tövbe etmişlerdi ve Allah’u Tealada kabul etmişti. İnşaallah biz de samişmiyet ile tövbe edersek, bizimde tövbemizi kabul buyurur.
 7. Her kim sihir, büyü ve nazardan kurtulmak isterse, şu reçeteyi uygulamalıdır: A’raf Suresinin 31-32. ayetlerini zağferan ve gülsuyu karışımı bir su ile kab içerisine yazmalı ve o kabın üzerini beyaz üzüm şırası ile doldurmalı ve bu şıradan bir miktar yüzüne ve alnına sürmeli ve bu suyu yediği yemeğe, içtiği suya karıştırmalıdır.
 8. Her kim iki dargın kişinin arasını yapmak, barıştırmak isterse, şunu yapmalıdır: A’raf suresinin 43. ayetini bir meyve (bilhassa incir) üzerine yazıp taraflara yedirmelidir. Veya topraktan pişirilmiş bir kap içerisine zağferan ve gül suyu karışımı bir su ile bu ayeti kerimeyi yazıp, üzerine su ilave ederek bu suyu kalp hastalarına içirilirse, bi-iznillah şifa olur.
 9. Her kim A’raf suresinin 54-56. ayetlerini okur ve bu okuyuşu ile uykusunun azalmasına niyet ederse, uyku ihtiyacından kurtularak beklediğine ulaşır. Başka bir rivayette ise şöyledir: ” Kişinin yatmadan evvel A’raf suresinin 54-56. ayetleri ile İsra suresinin son iki ayetini okuması müstehaptır. Zira bu ayetleri okuyup da uyuyanların elbislşerinin içine, onları korumakla görevli bir melek girerek kendileri için istiğfar edeceği bildirilmiştir.”(2)
 10. Her kim büyülenmiş bir kişiyi o sıkıntıdan kurtarmak isterse, [A’Raf 117-120, Yunus 81-82,] ayeti kerimelerini bir kap suyun üzerine okumalı ve o suyu büyülenen kişinin başından aşağı dökmelidir.

Dipnotlar

 1. Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil), 1/373
 2. Zebidi, İthaf, 5/161

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s