HER HİCRÎ AY BAŞINDA RUTİN OLARAK “MUTLAKA YAP” LİSTESİ ve HER HİCRÎ AY BAŞINDA “MUTLAKA YAP” RUTİN LİSTEYE EK OLARAK YAPILACAKLAR. (VAKTİ OLUP, FAZLADAN SEVAP İSTEYENLERE-HİÇ OLMAZSA ARADA SIRADA)

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-rutin-olarak-mutlaka-yap-listesi-her-hicri-ay-basinda-mutlaka-yap-rutin-listeye-ek-olarak-yapilacaklar-vakti-olup-fazladan-sevap-isteyenlere-hic-olmazsa-arada-s-2/?preview=true

▪️▪️▪️

(DİĞER GÜN METİNLERİ)

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-rutin-olarak-mutlaka-yap-listesi-her-hicri-ay-basinda-mutlaka-yap-rutin-listeye-ek-olarak-yapilacaklar-vakti-olup-fazladan-sevap-isteyenlere-hic-olmazsa-arada-s/

▪️▪️▪️

HER HİCRÎ AY BAŞINDA İLK PAZAR, İLK ÇARŞAMBA, İLK PERŞEMBE, İLK CUMA, İLK CUMARTESİ, SON ÇARŞAMBA, SON GÜN NE YAPALIM?

https://mektebun.wordpress.com/her-hicri-ay-basinda-ilk-pazar-ilk-carsamba-ilk-persembe-ilk-cuma-ilk-cumartesi-son-carsamba-son-gun-ne-yapalim/

Muharrem’in Manası: Haram Edilmiş (İslamdan evvel bu ayda araplar arasında savaş ve muharebe yasaktı bu yüzden bu isim verilmiştir.)

Müslümanlar bazı ibadetlerini HİCRİ AYLARa göre yaptıklarından dolayı bu ayları takip etmek ve bunları yaşamımıza geçirmek önemlidir.

#####################################

https://mektebun.wordpress.com/muharrem-ayi-ve-fazileti/

SİZE KOLAYLIK SAĞLAMAK İÇİN BU BÖLÜMÜ TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORUZ.

Mektebundan: AŞAĞIDA HER HİCRİ AYDA YAPILMASINI TAVSİYE ETTİĞİMİZ NAFİLE İBADETLER KONULMUŞTUR. KAZASI OLANLAR KESİNLİKLE KAZALARINA YÖNELMELİ VE İNŞAALLAH O MÜBAREK ZAMANLARIN MÜKAFATLARINA DA NAİL OLURLAR BİİZNİLLAH. HEPSİNİ YAPABİLMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR. BU TAKDİRDE HERKES KENDİ MEŞGULİYETLERİNE VE DURUMUNA UYGUN BİR LİSTE YAPABİLİR. ÇABA BİZDEN TAKDİR RABBİMİZDEN.

Muharrem ayı banyo niyeti

Özellikle reğaib kandili gecesi

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Allahım senin ayın olan muharrem ayının, haram ayın pazartesi gece veya gününde senin yarattığın su ile, her şeye hayat verdiğin su ile, kirleri temizlediğin su ile gücüm yettiğince bedenimi ve azalarımı dışımı yıkıyorum, sende iki parmağın arasındaki kalbimi bütün kirlerden yıka ve bu azalarımda bu su ile güzel ahlakı, ihlası, huşuyu ve salih ameli: çürümüş kemiklerden bizi tekrar dirilteceğin gibi dirilt, gökten indirdiğin su ile ölü toprağı dirilttiğin gibi dirilt, o su ile topraktan çeşitli meyve ve tohumlar çıkarttığın gibi ben toprağın azalarında salih amel ve güzel ahlakı dirilt ve bütün senin katında ve ilmindeki günah kirlerimden benim nefsimi yıka ve zatının, cemalinin nuru ile pür nur eyleyip pak eyle Allahım.

Etimde, kemiğimde, kanımda, derimde ve tüyümde ne gibi hastalık, büyü, nazar ve hased varsa hepsini bu su ile akıt götür, onlardan hiçbir eser bırakma Allahım, hastalandığımda bana şifa verecek tek sensin çünkü hastalığı verende şifasını bilende sensin Allahımm. Nefsime ilham ettiğin fucurundan nefsimi tezkiye et ve nefsime ilham ettiğin tekva ile onu süsle Allahımm. Bu aydaki Tevbesi kabul olunurmuş Rasullerin Nebilerin ve ümmetlerde olan olağan üstü olaylar ve sema ehline cennet ehline yaptığın nidalar ve Habibine sas, gelmiş geçmiş günahlarının bağışlanma müjdesini bildiren ayetlerin ve Habibim diye hitabın hürmetine, Ümmetin bağışlanmak için yalvarıcı olduğu müddetçe ben onlara azan edici değilin ahdi misakın hürmetine bana bu isteklerimi ver Allahımmm. Aminnn aminn aminn, Ümmetten bu bela ve musibetleri kaldır Allahım, Ümmete merhamet et Allahım, Ümmeti bağışla Allahım, Ümmeti affederek azan etmekten vazgeç Allahımmm Aminnn

Nihat Çiftci Guddusi Hoca Hazinesinden

~~~

10 Ağustos Salı’yı 11 Ağustos Çarşamba’ ya bağlayan geceyi gafletle geçirmeyelim❗ (BU GECE)

❗ Muharrem ayının üçüncü gecesi, ihyası müstehap olan gecelerdendir.

Zira Ata El Horasani (Rahimehullah )şöyle demiştir:

“Sene içerisinde 10 gece vardır ki kim onları (ibadetle) kaim kılar, oruçlu olarak sabahlarsa hayatında ve vefatından sonra Kıyamet gününe kadar Allahu Teâlâ o kişi için Şehitlik sevabı yazar ve Allahu Teâlâ : Ey kulum! Dilediğince amel edebilirsin zira hiç şüphesiz Ben seni muhakkak ateşten azad ettim. Murad ettiğini benden iste, zira hiç şüphesiz Ben senin için kalbinde bulunan bütün istekleri gerçekleştireceğim. Ayrıca hiçbir şeye aldırmadan( günahlarına bakmadan) seni cennete girdireceğim “buyurur.

Bu gecelerden bir tanesi de Muharremin üçüncü gecesidir.

Kaynak: Lalegül Dergisi

❗❗ ÇARŞAMBA GÜNÜ ORUÇLU OLMAYA ÇALIŞALIM

❗❗ Bu geceyi Kur’an-ı Kerim okuyarak, Yatsı ve öğle namazlarının son sünnetlerini 4 rekât kılalarak, Salâvat, zikir, nafile namaz kılarak ihya edelim

Özellikle Yasin, Duhan, Vakıa, Secde, Mülk Amme, Amenerrasulü, Rahman, Cuma, Kıyamet Fetih, 4 Zilzal, Tekâsür, Kadir, İhlas, Felak, Nas sureleri okunabilir.

Bildiğiniz sure, tesbih, zikirleri de okuyabilirsiniz.

~~~

https://mektebun.wordpress.com/muharrem-ayi-ve-fazileti/

Muharrem ayı kutlama resimleri(tamamlandı)

Muharrem ayında olmuş önemli olaylar (tamamlandı)

Muharrem ayının fazileti

Muharrem ayı oruçları

MUHARREM AYI İLK GECE-GÜNDÜZÜ YAPILACAK ŞEYLER LİSTESİ (tamamlandı)

*MUHARREM AYI İLK GECE YAPILACAKLAR LİSTESİ VE-KISA YOLDAN UYGULAMA(tamamlandı)

*MUHARREM AYI İLK GÜN YAPILACAKLAR LİSTESİ VE-KISA YOLDAN UYGULAMA(tamamlandı)

MUHARREM AYI İLK GECE-İLK GÜNDÜZÜ(alt başlıklar var-ordanda başlılara tıklanabilir)

Rivayet edildi ki: Muharrem’in birinci ve onuncu günleri sabahleyin üç kere bu duayı okuyan kimseye Allahu Taala gelecek senenin Muharrem ayına kadar bütün belalardan emin kılar.

Kaynak: faziletleri ile gün ve geceler

İsmail fındıklı

DİKKÂTİNİZE!…

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Hicrî Sene Sonu Duasının, Zilhicce ayının son günü (bugün), akşam ezanı okunmadan evvel 3 kez okunması tavsiye edilmektedir.

~~~

Hicrî Sene Başı Duasının ise, Muharrem ayının ilk günü (yarın), akşam ezanı okunmadan evvel 3 kez okunması tavsiye edilmektedir.

Hicrî Seneniz Mübarek Olsun!

ismailaga.cami

Allâhümme inneke qadîmun ve hâzel âmmun cedîdün qad eqbele ve senetün cedîdetün qad eqbelet. Nes-elüke min hayri hâ ve neûzü bike min şerri hâ ve nestekfîke fevâtehâ ve şuğlehâ. Ferzuqnel ismete mineşşeytânirracîm. Allâhümme inneke sellatte aleynâ adüvven basîran bi uyûbinâ ve muttalian alâ avrâtinâ min beyni eydînâ ve min halfinâ ve an eymâninâ ve an şemâilinâ yerânâ hüve ve qabîluhû min haysü lâ nerâhüm. Allâhümme âyishü minnâ kemâ âyestehû min rahmetike ve qannıthü minnâ kemâ qannattehû min afvike ve bâid beynenâ ve beynehû kemâ hulte beynehû ve beyne mağfiratik. İnneke qâdirun alâ zâlik. Ve entel fa’âlü limâ türîd. Ve sallallâhu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellem. Âmîn.

Lalegül Dergisi

Yeni Ay göründüğünde O ayın bereketlerine nail olmak Şerlerinden emin olmak için 41 Fatiha okuyalım. https://youtu.be/gsEf68FgOEY

Muharrem ayı ilk gece duaları(tamamlandı)

Muharrem ayı ilk gece namazları(tamamlandı)

Muharrem ayı ilk gece zikirleri(tamamlandı)

Muharrem ayı ilk gece diğer şeyler

Muharrem ayı ilk gün duaları(tamamlandı)

Muharrem ayı ilk gün namazları (tamamlandı)

Muharrem ayı ilk gün zikirleri (tamamlandı)

Muharrem ayı ilk gün diğer şeyler

Muharrem ayı ilk cuma günü

https://mektebun.wordpress.com/2022/07/27/muharrem-ve-asure-gunu/

MUHARREM AYININ İLK CUMA GÜNÜ ORUCU (13 Agustos Cuma Günü)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Enes (Radiyallahu Anh)dan rivayet edildiğine göre:

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz buyurdu ki:

“Her kim muharremin ilk cumasını oruçlu geçirirse, geçmiş günahları kendisi için bağışlanır.”

(Safûri, Nüzhetü’l-Mecâlis, 1/156)

‼️Not; MUHARREMİN İLK Cuma günü tek gün oruc tutulur. ÇÜNKÜ BU GÜNÜN FAZİLETİ HAKKINDA HADÎSİ ŞERÎF OLDUĞU İÇİN.

MUHARREM İLK CUMA

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cuma selası ise cuma namazına 45 dk veya bir saat kala okunur. Cuma selasının belli bir saati yoktur.

*MUHARREM AYI HERGÜN YAPILACAK ŞEYLERİN LİSTESİ(ilk 10 gün-KISA YOLDAN UYGULAMA)(tamamlandı)-Burada tıklayarak listeyi kolayca uygulayabilirsiniz.

AŞURE GECE-GÜNDÜZÜ YAPILACAK ŞEYLERİN LİSTESİ VE-LİSTELERİ KISA YOLDAN  BURADAN UYGULAYABİLİRSİNİZ) (tamamlandı)

AŞURE GECE-GÜNDÜZÜ (alt başlıklar var-tıklanarak buradanda başlıklara tıklayabilirsiniz-hazırlanıyor)

*AŞURE GECESİ YAPILACAK ŞEYLER LİSTESİ KISA YOLDAN UYGULAMA  (tamamlandı)

Aşure gecesi önemi ve fazileti

Aşure gecesi duaları (tamamlandı)

Aşure gecesi namazları (tamamlandı)

Aşure gecesi zikirleri (tamamlandı)

Aşure gecesi diğer şeyler

*AŞURE GÜNÜ YAPILACAK ŞEYLER LİSTESİ-1/A (DUA,NAMAZ LİSTESİ) VE LİSTEYİ KISA YOLDAN UYGULAMA (tamamlandı)

*AŞURE GÜNÜ YAPILACAK ŞEYLER LİSTESİ-1/B(ZİKİR LİSTESİ) {buraya tıklayarak listeyi kolayca uygulayabilirsiniz.} (tamamlandı)

*AŞURE GÜNÜ YAPILACAK ŞEYLER LİSTESİ-2(SALİH AMELLER LİSTESİ){buraya tıklayarak listeyi kolaycauygulayabilirsiniz.} İMKAN DAHİLİNDE 12 HASLET  (tamamlandı)

Aşure günü duaları (tamamlandı)

Aşure günü namazları(tamamlandı)

Aşure günü zikirleri (tamamlandı)

Aşure günü diğer ameller

##########################

Her Hicri ayda ortak:

 • Pazartesi ve Perşembe orucu
 • “Ey Allah’ın Resulu (sallalahu aleyhi vesellem) siz Pazartesi Perşembe günleri oruc tutuyorsunuz bunun hikmeti nedir?” diye sorulduğunda şu açıklamada bulundu: “Allah Pazartesi Perşembe günleri birbirleriyle küs olanlar hariç bütün müslümanların günahlarını örter, affeder. Amelleri arz eden meleklere küs olan bu iki kişi barışıncaya kadar onları bırak diye emreder. (ibni mace)

MUHARREMİN BİRİNDEN DOKUZUNA KADAR, ÖĞLE ile İKİNDİ arası 2 REKAT NAFİLE NAMAZ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

▪️MUHARREMİN BİRİNDEN DOKUZUNA KADAR, ÖĞLE ile İKİNDİ arası “SEVABI KERBELA ŞEHİTLERİNE ve EHLİ BEYT’e BAĞIŞLANMAK ÜZERE ALLAH RIZASI İÇİN” FATİHA’dan SONRA 3 İHLAS OKUNARAK 2 REKAT NAMAZ KILINIR.

Gönenli Mehmet Efendi Hz Nişanca Camii)..(evrad ve tesbihat) Muharremin 1.günü)

HİCRİ YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Senede üç kıymetli “10 gün” vardır. Bu günleri boş geçirmeyin. Bunlardan ilki Muharrem’in ilk 10 günüdür. Bu 10 günü oruçla geçirmeye çalışmalı, en azından 9. ve 10 . günü veya 10 ve 11. günleri oruç tutulmalıdır

▪️Bu ayda Kelime-i tevhid’i ve sıkıntılardan kurtulmak için “SALLALLÂHU ALÂ MUHAMMED” tesbihini çok çekmelidir.

▪️MUHARREMİN BİRİNDEN DOKUZUNA KADAR, ÖĞLE ile İKİNDİ arası “SEVABI KERBELA ŞEHİTLERİNE ve EHLİ BEYT’e BAĞIŞLANMAK ÜZERE ALLAH RIZASI İÇİN” FATİHA’dan SONRA 3 İHLAS OKUNARAK 2 REKAT NAMAZ KILINIR.

Gönenli Mehmet Efendi Hz Nişanca Camii)..(evrad ve tesbihat) Muharremin 1.günü)

image

Haram Aylarda Oruç Tutmanın Fazîleti:

Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kim herhangi bir haram aydan perşembe, cumâ ve cumartesi olmak üzere, üç günü oruçlu geçirirse, kendisine (tuttuğu her güne karşılık) iki sene, (başka bir rivâyette;) yediyüz sene, (diğer bir rivâyette ise;) dokuz yüz sene ibâdet (sevâbı) yazılır.”

(Taberânî, el-Mu‘cemü’l-Evsat, No. 1810)

Enes (Radıyallâhu Anh)ın, bu hadîs-i şerîf hakkında, “Ben bunu Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)den işitmemişsem, kulaklarım sağır olsun” dediği rivâyet edilmiştir.

Bir başka rivâyette de şöyle buyrulmuştur:

“Haram aydan bir gün oruç tutana, Allah Teâlâ her gününe karşılık, bir ay (oruç tutmuş sevâbı) yazar.”

(İmam el-Ğazâlî, el-İhyâ, 1/281)

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi. (tirmizi)

Hicri takvimin 13 14 ve 15. günlerini oruçlu geçirmek. (Eyyam-ı Biyz)(Beyaz Günler)

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem) seferde bile terk etmezdi (Tac)

Hazreti Ali (k.v.)’den: “Bir öğle vakti Resullullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i evinde ziyaret ettim kendilerine selam verdim selamımam cevaptan sonra buyurdu: “Ya Ali Cibril’in sana selamı vardır.” Ben de :”Aleyke ve aleyhis-selam ya Rasulallah (sallallahu aleyhi vesellem).” dedim. Bunun üzerine Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana yaklaş dedi. Bende yaklaştım buyurdular ki: “İşte cibril senin için diyor ki:” her aydan 3 gün oruç tutsun.

 • 1. gün için : 10.000 sene
 • 2. gün için : 30.000 sene
 • 3. gün için : 100.000 sene

oruç tutmuşcasına sevap yazılacaktır.” Ben:”Ya Resulallah (sallallahu aleyhi vesellem) bu üç gün orucu tutarsam bunun sevabı yanlız bana mı ait? Bütün insanlar bu orucu tutarlarsa onlara bu sevaplar verilmeyecek mi?” dedim. Resulallah (sallallahu aleyhi vesellem):”Ya Ali Allahü teala bu sevapları sana ve senin gibi bu orucları tutanlara verecektir.” buyurdular. Ben:”Ya resulallah (sallallahu aleyhi vesellem) bu oruçlar ne zaman hangi günlerde tutulacaktır?” dedim. Buyurdular ki:”Bu günler arabi ayların 13 14 15. günleridir. Bu üç güne Eyyam-i Biyz derler.” dedi.

  •  Eyyam-ı Biyz denmesiinin sebebi: hadis-i Şerifi Hazreti Ali (k.v.)’den rivayet eden Anter (r.a.):”Ali’den sordum:”Eyyam-ı Biyz ne demektir?” Hazreti Ali (k.v) şöyle cevap verdiler:“Hazreti Adem (aleyhisselam) yeryüzüne indiğinde güneşin hararetinden teni siyahlanmıştı. Cibril (aleyhisselam): Ey Adem (aleyhisselam) teninin beyaz olmasını arzu eder misin?”. dedi. Adem (aleyhisselam) Evet dedi. Cibril (alyhisselam):”öyleyse ayın 13 14 ve 15. günlerinde oruç tut.” dedi. Adem (aleyhisselam)13. günü oruç tuttu; teninin 3te 1i beyazlandı.
    • 14. günü oruç tuttu; teninin 3te biri daha beyazlandı.
    • 15. günü de oruç tutunca O’nun bütün vücudu bembeyaz oldu 
 • İşte Eyyam-ı Biyz denmesinin sebebi budur.” (Hazreti Seyyid Abdülkadir Geylani k.s.)
 • Bu ayda da normal ibadetlere devam eder.
 • Nafile ibadetlere ağırlık verir.
 • Farzlara daha ciddi eğil.
 • Namazları vaktinde kıl.
 • Kaza namazı olanlar kılmaya çalışsınlar.
 • Geceleri teheccüd kılmaya gayret göstersinler.
 • Cuma geceleri tesbih namazı kılmaya çalışalım.
 • Rivayet edildi ki bu ayda: Sübhânallâhi mil’el mizân ve müntehe’l-ilmi ve meblega’r-rizâ ve zinete’l-arş.   

         
 
          Manası: Allah’ı  
                               mizanın dolusunca 
                               ilminin sonsuzluğunca
                               Rızasına ulaşıncaya kadar
                               Arşın ağırlığınca                                       Tesbih ederim
          Fazileti: 

  • Hayırlı mutlu sağlıklı uzun ömür
  • Kabir azabından kurtulmak
  • Sırat köprüsünden geçmek
  • Cennet’e vasıl olmak
  • Düşmana galip gelmek 

Kötü ölümden imanla korunmak

Hepimiz gaflete dalmadan, asıl gayemiz olan ahireti unutmadan bu ayı rabbimizin rızasına Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in sünnetine uygun geçirmek nasip etsin İnşAllah

image

———-

Allâh-u Teâla’nın , kulları hakkındaki yıllık hesap defteri hicri yılın başında açılıp sonunda kapatılır. Arada ne kadar günahlar işlense de Enes İbni Mâlik Radıyallâhu anh’dan rivayet edilen :

”İki yazıcı melek kulun amellerinden gece ve gündüz neleri zapt edip Allâh-u Teâla’ya O’nun teftiş makamına yükseltirler de Allâh-u Teâla amel defterinin başında ve aynı sayfanın sonunda bir hayırlı amel bulursa mutlaka Allâh-u Teâla meleklere hitaben ” Ben sizi şahit tutuyorum ki, bu kulum için defterin iki tarafı başı ile sonu arasında bulunanların tümünü gerçekten bağışladım” buyurur”( Tirmîzi, cenâiz : 9 , no : 981, 3/310 ) hadis-i şerifi mûcebince bağışlanır.

Bundan dolayı hepinizin aşağıda belirtilen tarihlerde sene sonu ve başı dualarını ihmâl etmemeniz ahiretiniz için çok büyük önem arz etmektedir. Allâh rızâsı için sizden istirhâmımız sevdiklerinizi de bu duâları okumaya teşvik ederek, onlarında senelik hesabı mağfiretle kapatmalarına ve bir yıl boyunca şeytandan korunmalarına yardımcı olmanızdır.

Şu hadis-i şerifi de unutmamalısınız ki Ebu Mes’ud el-Ensâri Radıyallâhu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur :

”Kim bir hayra delâlet ederse, onun için o hayrı yapanın ecrinin bir misli vardır.”

( Müslim, imâre : 18, no : 5007 6/41 )
Bu duâların Arapça lafızlarının okunması efdal olandır. Ama okuyamayanlar bir bilene okutturup onu takip edebilirler. Buna da imkan bulamayanlar aşağıda yazılan manayı okuyabilirler. Çünkü namaz dışında Türkçe dua ve zikir caiz görülmüştür.

MUHARREM AYI, İSLAM TARİHİ BOYUNCA BÜYÜK OLAYLARA SAHNE OLMUŞTUR.
MUHARREM AYINDA MEYDANA GELEN BAZI OLAYLAR:

Hz. Âdem aleyhisselâmın tövbesinin kabul edilmesi,
Hz. Nuh aleyhisselâmın gemisinin tufandan kurtulması,
Hz. Yunus aleyhisselâmın balığın karnından çıkması,
Hz. İbrahim aleyhisselâmın, Nemrut’un hazırlattığı ateşte yanmaması,
Hz. İdris aleyhisselâmın diri olarak göğe çıkarılması,
Hz. Yakup aleyhisselâmın oğlu Hz. Yusuf aleyhisselâma kavuşması,
Hz. Eyüp aleyhisselâmın hastalıktan kurtulması,
Hz. Musa aleyhisselâmın nehri asasıyla yararak geçmesi,
Hz. İsa aleyhisselâmın doğum günü,
Hz. İsa aleyhisselâmın Yahudilerin elinden kurtulup göğe çıkarılması,
Hz. İbrahim aleyhisselâmın doğum günü,
Hz. İbrahim aleyhisselâma Halilürrahman adının verilmesi,
Hz. Süleyman aleyhisselâmın tövbesinin kabul edilmesi,
Hz. Süleyman aleyhisselâma mülk ve saltanatının verilmesi,
Hz. Yakup aleyhisselâmın gözlerinin tekrar açılması,
Hz. Davut aleyhisselâmın tövbesinin kabul edilmesi,
Hz. İsmail aleyhisselâmın doğması,
Hz. Yusuf aleyhisselâmın kuyudan çıkarılması,
Hz. Âdem aleyhisselâmın Cennet’ten kovulması,
Hz. Havva aleyhisselâmın Cennet’ten kovulması,
Hz. Yusuf aleyhisselâmın zindandan kurtulup özgürlüğe kavuşması,
Hz. Yunus aleyhisselâmın dua ve öğütleri ile Ninova kentinin kurtuluşu,
Hz. Yahya aleyhisselâmın doğuşu,
Hz. Zekeriya aleyhisselâmın çocuğu olması için yaptığı duanın kabul olması,
Hz. Musa aleyhisselâmın Kutsal Tuva Vâdisi’nde ateş ağacını görmesi,
Hz. Âdem aleyhisselâmın yeryüzüne inmesi,
Hz. Musa aleyhisselâmın doğması,
Hz. Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem Efendimizin geçmiş ve gelecek bütün günahlarının affedileceğine dair kendisine Allah tarafından teminat verilmesi,
Hz. Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellemin Mekke’den Medine’ye hicret etmesi,
Hz. Hüseyin r.a.’nın şehid edilmesi…
Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdu.”Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” [İbni Mâce. Siyam: 43.]

image

https://mektebun.wordpress.com/2022/08/02/sikinti-fakirlik-hastalik-afv-ve-magfiret-icin-bircok-recete-burada/

AŞURE GÜNÜ OLAN OLAYLAR
(Bütün kaynaklardan bulduğumuz herşey)
_________________________________________
Allahu Teâlâ yerleri ve gökleri yarattı.

Allahu Teala Kâlem’i yarattı (Kudret kalemi).

Allahu Teala; Arş’ı, Kürsü’yü yarattı.

Allahu Teala; dağları, denizleri, yıldızları yarattı.

Allahu Teala; 7 kat semayı yarattı.

Allahu Teala; Levhi Mahfuz’u yarattı.

Allahu Teala; dünyayı yarattı.

Allahu Teala; Hz. Cebrail as’ı yarattı.

Allahu Teala; Hz. Mikail as’ı yarattı.

Allahu Teala; Hz. İsrafil as’ı yarattı.

Allahu Teala; Hz. Azrail as’ı yarattı.

Allahu Teala; Melekleri yarattı.

Allahu Teala; Hz. Âdem’i (as) Aşure günü yarattı.

Allahu Teala; Hz. Adem’e a.s. Aşure günü hayat verdi.

Allahu Teala; Hz. Havva anamızı aşure günü yarattı.

Allahu Tealaa; Hz. Âdem’i (as) aşure günü Cennete koydu.

Allahu Teala; Hz. Âdem aleyhisselâmı Cennet’ten kovdu.

Allahu Teala; Hz. Havva anamızı Cennet’ten kovdu.

Allahu Teala; Hz. Âdem aleyhisselâmı yeryüzüne indirdi.

Allahu Teala; Hz. Âdem’in (as) tövbesini Aşure günü kabul etti.

Hz. İbrahim (as) o gün doğdu

Hz. İbrahim (a.s)’ı (Allahımızın) dost kabul etmesi (Halilürrahman adının verilmesi) aşure günü oldu.

Hz. İbrahim as’ı; İlahlık iddiasında bulunan Nemrut’un ateşinden Aşure günü kurtardı.

Hz. İbrahim as’a; yolun doğrusunu (arz ve semâya bakarak Allah’ı bulması) bu günde gösterdi.

Hz. İbrahim as’a oğlunun yerine kurban etmek için (cennetten) ona büyük bir koç verdi.

Hz. İsmail aleyhisselâmın doğdu.

Hz. Musa as; bu ayda doğdu.

Hz. Musa as’a bu ayda bir mucize ihsan edildi.

Hz. Musa as; nehri asasıyla yararak Kızıldeniz’i geçti.

Hz. Musa (a.s.); Firavunun şerrinden kurtuldu.

Firavun; aşure günü helak oldu (Allah-u Teâlâ, Firavun’u Aşure günü boğdu.)

Hz. Musa aleyhisselâm; Kutsal Tuva Vâdisi’nde ateş ağacını gördü.

Hz. Eyyûb as’den; (Sabır ve tahammül kahramanı) belâ Aşure günü kaldırıldı, hastalıktan kurtuldu.

Hz. Nuh as; tufandan kurtuldu, gemisi Cudi dağında karaya oturdu.

Hz. Yunus aleyhisselâmın dua ve öğütleri ile Ninova kenti kurtuldu.

Hz. Yûnus as; balığın karnından çıkıp kurtuldu.

Hz. İdris as; diri olarak göğe çıkarıldı, 4. Kat semâvâta yükseltildi.

Hz.Yakup’un as; (Evlat acısı ve hasretiyle kavrulan ) gözleri bu günde görmeye başladı.

Hz. Yakub as; 40 sene sonra oğlu Hz. Yusuf’a kavuştu.

Hz. Yusuf as; kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan çıktı.

Hz. Yusuf as; daha sonra efendileri tarafından atıldığı zindandan bu ayda çıkartılarak Mısır Azizi tarafından devlet hazinesinin başına getirildi.

Hz. Süleyman aleyhisselâmın tövbesi kabul edildi.

Hz. Süleyman (a.s.)’a saltanat, mülk (hükümranlık) verildi.

Hz. Dâvud’un (as)’ın zellesi (tevbesi) Aşure günü bağışlandı.

Hz. Zekeriya aleyhisselâmın çocuğu olması için yaptığı dua kabul oldu.

Hz. Yahya aleyhisselâm doğdu.

Hz. İsa (as); Aşure günü dünyaya geldi.

Hz. İsâ (as); Yahudilerin şerrinden, ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarıldı.

Hz. Hüseyin (r.a.); şehid edildi.

Kıyamet, Aşure günü kopacaktır.

Gökyüzünden ilk defa yağmur indirildi.

(Vahşi hayvanların bile aşure günü otlamadıkları rivayetleri vardır…)

Mahşer günü; Muharrem ayının 10. günü (AŞURE GÜNÜ) kurulacaktır.

Allah’u Teâlâ celle celaluhu; Mü’minlerin tevbelerini de aşure günü kabul edecek inşaAllah

Hz Muhammed’in (s.a.v.) geçmiş ve gelecek bütün günahlarının affedileceğine dair kendisine Allah tarafından teminat bu ay da verilmiştir.

Hz. Peygamber Efendimiz sav’in Medine’ye dahil olması aşure günüdür. (Hz. Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellemin Mekke’den Medine’ye hicret etmesi)

Hz. Peygamber Efendimiz sav ‘in Hatice Validemizle izdivâcı aşure günüdür.

Not: Tarafımızdan bütün doğru kaynaklar taranmış hepsi burada toplanmıştır. Mektebun

img_5138-2

img_5134

AYRICA KAYNAKLARDAN AŞURE GÜNÜNDE MEYDANA GELEN HADİSELER

GUNYE’DEN…

Sahabe-i Kiram (ra) :

— Ya Rasulullah! Allah-u Teâlâ, Aşure gününü diğer günlerden faziletli kılmış mıdır? diye sorduklarında, Peygamber Efendimiz (sas) :

—Evet, Allah-u Teâlâ Aşure gününü diğer günlerden üstün tutmuştur. Allah-u Teâlâ gökleri Aşure günü yarattı. Dağları, denizleri, kalemi, levhi ve Hz. Âdem’i (as) Aşure günü yarattı. Hz. Âdem’i (as) aşure günü Cennete koydu. Hz. İbrahim (as) o gün doğdu ve Allah-u Teâlâ onu ateşten Aşure günü kurtardı. Aşure gününde, oğlunun yerine kurban etmek için ona büyük bir koç verdi. Allah-u Teâlâ, Firavun’u Aşure günü boğdu. Hz. Eyyûb’den (as) belâyı Aşure günü kaldırdı. Hz. Âdem’in (as) tövbesini Aşure günü kabul etti. Hz Dâvud’un (as) zellesini Aşure günü bağışladı. İsa (as) Aşure günü dünyaya geldi. Kıyamet, Aşure günü kopacaktır.” buyurdular. (Gunye 2/53)

Fakîh Ebu’l-Leys Semerkandî Hazretleri’nin beyânına göre Aşûre günü meydana gelen hâdiselerden bazıları şunlardır:

Yerlerin ve göklerin yaratılması,
Hz. Âdem (a.s.)’in tevbesinin kabul edilmesi,
Hz. Musa (a.s.)’nın Firavn’ın şerrinden kurtulması ve Firavn’ın helak olması,
Hz. İbrahim (a.s.)’in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması,
Hz. Eyyûb (a.s.)’un hastalıktan şifâ bulması,
Hz. Yûnus (a.s.)’un balığın karnından kurtulması,
Hz. Süleyman (a.s.)’a saltanat verilmesi,
Hz. Nuh (a.s.)’un gemisinin karaya oturması,
Hz. Hüseyin (r.a.)’in şehid edilmesi ve
Kıyâmetin kopması da Aşûre günü olacaktır.

MUHARREM AYI

image image

Hicri senenin 1. ayı

image

image

img_4724-2

image image

################

!!ÖNCE HER HİCRİ AYIN 1. GECESİ OLDUĞU GİBİ 1 MÜLK (TEBAREKE) SURESİ OKU.
ÖNEMLİDİR, MUTLAKA OKUYUN, OKUTUN!
SENE SONU-SENE BAŞI DUASI (namaz, zikir vs hayırlı ameller)

Allâh-u Teâla’nın , kulları hakkındaki yıllık hesap defteri hicri yılın başında açılıp sonunda kapatılır. Arada ne kadar günahlar işlense de Enes İbni Mâlik Radıyallâhu anh’dan rivayet edilen :
”İki yazıcı melek kulun amellerinden gece ve gündüz neleri zapt edip Allâh-u Teâla’ya O’nun teftiş makamına yükseltirler de Allâh-u Teâla amel defterinin başında ve aynı sayfanın sonunda bir hayırlı amel bulursa mutlaka Allâh-u Teâla meleklere hitaben ” Ben sizi şahit tutuyorum ki, bu kulum için defterin iki tarafı başı ile sonu arasında bulunanların tümünü gerçekten bağışladım” buyurur”( Tirmîzi, cenâiz : 9 , no : 981, 3/310 ) hadis-i şerifi mûcebince bağışlanır.

Bundan dolayı hepinizin aşağıda belirtilen tarihlerde sene sonu ve başı dualarını ihmâl etmemeniz ahiretiniz için çok büyük önem arz etmektedir. Allâh rızâsı için sizden istirhâmımız sevdiklerinizi de bu duâları okumaya teşvik ederek, onlarında senelik hesabı mağfiretle kapatmalarına ve bir yıl boyunca şeytandan korunmalarına yardımcı olmanızdır.

Şu hadis-i şerifi de unutmamalısınız ki Ebu Mes’ud el-Ensâri Radıyallâhu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur :

”Kim bir hayra delâlet ederse, onun için o hayrı yapanın ecrinin bir misli vardır.”

( Müslim, imâre : 18, no : 5007 6/41 )
Bu duâların Arapça lafızlarının okunması efdal olandır. Ama okuyamayanlar bir bilene okutturup onu takip edebilirler. Buna da imkan bulamayanlar aşağıda yazılan manayı okuyabilirler. Çünkü namaz dışında Türkçe dua ve zikir caiz görülmüştür.

image

İLK GECE -GÜN OKUNACAK DUALAR

SENE BAŞI DUÂSI 
Rivâyete göre : ” Her kim muharrem ayının evvelinde üç kere :
(Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vassalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.)
”Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a aittir. Salâtu Selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun. Ey Allâh ! Sen Ebedî’sin,Kadim’sin başlangıcın ve sonun yoktur ! Hayy’sın, kerimsin Hakiki hayat sahibi de, kerem sahibi de ancak Sensin !
Hannân’sın, Mennânsın son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin !
İşte bu yeni senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sahibi ! Ey celâl ve ikrâm sahibi ! Ey acıyanların en merhametlisi ! Rahmetinle kabul eyle !
Allâh-u Teâla, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed Sallallâhu aleyhi ve sellem’e, âl-i ashâbının ve Ehli Beytinin tamamına salât ve selâm eylesin”
derse, şeytan : ” Ömrünün kalan kısmında kendisini güvenceye aldı, artık biz bu kişiden ümidi kestik” der ve Allâh Celle Celâlühü ona, kendisini şeytan ve etbâ’ından sene boyunca korumak üzere iki melek görevlendirir.”
( Safûri, Nüzhetü’l mecâlis 1/156 Mâül-Ayneyn, Nâ’tü’l-bidâyât sh : 165 )
CÜBBELİ AHMET HOCAEFENDİ

______________________

SENE BAŞI DUASI

Şihâbüddîn es-Sühreverdî (Kuddise Sirruhû)dan nakledildiğine göre:
Bu duayı (Muharrem ayının birinde okunan SENE BAŞI DUASINI) aşure günü 3 kere okuyan kişi o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duayı bu şekilde okumak nasip olmaz.”

(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh: 166)
“Âşûrâ günü:

“Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a âittir! Salât-ü selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun! Ey Allâh! Sen Ebedîsin, Kadîmsin (başlangıcın ve sonun yoktur)! Hayy’sın, Kerîm’sin (hakîkî hayat sahibi de, iyilik sahibi de ancak Sensin)! Hannân’sın, Mennân’sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin)!

İşte bu yeni senedir! Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sâhibi! Ey celâl ve ikrâm sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle ! Allâh-u Te alâ, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e,âl-i ashâbınınve Ehl-i Beyt’inin tamamına salat ve selam eylesin!’duasını üç kere okuyan kişi o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duayı bu şekilde okumak nasip olmaz.”

(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh: 166)

*********************

SENENİN İLK GÜNÜ, 1 MUHARREM’DE ÜÇ DEFA OKUNACAK DUÂ

Bismi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm
“Ve sallâ’llâhu ‘alâ seyyidinâ muhammedin ve âlihi ve sahbihi ve sellem. Allâhümme ente’l-ebediyyü’l-kadîmü’l-evvelü ve ‘alâ fazlike’l- ‘azîmi ve cûdike’l- ‘amîmi’l- mu‘avveli ve hâzâ ‘âmun cedîdün kad akbele nes’elüke’l-‘ısmete fîhi mine’ş-şeytâni ve evliyâihi ve cünûdihi ve’l-‘avne ‘alâ hâzihi’n-nefsi’l-emmâreti bi’s-sûi ve’l-iştiğâli bi-mâ yukarribunî ileyke zülfâ yâ zê’l-celâli ve’l-ikrâmi ve sallâ’llâhu ‘alâ muhammedini ’n-nebiyyi’l-ümmiyyi ve ‘alâ âlihi ve ashâbihi’t- tayyibîne’t- tâhirine ve’l-hamdü li’llâhi rabbi’l-‘âlemîn.”

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah (c.c) Efendimiz Muhammed’e âline ve ashâbına salât u selâm eylesin! Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, Evvel’sin. Fazl u ihsânın çok yücedir. Her şeyi kaplayan ve her şeyin sığınağı olan cömertliğin çok yücedir. Yeni yıl gelmiş bulunuyor. Bu sene içinde bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyoruz. Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım! Allah, ümmî nebî Efendimiz Muhammed’e, âline, mübarek ve temiz ashâbına salât eylesin! Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.”

Mahmut Sami Ramazanoğlu Hazretlerinin zikirlerinden…

Ve ayrıca

365 def‘a Âyetü’l-kürsî okumak

1000 def‘a İhlâs-ı şerîf okumak(geceden başlayıp gündüzünde devam edebilirsiniz)
1 def‘a Zümer sûresi okumak (ayrıca 10’u-11’e bağlayan gecede okunur).
Bütün bunların sonunda 1 def‘a: “Allâhümme yâ muhavvile’l-havli ve’l-ahvâli havvil hâlenâ ilâ ahseni’l-hâl” denilmesi güzel olur. Anlamı: ”Ey halleri ve yılları değiştiren Allâh’ım! Bizim durumumuzu en iyiye tebdîl et.”

“Muharremin ilk günü 360 (üç yüz altmış) kere Âyete’l-Kürsî’yi okuyan ve her birinin başında besmele çeken ve bu sayıyı tamamladıktan sonra: “أَللّٰهُمَّ يَا مُحَوِّلَ الْاَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلٰى أَحْسَنِ الْاَحْوَالِ بِحَوْلِكَ وَقُوَّتِكَ –وَقُدْرَتِكَ- يَاعَز۪يزُ يَامُتَعَالْ، وَصَلَّى اللّٰهُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ وَسَلَّمَ.” “Ey halleri değiştiren Allâh! Kendi kuvvetin ve kudretinle bizim hâlimizi hallerin en güzeline çevir. Ey Ulu ve Ey Yûce! (Duâmızı kabûl eyle.) Allâh-ü Te’âlâ, Efendimiz Muhammed (aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm)’e ve âl-i ashâbına salât ve selâm eylesin!” Diye duâ eden kişi istemediği her şeyden korunur.” Bu böylece denenmiş ve doğru çıkmıştır. Kasr-ı Ârifân dergisi, (Mâü’l-ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:166.)

*********************

image

image

image

image

image

 

image

image

image

image

image

İLK GECE KUL HAKKI NAMAZLARINI UNUTMAYALIM!

Aşağıdaki veya kul hakkı namazlarından birini kılabilirsiniz.

image

İLK GECESİ: NAMAZ

İlk gece
1) Üç selamla 6 rekat kılınır. Her rekatta Fâtiha Sûresi’nden sonra bir kere Âyete’l-Kürsî, 11 kere İhlas Sûresi ve 23 kere su teşbih okunur: ”Sübhânel-meliki’l kuddûsi sübbûhun kuddûsün rabbüna ve rabbü’l melâ’i-keti ver-rûhı”.

2) Muharremin ilk gecesi gece yarısından sonra kalkıp Allâh rızası için 4 rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye yönelerek oturup tam bir itikad ve hulûs-u vicdan ile kalbi Allâh-u Te’âla’ya yönelici olduğu halde 1001 defa Duhâ Sûresi’ni okuyan ve sonrasında:
”Ya Rabbi! Bu sûre’i şerîfe hürmetine ve bu âyet-i kerime ile hitap edilen Rasûl-ü Ekrem’in hürmetine bu seneyi benim evlâd-u ‘ıyâlim hakkında mübarek ve mes’ud kıl” diye dua eden kimse o senenin sonuna kadar rızık ve geçim hususunda sıkıntıya düşmez.
(Seyyid Süleyman el-Hüseynî, Kenzü’l havâs 2/52)

———-

3)*Akşam-yatsı arasında 2 rekat namaz kıl.

Niyet: ”Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi hakkımızda mübarek kılman, affına, feyzine mazhar kılman, dünya ve ahiret saadetine kavuşturman için Allahüekber!

Her rekatta: 7 fatiha, 7 Ayetel Kürsü, 7 İhlas okunur.

Not; Bu sureleri bilmeyen, onların yerine ihlas suresi veya bildiğini okuyabilir.

Namazdan sonra:

11 defa“Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehülmülkü ve lehülhamdü yühyî ve yümît ve hüve hayyün lâ yemût biyedihil hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr”

11 İstiğfar

11 Salavat-ı Şerife

dua (Geçmiş senelerin günahlarının affı ve yeni seneye günahsız girmek için dua edilir)

4)*1.gecesi Tesbih Namazı kıl

Niyet: ”Ya Rabbi, yeni senede beni mağfiret etmen için, rızan için, hidayetin için. Yeni açılan amel defterimi rızana uygun ameller ile, doldurmayı nasip eyle. Beni gazabına uğrayacak amellerden muhafaza buyur.

Tesbih Namazında şunlar okunur;

1. rekatta; 1 fatiha, 1 Ayetel Kürsü….

2. rekatta; 1 fatiha, 1 Amenerrasulu…(Ali İmran Suresinin ilk 2 ayetide eklenecek)

3. rekatta; 1 fatiha, 1 Hüvellâhüllezî…..(Haşr Suresi son 3 ayet)

4. rekatta; 1 fatiha, 1 ihlas

Not; Bu sureleri bilmeyen, onların yerine ihlas suresi veya bildiğini okuyabilir.

Namazdan sonra; İstiğfar, Salavat-ı Şerife ve Dua edilir.

5) Muharremin ilk gecesinde her rekatte bir Fâtiha, on Âyete’l Kürsî ve on ihlâs okuyarak on rekat kılınır. Sonra eller kaldırılarak kendisi, anne babası ve tüm inanan erkeklerle kadınlar için istiğfarda bulunulduktan sonra:
‘Ey Allah! Senin razı olmayıp ben, nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam, ben onların bir kısmını unuttum, Sen ise hiçbirini unutmadın. Üstelik bana ceza vermeye kâdirken mühlet verdin ve ben Sana karşı gelme cüretimi göstermişken beni tevbeye davet ettin.
Ey Allah! Ben büyün bunlardan dolay Senden mağfiret diliyorum. Beni bağışla. Ey kerem sahibi! Ey celâl ve ikram sahibi! Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem, Senden dilerim ki onlnları kabul edersin ve Senden ümidimi kesmeyesin. Ey kerem sahibi, kabul eyle! Efendimiz Muhammed’e ve âl-i ashâbına salât-ü selâm eyle’ derse, şeytan:
“Vay başımıza gelenlere! Bir senelik yorgunluğumuz boşa gitti” der.
(Muhammed Hakkî en-Nâzilî, Hazinetü’l-esrâr, sh:43)

image

IMG_3120

image

image

image

image

“Muharremin ilk günü 360 (üç yüz altmış) kere Âyete’l-Kürsî’yi okuyan ve her birinin başında besmele çeken ve bu sayıyı tamamladıktan sonra: “أَللّٰهُمَّ يَا مُحَوِّلَ الْاَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلٰى أَحْسَنِ الْاَحْوَالِ بِحَوْلِكَ وَقُوَّتِكَ –وَقُدْرَتِكَ- يَاعَز۪يزُ يَامُتَعَالْ، وَصَلَّى اللّٰهُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ وَسَلَّمَ.” “Ey halleri değiştiren Allâh! Kendi kuvvetin ve kudretinle bizim hâlimizi hallerin en güzeline çevir. Ey Ulu ve Ey Yûce! (Duâmızı kabûl eyle.) Allâh-ü Te’âlâ, Efendimiz Muhammed (aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm)’e ve âl-i ashâbına salât ve selâm eylesin!” Diye duâ eden kişi istemediği her şeyden korunur.” Bu böylece denenmiş ve doğru çıkmıştır. Kasr-ı Ârifân dergisi, (Mâü’l-ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:166.)

IMG_3373

İLK GÜN NAMAZLARI

1) Muharremin ilk gününde dilediği sûrelerle iki rekat kılan, daha sonra ellerini kaldırarak: ”Ey Allâh! Sen kadîm (Evveli olmayan) bir Rabb’sin. İşte bu yeni bir senedir. Ben Senden, bu senenin hayrından istiyorum, şerrinden de Sana sığınıyorum. Ey celâl ve ikrâm sahibi!

Ey Allâh! Sen Ebedîsin, Kadîmsin (başlangıcın ve sonun yoktur). İşte bu yeni bir senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni şeytandan koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey celâl ve ikram sahibi!” duasını okuyan kişi için Allâh-u Te’âla bir melek görevlendirir ki, o melek şeytanı o kişiden uzaklaştırır, Allâh-u Te’âla nefsine karşı hareket etme hususunda ona yardım eder, râzı olduğu işlere onu muvaffak kılar ve bütün işlerinde o kişiye kolaylıklar ihsân eder.
(Muhammed Hakkî en-Nâzilî, Hazînetü’l esrâr, sh:43)

2) Güneş doğduktan (işrak vakti girdikten) sonra iki rekat namaz kılınır. Her rekatta Fâtiha Sûresi’nden sonra Kurân-ı Kerim’den kolaya gelen kısım okunur. Selam verildikten sonra da 7 kere ”Lâ ilâhe İllallah” kelime-i tayyibesi zikredilir.

İlk günü yapılacaklar:
1) İbni Abbâs (Radıyallâhu Anhümâ)dan rivayete göre: “Muharremin ilk günü 360 kere Âyete’l Kürsî okuyan ve her birinin başında besmele çeken ve bu sayıyı tamamladıktan sonra:
‘’Ey halleri değiştiren Allâh! Kendi kuvvetin ve kudretinle bizim hâlimizi hallerin en güzeline çevir. Ey Ulu ve ey Yüce! (Duamızı kabul eyle). Allâh-u Te’âlâ, Efendimiz Muhammed Sallâllâhu Aleyhi ve Selleme ve âl-i ashâbına salât ve selam eylesin’’, diye dua eden kişi istemediği her şeyden korunur.
(Mâü’l-ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:166)

2)İLK GÜN: 1000 İHLAS 

Muharrem ayının ilk gününde herbirinde besmele çekerek bir defaya mahsus, 1000 İHLAS okunursa; Allah c.c., bu alemden kul borsu ile götürmez.Bu ay bol bol istiğfar et.

3)Rivayete göre: ”Her kim muharremin ilk günü bir kâğıda yüz on üç besmele yazar da onu üzerinde taşırsa ömrü boyunca ona istemediği bir şey ulaşmaz.”(Mâü’l-ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:166)
4) Her kim evinden ocağından eziyet veren böcekleri haşerâtı uzaklaştırmak istiyorsa, muharremin ilk gününde A’raf Sûresi:97-99. âyet-i kerimelerini bir kağıda yazıp, sonra onu suyla bozarak evinin ocağının dört bir tarafına o suyu serperse, Allah-u Teala’nın izniyle bütün zararlı mahlukattan emin olur.
(Mâü’l-ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:166)

 

IMG_3121

image

MUHARREM İLK CUMA

Cuma selası ise cuma namazına 45 dk veya bir saat kala okunur. Cuma selasının belli bir saati yoktur.

MUHARREM AYININ 1’i ile 10’u ARASINDA 1 DEFA NAMAZ

6 rekat namaz kıl (2 rekatte bir selam vererek) akşam-yatsı arasında. Eğer kılınamazsa Yatsıdan sonra kılınır.

Niyet; Niyet ettim senin rızan için namaza. Herhangi bir komşumun, din kardeşimin veya bir kimsenin bana hakkı geçmişse, bu hakkın ödenmesi için, Allahüekber!

1. rekatta; 1 fatiha, 1 Ayetel Kürsü, 11 İhlas

2. rekatta; 1 fatiha, 10 İhlas

3. rekatta; 1 fatiha, 1 Tekasür, 11 İhlas

4. rekatta; 1 fatiha, 10 İhlas

5. rekatta; 1 fatiha, 3 Kafirun, 11 İhlas

6. rekatta; 1 fatiha, 10 İhlas  okunur.

Not; Bu sureleri bilmeyen, onların yerine ihlas suresi veya bildiğini okuyabilir.

Namazdan sonra; dua edilir.

image

image

IMG_3126

IMG_3127

IMG_3128

IMG_3129-0

MUHARREM AYI ORUCU

Muharrem ayı oruçları
1) “Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah olan muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır.”
(Müslim, Sıyâm 202, (1163); Ebu Davud, Savm 55, (2429); Tirmizi, Salât 324, (438); Nesai, Kıyamu’l-Leyl 7, (3, 207, 208))

2) ‘’Her kim muharremin bir gün oruç tutarsa, o kişiye (oruç tuttuğu) her güne karşılık 30 gün (oruç sevabı) vardır.’’
(Taberanî, el-Mu’cemu’s-Sağîr, no:963, 2/164; el-Mu’cemü’l-Kebîr, no:11082, 11/72)

3) İlk on gün oruçları:
‘’Her kim Muharremin ilk onunu Âşûrâ gününe kadar oruçlu geçirirse, Firdevs-i Âlâ’ya vâris kılınır.’’ (Safurî, Nüzhetü’l-Mecalis, 1/156)

Muharrem ayının ilk gününü oruçlu geçiren kişiye elli senelik kefaret yazılır.

Hasen el-Adevi rahimehullâh‘ın “en-Nefahâtü’n-Nebeviyye” isimli eserindeki nakline göre İbni Hacer rahimehullâh‘ın, senediyle Hafsa vâlidemizden ve İbni Abbâs radıyallahu anhümâ‘dan rivayet ettiği bir hadîs-i şerifte:
“Zilhiccenin son günü ile Muharremin ilk gününü oruçlu geçiren kişi geçen seneyi oruçla bitirip, gelecek seneye oruçla başlamış olur, bu nedenle Allâh-u Teâlâ o kimse için elli senelik(günahları da olsa) keffâret yazar.” buyrulmuştur.
(Abdülkâdir el-Geylânî, El-Ğunye, 2/90; Mâü’l-Ayneyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:167; Safûrî, Nüzhetü’l-mecâlis, 1/106)

“Zilhiccenin sonuncu günü ile Muharremin ilk gününü oruçlu geçiren kişi geçen seneyi oruçla bitirmiş, gelecek seneyi de oruçla karşılamış olduğundan Allah-ü Teala ona elli senelik kefaret yazar.” (Gunyet’üt Talibin)

Ebû Hureyre (R.A.) den rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimize; Farz namazdan sonra hangi namazın ve Ramazan ayı orucundan sonra hangi orucun daha faziletli olduğu soruldu da, Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
“Farz namazdan sonra en faziletli namaz: Gece yarısı kılınan (teheccüd) namazıdır. Ramazan ayından sonra en faziletli oruç: ALLAH Teâlâ’nın ayı olan Muharremde tutulan oruçtur”buyurdular.
– Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
“Eğer Ramazan ayından sonra oruç tutacaksan, Muharremi tut. Çünkü o, ALLAH Teâlâ’nın ayıdır. O ayda bir gün var ki, ALLAH Teâlâ o günde bir kavmin tövbesini kabul etmiştir, diğer bir kavmin de tövbesini kabul eder.” buyurdu.
Hadisi şerifte ALLAH Teâlanın tövbesini kabul ettiği belirtilen kavim, Hz. Musa A.S’ın kavmidir. İsrailoğullarının firavundan kurtarılışı, firavun ve ordusunun denizde boğulması kast edilmektedir.

 • Muharrem ayında 1 gün oruca 30 gün oruç sevabı verilir.
 • “Her kim Muharremden bir gün oruç tutarsa ona her güne karşılık 30 gün (oruç sevabı) vardır.” (Gunyet’üt Talibin)
  Resulullah (asm) buyuruyor ki:
  “Kim, muharrem ayından bir gün oruç tutarsa, o ayda tuttuğu her gününe karşılık o kimse için otuz sevap vardır.” (Abbas, İmam Suyuti)
 • Haram aylarda bir gün oruç tutmak, diğer ayların tamamının oruçlu geçirmekten üstündür
  Bilindiği gibi Muharrem haram aylardan biridir. Hadis-i Şerif’de şöyle buyrulmuştur:
  “Haram aylardan herhangi birisinin bir gününü oruçlu geçirmek, başka bir ayın otuz gününü oruçla geçirmekten daha efdal ve üstündür. Ramazan ayının bir gününün orucu, haram ayların otuz gününün orucundan daha efdaldir.” (İhya-ı Ulum’id-Din)
 • Muharrem ayı 1’den 10’a kadar oruç tut.
 • 10 gün oruç tutmayan mümkünse; 8., 9., 10. günleri oruç tut.
 • Bu ay içerisinde Perşembe-Cuma-Cumartesi günleri peşpeşe oruç tutulursa 900 senelik nafile oruç sevabı verilir.
 • Muharremin sadece 10. günü oruç tutulmaz. (9. ve 10. gün beraber) veya (10. ve 11. gün beraber) veya (9.-10.-11.gün birlikte) oruç tutulur.
 • Muharrem ayında üç gün oruç tutana her gün için 900 yıllık sevap yazılır
  Enes (ra)’ dan rivayet edildiğine göre Resulullah (asm) buyurdu ki:
  “Kim haram aylarda(n olan Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb’de) üç gün oruç tutarsa, o kişi için 900 yıllık ibadet sevabı verilir.”Resulullah buyurdu ki her kim herhangi bir haram aydan Perşembe, Cuma ve Cumartesi olmak üzere üç günü oruçlu geçirirse, kendisine (her güne karşılık) 900 sene ibadet sevabı yazılır.” (Taberani)

IMG_4032

9. VE 10. GECE NAMAZLARI

 • Muharremin 9. ve 10. geceleri teheccüt vaktinde 4 rekat namaz kıl. Her rekatta fatihadan sonra 50 ihlas oku.
 • Muharremin 9. ve 10. geceleri tesbih namazı kıl.

NOT; Aşure pişirenlerin Hz. Hasan-Hz. Hüseyin ile beraber cennete gireceği ümit edilir.

image

https://mektebun.wordpress.com/2022/08/03/muharrem-ayi-ve-asura-gununde-10-peygambere-yapilan-10-ikram/

Muharrem ayı ve âşura gününde 10 peygambere yapılan 10 ikram

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

“Âşura” denmesinin sebebi,

Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir.

Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:

1. Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.

3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.

4. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.

5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.

6. Hz. İsa (a.s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

7. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

8. Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

9. Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. (Sahihi Müslim Şerhi, 6:140.)

Ya Rabbena Ya İlahena aşure günü hürmetine ve aşure günündeki harikalar hürmetine Muharrem ayı hürmetine kardeşlerimin hayırlı olan maddi manevi matlublarını ihsan eyle dualarını kabul eyle arzu ve isteklerini en güzel şekliyle hayırlı bir şekilde inşallah İhsan eyle.

AŞURE GÜNÜ OLAN OLAYLAR 

IMG_4034

 • Bu gün yer-gök yaratıldı.
 • Hz. Adem’in tövbesi kabul edildi.
 • Hz. Musa’nın Firavun’un şerrinden kurtulması, Firavun’un helak olması.
 • Hz. İbrahim’in dünyaya gelmesi, ateşten kurtulması.
 • Eyüp a.s.’ın hastalıktan, belalardan şifa bulması.
 • Yunus a.s.’ın balığın karnından kurtulması.
 • Süleyman a.s.’a saltanat verilmesi.
 • Nuh’un gemisinin karaya oturması(Cûdi dağı), Tufan’dan kurtulması.
 • Hz. Hüseyin’in şehit edilmesi.
 • Kıyametin kopacağı (Aşure gününün Cuma’ya rastladığı birgün). Ve mahşer günü Muharrem ayının 10. günü (AŞURE GÜNÜ) kurulacaktır.
 • Yusuf a.s.’ın, kardeşlerinin attığı kuyudan Aşure günü kurtulması.
 • Davud a.s.’ın tövbesi(duası) Aşure günü kabul olundu.
 • Gökyüzünden ilk defa yağmur inmesi.
 • İsa a.s.’ın doğumu, göğe kaldırılması.
 • Hz. İdris’in göğe kaldırılması.
 • Hz. İbrahim’e koç indirilmesi.
 • Cibril a.s.’ın yaratılması.
 • Meleklerin yaratılması.
 • Levh-i Mahfuz’un yaratılması.
 • Kalem’in yaratılması (Kudret kalemi).
 • Arş-Kürsü’nün yaratılması.
 • Dağlar-Yıldızlar yaratıldı.
 • 7 kat semanın yaratıldı.
 • Dünya yaratıldı.
 • hz. Adem’e a.s. hayat verildi.
 • Hz. İbrahim a.s. ve Hz. İsmail a.s.’a Cennet’ten koç indirilmesi.
 • Hz. Yakub’un, oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı ağlayıp kör olan gözleri tekrar Aşure günü görmeye başlamıştı.

 —

Aşûra Orucunun faziletleri

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1️⃣ Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem ) buyuruyor ki:

“ Aşûra gününde oruç tutunuz. Çünkü Aşûra günü öylesine değeri büyük bir gündür ki, Peygamberler bu günün orucunu tutarlardı.” (İmam Suyûtî)

2️⃣“(Aşûra orucu) bir önceki senenin günahlarına kefarettir.”(Müslim)

3️⃣ “Her kim Aşûra günü oruç tutarsa, Firdevs-i Ala‘ya varis olur.” (Kenz’ül Umman)

4️⃣ “Muharremin onucu günü olan olan Aşûra gününü oruçlu geçirene Allah-ü Teala 1000 hac, 1000 umre ve yüz şehir sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecri verilir. Bu kişi İsmail (Aleyhi Selam)’ın neslinden 1000 köle azat etmiş gibi olur,Kendisi adına cennette 70.000 köşk inşa edilir. Allah-ü Teala, onun canını cehenneme haram kılar.” (Nüzhet’ül- Mecalis)

5️⃣ “Aşûra gününü oruçla geçirene 10.0000 melek sevabı verilir. O gün ihlas suresini 1000 kere okuyana, Allah-ü Teala rahmet nazarı ile bakar ve o kişi sıdıklardan yazılır.” (Nüzhet’ül- Mecalis)

6️⃣ “Bir kimse Aşûra günü oruç tutarsa ,Allah-ü Teala ona gecesi ihya edilmiş, gündüzleri oruçla geçirilmiş 60 senelik ibadet sevabı yazar. Keza ona 1000 şehit sevabı verir. Aşûra günü oruçlu olan için yedi gök ehlinin sevabını yazar.” (Gunyet’üt Talibin)

7️⃣“Aşûra günü oruç tutanın orucu, kırk yıllık günahına kefaret olur, Aşûra gecesini ihya eden kimse sabahlayin oruçlu olduğu halde vefat etse ölüm acısını anlamaz.” (Gunyet’üt Talibin)

____________________

❗❗ Aşure günü tek gün oruc tutulmaz.

◾️Aşure günü orucu tutmak isteyenler.

◾️Ya Salı, Çarşamba günleri tutabilir.

◾️Ya da Çarşamba, Perşembe günü tutabilirler.

◾️İsteyen salı, çarşamba, perşembe günü tutabilir.

AŞURE GÜNÜ ORUCUNUN DAHA BIRCOK FAZILETI VARDIR!

AŞURE GÜNÜ 2021 için; 18 AĞUSTOS, ÇARŞAMBA GÜNÜDÜR.

—–

AŞURE GÜNÜ…

SIKINTI- FAKİRLİK – HASTALIK – AFV VE MAĞFİRET İÇİN

BİRÇOK REÇETE BURADA….

AŞURE günü yapılacak ibadet ve faziletlerini kısa kısa bu paylaşımda sizler için yazmaya çalıştık..

________________

AŞURE GÜNÜ ORUÇ;

Her kim muharremin 9-10 unda yada 10-11 de oruç tutarsa 2 yıl ibadet etmiş olur, her kim bunu duyurursa 80 yıl ibadet etmiş olur…

Hadisi Şerif

Aşure günü de, tek olarak oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya sonrası ile birlikte tutmalıdır.

Gücü yeten 8-9-10. günlerde tutmaya çalışsın daha eftaldir

________________

AŞURE GÜNÜ NİYET VE HAYR İSTEKLERİN KABULÜ İÇİN;

Aşure gününde 786 besmele-i şerif her ne niyet üzerine okunursa kabul olur…

Aşure günü akşamla yatsı arası 40 Fatihayı şerif ne niyet üzerine okunursa kabul olur..

________________

RIZIK BOLLUĞU;

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmaktadır

“Kim kendinin ve aile efradının nafakasını geniş tutarsa, cenabı Hakta senenin tamamında o kişinin rızkını genişletir”..

rumüzül ehadis sh446/5568

Bazı zatlar “evde ihtiyaç bilhassa gıda maddeleri o gün alınınca evde sene boyunca eksikliği görülmez” demişlerdir….

________________

AŞURE GÜNÜ NAMAZI; GÜNAHLARIN BAĞIŞLANMASI;

Aşure Günü Namazı,Aşure Günü Namazı Kılınışı

İbni Abbas tan rivayet ediliyor

Kim aşure günü 4, rekat namaz kılar da

her rekatında fatiha dan sonra 50, ihlas okursa,

Allah ü Teala geçmiş ve gelecek 50 senelik günahlarını bağışlar ve Mele i Ala da cennette onun için nurdan bir kürsü bina eder,

Aşure gecelerini ibadetle ihya eden melekler mukarrabin gibi Allaha ibadet etmiş sayılır..

AŞURE GECESİ VE GÜNÜNDE KILINACAK (ÇOK FAZİLETLİ) NAMAZLAR

Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor (Hz Aişe RA’den rivayet): Aşure gecesi yada kılınamıyorsa günü, her rekatta Fatiha Sûresinden sonra 3 İhlâs-ı Şerif okuyarak 100 rekat namaz kılınırsa, (Gece kılınırsa 2 rekatta, gündüz 4 rekatta bir selam verilecek) arkasından 70 SübhenALLAHi velhamdülİLLAHivela ilahe illALLAHu VALLALU ekber vela havle vela kuvvete illa bİLLAHil Aliyyil Aziym, 70 EstağfirULLAH, 70 Salavat-ı Şerife okursa

Bu kişi öldüğü zaman ALLAH’u Teâlâ o kişinin kabrini misk-ü amber doldurur ve kabre konan herkesin saçı başı kaşı kirpiği her tarafı kılları dağılır, bu namazı kılanın kabrinde saçları tüyleri dağılmaz.

Mahşere çıktığında yüzü ayın ondördü gibi parlar, yeni gelinin kocasının evine gönderildiği gibi Cennete gönderilir.

Nitekim hadîs-i kudsîde

بِالْفَرَرئِضِ نَجَى مِنِّى عَبْدِى وَ بِالنَّوَافِلِ يَتَقَرَّبُ اِلَىَّ

Farzlarla kulum benim gazabımdan azabımdan kurtulur.

Nâfilelerle bana (benim rızama) yaklaşır. buyurulmaktadır.

Böylece nâfile ibâdetleri yerine getirmek mecbûrî olmamakla beraber, bu ibâdetler kulu Allah’a yaklaştırmaktadır.

O halde değerli Müslüman Kardeşlerim mânevî mertebelere nâil olmak isteyen herkes, bu tarif edilen ibâdetleri imkân nisbetinde yerine getirmelidir. Yapılmadığı takdirde ise, mânevî bir mes’ûliyeti yoktur.

________________

AŞURE GÜNÜ ŞİFA İÇİN;

Gül suyunu kaseye koyup 7 tane Fatiha Sûresi (her okuyuşta besmele ile) okuyup her okuyuşta üfleyip sonrasında bu gül suyunu önce saçlarımıza sonra ellermizle yüzümüze sürüyoruz. Tüm hastalıklardan arınıp korunmak için..

SÜRME;

Tedavi niyetiyle sürme sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

___________________

SON NEFESTE İMANLA ÖLMEK İÇİN;

Aşure günü 7 kere Tevbe suresinin son ayeti okunursa iman ile ahirete göçülür..

Tevbe 129.ayeti

“Bismillahirrahmanirrahim Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym”

_________________

FAKİRLİK GÖRMEMEK İÇİN;

Aşure günü Vakıa suresini okuyan kimse fakirlik görmez..

İkramda bulunulmalı:

Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

_________________

Aşure günü Rahman suresini okuyan kişiye cennet vacip olur..

_________________

GÜNAHLARIN AFVI İÇİN;

Aşure günü 313 defa La’ilahe illa ente subhaneke innii küntü minezzalimiin duası okunur..

“Ya Rabbi, razi olmadıgın Şeylerden ne yapmIssak hepsini affet.. AMIN..

Aşure gününde günahlarımızın affı için Bol bol istiğfar çekilir…

Belki bedenin… Belki de ruhundur kıvranan…

Belki de bin bir türlü muamma…

Her ne durumda olursan ol diline yakısır bu ..Dua.. “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimiin..

______________

AŞURE GÜNÜ SELAM;

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmakta

“Her kim aşüre gününde müslümanlardan 10 kişiye selam verise, O kişi bütün müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur.. ”

Şir’atül islam şerhi sh 217

__________________

SADAKA;

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmakta

“kim ki Aşüre günü zerre miktarı tasaddukta bulunursa, Cenabı hak ona “Uhut dağı” kadar sevap verir. ve kıyamet günü o sevaplar mizanına konulur.”Şir’atül islam sh 217

__________________

AŞURE GÜNÜ GUSUL (BOYABDESTİ);

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur..

“Aşüre günü boy abdesti alan, ölüm hastalığından başka hastalık görmez.

Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) ( ve şifa bulur) buyuruldu. (Şir’a) [Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.]

diğer bir hadisi şeriflerinde:

“Aşure günü iki defa boy abdesti alan kişinin gözlerinde ebediyyen hastalık olmaz”Şir’atül islam-Riyazüz-salihin

________________

HASTA ZİYARETİ

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur..

o gün bir hastayı ziyaret eden bütün insanları ziyaret etmiş gibi olur .Aşüre günü bir kimseye su veren isyan etmemiş gibi afv olunur.”

AŞÜRE RİSALESİ

________________

AŞURE GÜNÜN SUYUN ZEMZEM AKMASI;

“kim ki Aşüre ggünü gusledecek olursa Anasından doğduğu gün gibi, cenabı hak onu günahlardan temizler.”Şir’atül islam şerhi sh 218

Allah dostları bu işin hikmetini şöyle izah etmişlerdir.

“Aşüre günü bütün sulara zemzem suyu karıştırılır. bu nasıl olur ? denirse nasılki arzın bir cüzü olan insanoğluna bir damarından herhangi bir ilaç verilirse vucudundaki bütün kılcal damarlarına varıncaya kadar o ilaç ulaşır.

Aynı şekilde arzın damarları su kaynakları da birbirine bağlıdır.

Aşüre günü vazifeli melekler tarafından arzın bütün sularına zemzem suyu sirayet eder.

ve o gün bütün sularda zemzem bereketi olur . Binaen aleyh o gün gusleden, sulardan içen bütün müslümanlar için Allah tarafından şifadır. ruhul beyan c.4 sh.83

________________

AŞURE GÜNÜ AKRABA ZİYARETİ;

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyorlarki;

“kimki akrabaları ile ilişkisin kesmiş iken Aşüre günü onları ziyaret ederse Allah’ü Teala ona Zekeriyya (A.S) ve İsa (A.S)ın nasibini verir.

ve orta parmakla şehadet parmağının yakınlığı gibi cennette o iki peygamber Aleyhimüselam komşu eder. Şir’atül islam şerhi sh 217

________________

AŞURE GÜNÜ İLİM MECLİSİNDE BULUNMAK;

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyorlarki;

“kim ki Aşüre günü Allah’ı anan bir topluluğa gider, onlarla 1 saat bulunursa,Onu cennetine koymak Allah üzerine haktır.

Şir’atül islam sh 217

_________________

AŞURE GÜNÜ YETİM SEVİNDİRMEK;

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyorlarki;

kim ki Aşüre günü eliyle bir yetimin başını mesh ederse,(okşarsa) cenabı Hak o yetimin başındaki saçının her bir teli için cennette yüksek dereceler verir.”Şir’atül islam şerhi sh 218

__________________

AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim]

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşûre gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir.

Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması,

Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması,

Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması,

Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması,

Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması,

Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması,

Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması,

Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması,

Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi,

Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden

AŞURE GÜNÜ YAPILACAKLAR – 10. GÜN YAPILACAKLAR

image

Aşûra gününü oruçla geçirene 100000 melek sevabı verilir. O gün ihlas suresini 1000 kere okuyana, Allah-ü Teala rahmet nazarı ile bakar ve o kişi sıdıklardan yazılır. (Nüzhet’ül- Mecalis)

IMG_4681

image

Muhammed Hakkî Hazretlerinin nakline göre: “Her kim Âşûrâ günü yüz kere Âyete’l-Kür- sî, yüz kere de İhlâs-ı Şerîf okuduktan sonra (ölmüş) anne babası için duacı olursa, onlar müşrik dahi olsalar Allâh-u Te‘âlâ azaplarını hafifletir.” (Muhammed Hakkî en-Nâzilî, Hazînetü’l-esrâr, sh:43)
Ya bir de günahkâr mümin iseler demek ki onlardan azâbı tamamen kaldırır, sâlih mümin iseler derecelerini artırır.

image

Bir Sene Boyunca Hasta Olmamak İçin Yapılacak bir amel:

Âşûrâ günü bir miktar gül suyuna her birinin başında besmele çekilerek ve suya bakılarak yedi Fâtiha okunup sonra o gül suyu başa ve yüze sürülürse o kişi daha ki seneye kadar illet ve dert görmez. Bu husus tecrübeyle sâbit olmuştur.(Muhammed Ebu’l-Yüsr Âbidîn, el-Evrâdü’d-dâime, sh:93)

_________________________________________________________________

image

  IMG_3121 

img_4504

 

 

NAMAZLAR

image

 • Kuşluktan sonra 4 rekat namaz kıl. Her rekatta fatihadan sonra 51 ihlas oku. Not; Gusl abdesti (boy) ile işrak vaktinden sonra kılmak eniyisi. (İşrak vakti; Güneş doğduktan sonra, takriben bir saat sonradır.) Namazdan sonra Dünyevi-Uhrevi her hacetini Cenab-ı Haktan talep edilmelidir.

Mekruh olmayan bir vakitte 2 rekat namaz kıl. Fatihadan sonra 11 ihlas oku.

 • Kuşluk vaktinde 2 rekat namaz kıl. Her rekatta 1 fatiha, 10 ihlas oku. Namazdan sonra 100 defa Salavat-ı Şerife okunur. ALLAHÜMME SALLİ ALÂ SEYYİDİNÂ MUHAMMEDİN VE ALÂ ÂLİ SEYYİDİNÂ MUHAMMEDİN VE ÂDEME VE NÛHİN VE İBRÂHİME VEL MÛSA VE ÎSA VE MÂ BEYNEHÜM MİNE’N-NEBİYYÎNE VE’L-MÜRSELÎN. SALEVÂTU’LLÂHİ VE SELÂMÜHÛ ALEYHİM ECMAÎN.
 • Öğle-ikindi arası 4 rekat namaz kıl. Her rekatta 1 fatiha, 50 ihlas oku. Namazdan sonra 70 istiğfar, 70 salavat, 70 Lâ havle ve lâ………..oku. Ümmeti Muhammedin kurtuluşu için dua et

image

 

Aşure Gecesi veya Gününde Nafile Namazlar
Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor (Hz Aişe RA’den rivayet): Aşure gecesi yada kılınamıyorsa günü, her rekatta Fatiha Sûresinden sonra 3 İhlâs-ı Şerif okuyarak 100 rekat namaz kılınırsa, (Gece kılınırsa 2 rekatta, gündüz 4 rekatta bir selam verilecek) arkasından 70 SübhenALLAHi velhamdülİLLAHi vela ilahe illALLAHu VALLALU ekber vela havle vela kuvvete illa bİLLAHil Aliyyil Aziym, 70 EstağfirULLAH, 70 Salavat-ı Şerife okursa;
Bu kişi öldüğü zaman ALLAH’u Teâlâ o kişinin kabrini misk-ü amber doldurur ve kabre konan herkesin saçı başı kaşı kirpiği her tarafı kılları dağılır, bu namazı kılanın kabrinde saçları tüyleri dağılmaz… Mahşere çıktığında yüzü ayın ondördü gibi parlar, yeni gelinin kocasının evine gönderildiği gibi Cennete gönderilir…

imageİmâm-ı Echûrî (Rahimehullâh) ın naklettiği bir hadis-i şerife göre:

“Âşûrâ günü her rekatta bir Fâtiha ve on beş ya da on bir Geylâni -kuddise sirruhu-nun nakline göre elli) İhlâs okuyarak dört rekat kılan kişinin elli sene geçmiş, elli sene de gelecek günahlarını Allâh-u Te’âlâ mağfiret eder ve Allâh-u Te‘âlâ onun için Mele-i E lada (yüksek melek cemaatleri içerisinde) nurdan (yapılmış) bin tane minber inşâ eder. O gün iki rekat dahi kılan bütün sıddıkların amelle­riyle Allâh-u Tealâ’ya takarrubta bulunmuş (mânen yakınlaşmış gibi olur.”(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh:167-, İbnü’l-Cevzî, Bostânü’l-vâ’izîn, 1/2S1; Abdülkâdir el-Geylâni el Ğunye,2/88; Safuri,Niizhetü’l-mecâlis, 1/157)

AŞURE GECESİ DİĞER NAMAZLAR

image

Ebû Hureyre (Radtyallahu Anh) dan rivayet edildiğine göre:
“Her kim Âşûrâ gecesinde dört rekat kılar, her rekatta bir kere Fâtiha, elli kere İhlâs Sûresini okursa, elli sene geçmiş, elli sene de gelecek günahları bağışlanır ve Allâh-u Te alâ onun için Mele-i E‘lâ’da (yüksek melek cemaatleri içerisinde) nurdan bin minber binâ eder.”
Abdülkâdir el-Geylânî, el-Ğunye, 2/88; Süyûtî, el-Le’âli’l-masnua, 2/109-110; îbnü Arrâk, Tenzîhü’ş-şerî’a, 2/150-151)
İbn-i Abbas r.a. Resülullah S.A. efendimizin şöyle buyurduğunu anlatmıştır:

“Bir kimse aşağıda anlatılacak şekilde dört rekat namaz kılar ise..

Allah-ü Teala onun elli senelik geçmiş; elli senelik de gelecek günahını bağışlar..

Mele-i alada dahi, onun için nurdan bir köşk yapar:

a) Her rekatında bir kere Fatiha suresi okunur

b) Elli bir kere (51) İhlas suresi okunur. “

Bir başka rivayette ise, bu namaz şöyle anlatılmıştır:

“Dört rekat olup her iki rekatta selam verilir.

Her rekatta, bir kere Fatiha suresi okunur.

Her rekatta, bir Zilzal suresi okunur.

Her rekatta, bir kere Kafirun suresi okunur.

Her rekatta, bir kere İhlas suresi okunur.

Namaz bittikten sonra da, Resulüllah S.A. efendimize 70 kere salavat okunur. “Bu hadis-i şerif, Ebu Hüreyre r.a. anlatmıştır. Allah ondan razı olsun….“

Rivayete göre: “Herkim âşûrâ gecesi abdest tazeleyip iki rekât namaz kıldıktan sonra, diz üstü çökmüş halde kıbleye yönelik vaziyette her birinin başında besmele çekerek üçyüzaltmış Âyete’l-Kürsî okuduktan sonra kırk sekiz kere:

قُلْ بِفَضْلِ اللّٰهِ وَبِرَحْمَتِه۪ فَبِذٰلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ

âyet-i kerîmesini okur da, sonra on iki kere:

اَللّٰهُمَّ اِنَّ هَذِهِ لَيْلَةٌ جَدِيدَةٌ وَشَهْرٌ جَدِيدٌ وَسَنَةٌ جَدِيدَةٌ فَاَعْطِنِى اَللّٰهُمَّ خَيْرَهَا وَخَيْرَ مَا فِيهَا وَاصْرِفْ عَنِّى شَرَّهَا وَشَرَّ مَا فِيهَا وَشَرَّ فِتْنَتِهَا وَمُحْدَثَاتِهَا وَشَرَّ النَّفْسِ وَالْهَوَى وَالشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

“Ey Allâh! İşte bu, yeni gecedir, yeni aydır ve yeni yıldır. Öyleyse ey Allâh! Bana onun hayrını da, onda bulunanların hayrını da nasip et.

Onun şerrini de, onda bulunanların şerrini de, onun fitnesinin şerrini de, onda meydana gelecek olan şeylerin şerrini de, nefsin ve kötü arzusunun şerrini de, kovulmuş şeytanın şerrini de benden çevir.” derse, peşine de Kur’ân-ı Kerim’den iktibas edilen dualardan dilediğiyle bitirir, defaat ile tesbih, tehlil ve salevattan sonra Müslüman erkek ve kadınların tümüne duâ yaparsa, o sene bütün kötülüklerden korunmuş olur.” (Mâü’l-ayneyn, Na‘tü’l-bidâyât, sh:166)

image

Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor (Hz Aişe RA’den rivayet): Aşure gecesi yada kılınamıyorsa günü, her rekatta Fatiha Sûresinden sonra 3 İhlâs-ı Şerif okuyarak 100 rekat namaz kılınırsa, (Gece kılınırsa 2 rekatta, gündüz 4 rekatta bir selam verilecek) arkasından 70 SübhenALLAHi velhamdülİLLAHi vela ilahe illALLAHu VALLALU ekber vela havle vela kuvvete illa bİLLAHil Aliyyil Aziym, 70 EstağfirULLAH, 70 Salavat-ı Şerife okursa;
Bu kişi öldüğü zaman ALLAH’u Teâlâ o kişinin kabrini misk-ü amber doldurur ve kabre konan herkesin saçı başı kaşı kirpiği her tarafı kılları dağılır, bu namazı kılanın kabrinde saçları tüyleri dağılmaz… Mahşere çıktığında yüzü ayın ondördü gibi parlar, yeni gelinin kocasının evine gönderildiği gibi Cennete gönderilir…

ORUÇLAR 

IMG_4022

 • Aşure günü oruç tutana yer-gök ehli sevabı verilir. 1 yılın günahına kefaret olur.

Hadis; Aşure orucu geçmiş bir senenin günahını affettirir.

IMG_4023

Hadis; Aşure orucu ile gelecek senenin hata ve kusurlarını örtmesini Allahtan isteriz.
Hadis; Aşure orucu aile efradını iyi doyuran, onları memnun edenlere, Allah gelecek senenin refah, rızkını o oranda genişletir.

Hadis; Kim, Muharremin 10. günü oruç tutarsa;

*10.000 hac-umre sevabı verilir.

*10.000 şehit sevabı verilir.

*Yetimbaşı okşarsa, herkılı adedince derece verilir.

*Kim iftar ettirirse, bütün ümmetin karnını doyurmuş, iftar ettirmiş gibi sevap kazanır.

*Göze sürme çekerse, 1 yıl gözağrısı görmez.

*Su veren, hiç isyan etmemiş gibi olur.

ÖNEMLİ:

Allâh-u Teâla’nın , kulları hakkındaki yıllık hesap defteri hicri yılın başında açılıp sonunda kapatılır. Arada ne kadar günahlar işlense de Enes İbni Mâlik Radıyallâhu anh’dan rivayet edilen :
”İki yazıcı melek kulun amellerinden gece ve gündüz neleri zapt edip Allâh-u Teâla’ya O’nun teftiş makamına yükseltirler de Allâh-u Teâla amel defterinin başında ve aynı sayfanın sonunda bir hayırlı amel bulursa mutlaka Allâh-u Teâla meleklere hitaben ” Ben sizi şahit tutuyorum ki, bu kulum için defterin iki tarafı başı ile sonu arasında bulunanların tümünü gerçekten bağışladım” buyurur”( Tirmîzi, cenâiz : 9 , no : 981, 3/310 ) hadis-i şerifi mûcebince bağışlanır.

Bundan dolayı hepinizin aşağıda belirtilen tarihlerde sene sonu ve başı dualarını ihmâl etmemeniz ahiretiniz için çok büyük önem arz etmektedir. Allâh rızâsı için sizden istirhâmımız sevdiklerinizi de bu duâları okumaya teşvik ederek, onlarında senelik hesabı mağfiretle kapatmalarına ve bir yıl boyunca şeytandan korunmalarına yardımcı olmanızdır.

Şu hadis-i şerifi de unutmamalısınız ki Ebu Mes’ud el-Ensâri Radıyallâhu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur :

”Kim bir hayra delâlet ederse, onun için o hayrı yapanın ecrinin bir misli vardır.”

( Müslim, imâre : 18, no : 5007 6/41 )
Bu duâların Arapça lafızlarının okunması efdal olandır. Ama okuyamayanlar bir bilene okutturup onu takip edebilirler. Buna da imkan bulamayanlar aşağıda yazılan manayı okuyabilirler. Çünkü namaz dışında Türkçe dua ve zikir caiz görülmüştür.

image

DUALAR

 • 10 defa şu duayı oku.SÜBHÂNALLÂHİ MİL’EL MîZÂN. VE MÜNTEHE’L-İLMî VE MEBLEGÂ’R-RIDÂ VE ZİNETE’L-ARŞ.
 • Aşure duasını oku. Muharrem ayı 1-10’una kadar sabahları 3 defa okuyanı, Allah Zülcelal Hazretleri, o kimseyi ta gelecek  seneye Muharrem ayına kadar bütün belalardan emin ve muhafaza buyuracağını, İmam Buharı hadisi şerif olarak nakil ve rivayet etmiştir.

IMG_3120

MUHARREM AYI DUASI(AŞURE DUASI)

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM. ALLAHÜMME ENTEL EBEDİYYÜL KADÎM. EL HAYYÜL KERÎM. EL HANNANÜL MENNÂN VE HÂZİHΠSENETÜN CEDİDETÜN ES’ELÜKE FÎHEL’ İSMETE MİNEŞŞEYTÂNİRRACÎM. VEL’AVNE AL HAZİHİN NEFSİL’EMMÂRETİ BİSSÛİ VEL’İŞTİGÂLE BİMA YUKARRİBUNİ İLEYKE Y ZELCELALÎ VEL’ İKRAM. BİRAHMETİKE YA ERHAMERRAHİMÎN.

DUANIN MEALEN TERCÜMESİ

Kendinden evvel hiçbir varlık olmayan. Varlığı, Hayatı, Kullarına Keremi, Ziyade Merhameti, Nimetler bağışlaması, sonsuz devamlı olan, yalnız sensin ALLAHIM! İşte bu yeni yıldır ki; Bu yıl boyunca huzurundan kovulmuş şeytandan korumanı ve daima kötülüğü emreden nefsime sahip olmam için yardımını ve beni sana yaklaştıran işlerle meşgul olmamı Senden dilerim. EY CELÂL VE İKRAM SAHİBİ ALLAHIM!

Not; PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV), buyurdular ki;

Herkim Muharremin ilk günü bu duayı 3 kere okursa, ALLAH CELLE CELÂLÜHÜ, o kimseyi gelecek Muharreme kadar bütün belalardan emin kılar.

(Hadisi Sahinin Mealen Tercümesi); Şeyh Şihabüttin’i Sühreverdi’den menküldür ki; Herkim, bu duayı Aşure Günü 3 kere okursa ölümünden de emin kılar. Zira o sene ölümü mukadder olan kimse bu duayı bu veçhile okumak nasip olmaz. (Hamiş).

###################

SENE BAŞI DUÂSI (AŞURE GÜNÜDE 3 KERE OKUNAN DUA)

Şihâbüddîn es-Sühreverdî (Kuddise Sirruhû)dan nakledildiğine göre:
Bu duayı (Muharrem ayının birinde okunan SENE BAŞI DUASINI) aşure günü 3 kere okuyan kişi o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duayı bu şekilde okumak nasip olmaz.”

(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh: 166)
“Âşûrâ günü:

“Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a âittir! Salât-ü selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun! Ey Allâh! Sen Ebedîsin, Kadîmsin (başlangıcın ve sonun yoktur)! Hayy’sın, Kerîm’sin (hakîkî hayat sahibi de, iyilik sahibi de ancak Sensin)! Hannân’sın, Mennân’sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin)!

İşte bu yeni senedir! Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sâhibi! Ey celâl ve ikrâm sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle ! Allâh-u Te alâ, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e,âl-i ashâbınınve Ehl-i Beyt’inin tamamına salat ve selam eylesin!’duasını üç kere okuyan kişi o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duayı bu şekilde okumak nasip olmaz.”

(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh: 166)

————
Rivâyete göre : ” Her kim muharrem ayının evvelinde üç kere :
(Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vassalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.)
”Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a aittir. Salâtu Selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun. Ey Allâh ! Sen Ebedî’sin,Kadim’sin başlangıcın ve sonun yoktur ! Hayy’sın, kerimsin Hakiki hayat sahibi de, kerem sahibi de ancak Sensin !
Hannân’sın, Mennânsın son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin !
İşte bu yeni senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sahibi ! Ey celâl ve ikrâm sahibi ! Ey acıyanların en merhametlisi ! Rahmetinle kabul eyle !
Allâh-u Teâla, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed Sallallâhu aleyhi ve sellem’e, âl-i ashâbının ve Ehli Beytinin tamamına salât ve selâm eylesin”
derse, şeytan : ” Ömrünün kalan kısmında kendisini güvenceye aldı, artık biz bu kişiden ümidi kestik” der ve Allâh Celle Celâlühü ona, kendisini şeytan ve etbâ’ından sene boyunca korumak üzere iki melek görevlendirir.”
( Safûri, Nüzhetü’l mecâlis 1/156 Mâül-Ayneyn, Nâ’tü’l-bidâyât sh : 165 )
CÜBBELİ AHMET HOCAEFENDİ

__________________________________

GÖNENLİ MEHMET EFENDİNİN OKUDUĞU VE OKUTTUĞU DUA

_______________________________________

Aşure Günü Duası

Şeyh Muhammed ibni Abdilhayy ed-Dâvûdî el-Kattān’ın “Mecmû‘a”sında zikredildiği üzere; Şeyh Ebu’l-Bekā el-Ömerî’nin, İbni Ferhûn’un “el-Mesâilü’l-melfûza” isimli eserinden nakline göre; Âşûrâ GÜNÜ bu duâyı yedi kere okuyan o sene ölmez, eceli gelen ise okumaya muvaffak edilmez(Ayrıca O senenin sonuna kadar her türlü kaza, bela ve afetten emin olur. İnşaAllahu Teala):

سُبْحَانَ اللّٰهِمِلْاءَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَا وَزِنَةَ الْعَرْشِ لَا مَلْجَأَ وَلَا مَنْجَا مِنَ اللّٰهِ إِلَّا إِلَيْهِ سُبْحَانَ اللّٰهِ عَدَدَ الشَّفْعِ وَالْوَتْرِ وَعَدَدَ كَلِمَاتِ اللّٰهِ التَّامَّاتِ كُلِّهَا أَسْأَلُكَ السَّلَامَةَ بِرَحْمَتِكَ يَاأَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَلَاحَوْلَ وَلَاقُوَّةَ إِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ وَهُوَ حَسْبِي وَنِعْمَ الْوَكِيلُ نِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ وَصَلَّى اللّٰهُ وَسَلَّمَ عَلٰى خَيْرِ خَلْقِهِ مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ.

Subhânallâhi mil’el mîzani ve müntehel ilmi ve mebleğar-ridâ ve zinetel arşi lâ melce ve lâ mence minallâhi illâ ileyhi. Subhânallâhi adedeş-şefii vel-vitri ve adede kelimâtillâhit tâmmâti küllihâ es’elükes selâmete bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve lâ havle ve lâ kuvvete ill’a billâhil aliyyil azîm. Ve hüve hasbî ve ni’mel vekilü ni’mel Mevlâ ve ni’mennesîru. Ve sallallâhu alâ hayri halkıhî Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeîn. Bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn.
“Allâh-u Te‘âlâ’yı mîzân dolusunca, ilminin sonsuzluğunca, rızasına ulaşıncaya kadar ve Arş’ının tartısınca tesbîh ederim! Allâh-u Te‘âlâ’dan başkasına sığınılıp kaçılmaz, yine ancak O’na sığınılır!
Allâh-u Te‘âlâ’yı çiftlerin ve teklerin sayısınca ve tamam olan kelimelerinin tamamının sayısınca tesbîh ederim!
Ey acıyanların en merhametlisi! Senden rahmetinle (bütün belâlardan) selâmet isterim. O yüce ve büyük olan Allâh’ın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş ve hiçbir ibadete kuvvet olamaz.
O bana yeter! Ne güzel Vekîl’dir! Ne güzel Mevlâ ve ne güzel yardımcıdır!
Allâh-u Te‘âlâ, mahlûkatının en hayırlısı olan Muhammed(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e ve âl-i ashâbının tamamına salât ve selâm eylesin!” (Muhammed Ebu’l-Yüsr Âbidîn, el-Evrâdü’d-dâime, sh:92)

Âşûrâ günü yetmiş kere bu duâyı okuyanı Allâh-u Te‘âlâ mağfiret buyurur:

حَسْبِيَ اللّٰهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ نِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ
“Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr”

“Allâh bana yeter! Ne güzel Vekîl’dir! Ne güzel Mevlâ ve ne güzel yardımcıdır!”(Muhammed ibni Hatîruddîn, el-Cevâhiru’l-hams, Millet Genel Kütüphanesi, kısım: Reşid Efendi, kayıt no:506, varak:19)

__________________________

Şihâbüddîn es-Sühreverdî (Kuddise Sirruhû)dan nakledildiğine göre:

Bu duayı (Muharrem ayının birinde okunan SENE BAŞI DUASINI) aşure günü 3 kere okuyan kişi o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duayı bu şekilde okumak nasip olmaz.”

(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh: 166)
“Âşûrâ günü:

“Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a âittir! Salât-ü selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun! Ey Allâh! Sen Ebedîsin, Kadîmsin (başlangıcın ve sonun yoktur)! Hayy’sın, Kerîm’sin (hakîkî hayat sahibi de, iyilik sahibi de ancak Sensin)! Hannân’sın, Mennân’sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin)!

İşte bu yeni senedir! Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sâhibi! Ey celâl ve ikrâm sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle ! Allâh-u Te alâ, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e,âl-i ashâbınınve Ehl-i Beyt’inin tamamına salat ve selam eylesin!’duasını üç kere okuyan kişi o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duayı bu şekilde okumak nasip olmaz.”

(Mâü’l-Ayneyn, Natü’l-bidâyât, sh: 166)

________________________________________________________

AŞURE GÜNÜ DUASI

Aşure(muharremin onuncu günü) günü aşağıdaki duaları okuyan kişi,sene sonuna kadar her türlü afet ve belalardan emin olur:

Önce 70 defa Besmele(Bismillâhirrahmânirrahîm)okunur.

Sonra aşağıdaki dua 70 defa okunur:

Hasbünallâhu ve ni’mel vekil ni’mel Mevlâ ve ni’mennasîr.

Bundan sonra aşağıdaki dua7 (yedi)kere okunur:

Subhânallâhi mil’el mîzani ve müntehel ilmi ve mebleğar-ridâ ve zinetel arşi lâ melce ve lâ mence minallâhi illâ ileyhi.Subhânallâhi adedeş-şefii vel-vitri ve adede kelimâtillâhit tâmmâti küllihâ es’elükes selâmete bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn.Ve lâ havle ve lâ kuvvete ill’a billâhil aliyyil azîm.Ve hüve hasbî ve ni’mel vekilü ni’mel Mevlâ ve ni’mennesîru.Ve sallallâhu alâ hayri halkıhî Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeîn.Bi-rahmetike yâ erhamerrâhimîn.

________________________________

Âşûrâ GÜNÜ şu duanın okunması müstehap görülmüştür:

“Ey Âdem (Aleyhisesselam)ın tövbesini aşure gününde kabul eden Allâh! Ey İdrîs (Aleyhisselâm)ı âşûrâ günün­de semâya yükselten! Ey Nuh (Aleyhisesselam) ın gemisini âşûrâ gününde Cûdî Dağına yerleştiren! Ey İbrâhîm (Aleyhisselâm)ıâşûrâ gününde ateşten kurtaran!Ey Ya’kûb (Aleyhisselâm)ın dağınık ailesini âşûrâ gününde bir araya getiren! Ey Eyyûb(Aleyhisesselam) ın hastalığını aşura gününde gideren! Ey Yûnus (Aleyhısselâm)msıkıntı­sını âşûrâ gününde açan. Ey musa ve Harun (Aleyhisselâm)ındualarını âşûrâ gününde kabul eden!

Ey Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)’e aşure günü yardım eden! Ey cenneti ve cehennemi âşûrâ gününde halk eden! Ey Cibril, Mikail, İsrafil ve ‘Azrail (Aleyhimüsselâm)ıâşûrâ gününde var eden! Ey Arş’ı, Kürsi’yi, Levh’i, Kalem’i gökleri ve yerleri aşûrâ gününde yaratan Allâh! Dileğimi yerine getir, bendenkötülükleri ve belaları savuştur.Ya Hayyü! Ya Kavyûm! (Ey gerçek hayat sahibi ve herşeyi ayakta tutan!) Ey celal ve ikram sahibi! Ey ceza gününün yegane mâliki! Ancak Sana ibadet ederiz ve ancak Senden yardım dileriz. Allâh-u Te ala mahlukatının en hayırlısı olan Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)eve âl-i ashâbının cümlesine salât eylesın.”

Daha sonra da yetmiş kere bu duayı okur:

“Ey Allâh! Bana mükemmel bir güzellik, âhiret saadeti ve dünya-âhiretin tüm hayırlarını nasib et.”

(Abdülaziz Ahmed Bulûğun,Du’aul-ğayeti’l-maksudeti’l-kübra,sh:104)

__________________________________________________________

SENENİN İLK GÜNÜ 3 DEFA OKUNAN DUA (AŞURE GÜNÜNDE 3 DEFA OKUNUR)

Bismi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm
“Ve sallâ’llâhu ‘alâ seyyidinâ muhammedin ve âlihi ve sahbihi ve sellem. Allâhümme ente’l-ebediyyü’l-kadîmü’l-evvelü ve ‘alâ fazlike’l- ‘azîmi ve cûdike’l- ‘amîmi’l- mu‘avveli ve hâzâ ‘âmun cedîdün kad akbele nes’elüke’l-‘ısmete fîhi mine’ş-şeytâni ve evliyâihi ve cünûdihi ve’l-‘avne ‘alâ hâzihi’n-nefsi’l-emmâreti bi’s-sûi ve’l-iştiğâli bi-mâ yukarribunî ileyke zülfâ yâ zê’l-celâli ve’l-ikrâmi ve sallâ’llâhu ‘alâ muhammedini ’n-nebiyyi’l-ümmiyyi ve ‘alâ âlihi ve ashâbihi’t- tayyibîne’t- tâhirine ve’l-hamdü li’llâhi rabbi’l-‘âlemîn.”

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’e, âline ve ashâbına salât ve selâm olsun. Ey evveli ve sonu olmayan Allâh’ım! Senden bu yeni yılda büyük ihsânın hürmetine, Senin her şeyi kaplayan, güvenilen varlığın hürmetine, bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Kötülüğü emreden şu nefsimize karşı bize yardım et. Ey celâl ve ikram sâhibi Rabbim! Sana yaklaştıracak meşgûliyetlerde bize yardım et. Ümmî Nebî Hazret-i Muhammed (s.a.v.)’e, O’nun pak âline ve ashâbına salât ve selâm olsun. Hamd âlemlerin Rabbi olan Allâh’a mahsûstur.

Mahmut Sami Ramazanoğlu hazretlerinin zikirlerinden

_____________________________________

Her kim Muharrem ayının ilk on gününde, özellikle birinci ve onuncu Aşûra günleri sabahleyin üç kere bu duâyı okursa Allah Zü’l-celâl Hazretleri’nin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharrem ayına kadar cemî’ belâlardan emîn ve muhafaza buyuracağı rivâyet olunmaktadır.

image

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, dirisin, Kerîm’sin, Hannân’sın, Mennân’sın. Bu yeni sene içinde beni ilâhî rahmetten kovulmuş şeytandan korumanı istiyorum. Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyorum. Yine Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım! Rahmetinle lutfeyle ey merhametlilerin en merhametlisi!”

Kaynak: Ramazanoğlu Mahmud Sâmi Hazretleri, Duâlar ve Zikirler.

DİĞER DUALAR

image image image image image image image

image

 


image

ZİKİRLER

muharrem ayında okunacak zikirler
1.gün 100 defa Estağfirullah

2. Gün 100 defa Sübhanellahi velhamdü lillahi vallahü Ekber
3. Gün 313 defa Ya Selam c.c.
4. Gün 100 defa La ilahe illallahü vahdehüla şerikeleh lehül mülkü velehül hamdü vehüve ala külli şey’in gadir
5. Gün 100 defa Ya Rahman Ya Rahim
6. Gün 100 defa La havle vela guvvete illa billahil aliyyil azım
7. Gün 100 defa İhlâs suresi
8. Gün 100 defa La ilahe illallah Muhammedur Rasulüllah
9. Gün (Aşure günü) alışveriş yapılır.
41 defa Selamün kavlen mirrabbirrahim
33 defa Eşhedü ella ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Rasulüh
66 defa İhlâs suresi
***MUHARREM AYI HİLALİNİ GÖREN KİŞİ TEKBİR GETİREREK 30 DEFA FATİHA-İ ŞERİF OKURSA , ALLAH’Ü TE’ALA ONU O AY BOYUNCA HIFZINDA VE EMANINDA SAKLAR. Lalegül Dergisi

***Bol bol istiğfar oku.

***70 defa HASBÜNALLAHU VE NİMEL VEKİL……. oku.

***313 defa Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn. denilecek.

***Muharremin 10’unu, 11’ine bağlayan gece, 1 defa Zümer Suresi’ni oku.

image

image

image

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

“Her kim Zümer suresini okursa, Allah’ü Teala ona isteğini verir. ve ona Allah’tan korkanların sevabı kadar sevap verilir.”

Hazreti Aişe (r.a) buyuruyor ki: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) İsra ve Zümer surelerini okumadan uyumazdı.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ashabdan bir topluluğa şöyle buyurdu ki:

“Her kim Zümer suresinin son ayetlerini (67-75 ayetleri) okuduğunda (manasını düşünür ve Allah korkusundan) ağlarsa, cennet ona vacip olur.” Sonra o ayetleri okudu. Bizden kimisi ağladı, kimisi de ağlamadı. Ağlamayanlar:

“Ey Allah’ın Resulü! Biz ağlamaya gayret ettik, fakat ağlayamadık” deyince Resulullah (S.a.v) şöyle buyurdu:

“O ayetleri bir daha okuyacağım, ağlamayanlar bu defa ağlamaya gayret etsin (hiç olmazsa, ağlar gibi yapsınlar).”

Halk içinde aziz ve muhterem olmak için okunur.

Her gün okuyan, Allah’ü Teala’nın sonsuz nimetlerine kavuşur.

Bu sureyi okuduktan sonra yapılan dua reddolunmaz.

İnsanları zalimlerin şerrinden kurtarmak için Zümer suresinin 68-69. ayetleri okunup dua edilmelidir.

Dipnot ve Kaynaklar

Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşadü Aklis-Selim), 7/265

Tirmizi, Fedailü’l-Kuran’an, 2920

Taberani, el-Kebir, 2397; Ali el-Müttaki, Kenzül-Ummal, 1/592, no.2695

DİĞER YAPILACAK ŞEYLER

***Gusül al.

***Gusleden bir sene ufak-tefek hastalık görmez.NOT; Zikrolunduğuna göre Allah Teâlâ, Aşure gününde Zemzem’i diğer sularla beraber akıtır. O gün gusleden kimse, bir sene boyunca hastalık görmez. El-Ravzu’l-Faik’de bu şekilde yazılıdır. (Yunus ve Hud Sureleri tefsiri S. 115.)

***10 mümine selam ver. Veya bir mümine 10 defa selam ver.

***Hasta birini ziyaret et.

***Enaz bir mümine iftar ettir. bütün müminler iftar etmiş gibi olur.

***O gün eve rızık bolluğu için 10 çeşit yiyecek al.  Eve getirilen normal günlerdeki rızık ne ise bugüne hürmeten arttırılacak.  Cenab-ı Hak, o kulun Aşure günü hürmetine evin rızkını arttırmasından, bütün sene o kulun rızkını bollaştırır. (efdali 10 çeşit). Hububat cinsi şeyler daha iyi olur. Ayrıca tuz, sirke, un vs. şeyler alınır. Ayrıca sirke ve tuz  gibi bozulmayacak şeylerden bol miktarda alıp o yıl boyunca tüketmek, daha sonra gelen Aşure günü bunları yenilemek bereket açısından iyi görülmüştür.

***Yetimbaşı okşarsa, herkılı adedince derece verilir.

***Göze sürme çekerse, 1 yıl gözağrısı görmez. Gerçek sürme göze çok faydalıdır(Rivayete göre Musa a.s.’a Allahın nuru Tur dağında tecelli edince dağ Rabbimizin nurundan yanmış ve gerçek sürme oradan, o dağdan gelen sürmedir, çok faydalıdır.)

***Su veren, hiç isyan etmemiş gibi olur.

__________________________________________________________________________

 https://mektebun.wordpress.com/2022/08/23/ev-sahibi-olmak-isteyen-isteyenler-muharrem-29-gun/

Ev sahibi olmak isteyen isteyenler !!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MUHARREM AYI’NIN 28. nci günü İkindi namazından Sonra başlayıp 29. ncu günü Akşam ezanına kadar (29) FETİH SÛRESİ okurlar. Allah’ın yardımıyla İnşaAllah Ev sahibi olurlar.

❗️Sizin niyetinize okunmak üzere de dağıtabilirsiniz.

Rabbim helal ve temiz kazançlar ile, HAYIRLA ve huzurla oturacağıniz, mekanlar nasip eylesin.

❗️Bilgi;

Muharrem hicri olarak 29 çekerse; 29. Gün 29 fetih Suresi okunur. 28. gün ikindi namazında başlanır, 29. gün akşam ezanına kadar okunur.

Muharrem hicri olarak 30 gün çekerse, 29. gün ikindi namazından sonra başlanır, 30. gün akşam ezanına kadar 29 fetih Suresi okunur, ev sahibi olmak için biiznillah.

⁉️2022/1444 yılı bu sene için 26 Ağustos cuma günü(28.gün) ikindi namazından sonra başlayıp 27 Ağustos cumartesi günü(29.gün) akşam ezanına kadar bitirilmeli.

Ev sahibi olmak isteyen kardeşlerimiz;

Tek başına okuyup bitiremeyecek olanlar güvendikleri kişilerden yardım alabilirler (sizin için niyetlenerek). Allah’ın yardımıyla inşaallah ev sahibi olurlar.

❗️Bilgi;

Muharrem hicri olarak 29 çekerse; 29. Gün 29 fetih Suresi okunur. 28. gün ikindi namazında başlanır, 29. gün akşam ezanına kadar okunur.

Muharrem hicri olarak 30 gün çekerse, 29. gün ikindi namazından sonra başlanır, 30. gün akşam ezanına kadar 29 fetih Suresi okunur, ev sahibi olmak için biiznillah.

Ayrıca; Eğer Muharrem ayında 30. gün yoksa, bu sebepten Safer Ayı’nın İlk günü akşam ezanına kadar okunabilir de deniyor. Muharrem Ayı’nın 29. günü okunması daha efdaldir. Güvenilir kimselerden yardım alarak, ev sahibi olmak isteyen kişinin niyetine, 29. Gün bitirmek daha isabetli olacaktır.

Bilgilendirme: 29 Fetih Suresi okursa veya kendi niyetine yakınlarına dağıtarak okutursa, Biiznillâh ev sahibi olur bir çok kişinin tecrübe ettiği ve Allah’ın izni ile ev sahibi olduğunu duyduk, Rabbim sizinde niyetlerinizi kabul eylesin.

Ayrıca böyle bir bilgi de var. Neticede ayet okunuyor niyetle. İsteyen bunu da yapabilir. Duaların kabul olması için okunur Kur’anı Kerimdeki Bütün Harfler ALİ İMRAN Suresi 154. ayeti Kerimesinin içerisinde bulunmaktadır.

https://mektebun.wordpress.com/2020/09/14/ev-alma-dualari/

Alıntı

Ramazân-ı Şerîf’in İlk Gecesinde Kılınacak, Kişiyi O Senenin Tüm Âfetlerden Koruyacak Bir Namaz

Ramazân-ı Şerîfin İlk Gece Namazı

Mes’ûdî (Radıyallahu Anh) şöyle buyurmuştur: “Bana ulaşan rivayete göre; “Ramazan ayının ilk gecesinde nafile bir namazda İnnâ Fetahnâ Suresini okuyan kişi, o sene (tüm âfetlerden) korunur.” (Ebû Abdillâh el-Hubeyşî, el-Berake fî fazli’s-sa’yi ve’l-harake, no:856, sh:265; Abdülkâdir-i Geylânî, el-Ğunye, 2/14; Abdurrahman es-Safûrî, Nüzhetü’l-mecâlis, 1/146; İsmail Hakkı, Rûhu’l-beyân, 9/61; el-Üchûrî, Fedâil-ü şehr-i ramazân, sh:66; Muhammed Hakkı en-Nâzilî, Hazînetü’l-esrâr, sh:38)

Üchûrî (Rahimehullah) bunu şöyle nazmetmiştir. “Her kim değerli gecelerinin ilkinde,

Fetih Sûresini nafilesinde okur.

Allâh onu o sene muhafaza buyurur,

Bunu nakleden hadis gerçekten uludur.” Ramazân-ı Şerîfin İlk Günü Namazı

Rivayet olunduğuna göre: “Ramazân-ı şerîfin ilk gününde dört rekât kılar. Her rekâtta bir Fâtiha ve beş kere Âyetü’l-Kürsî okur. Namazdan sonra da bir kere Âyetü’l-Kürsî okur.” (Muhammed Hakkı en-Nâzilî, Hazînetü’l-esrâr, sh:38)

—-

Muharrem Ayı